Piątek, 19 kwietnia 202419/04/2024
690 680 960
690 680 960

Do niedawna mieszkańcy robili w tym miejscu zakupy. Teraz powstaje tam hub komunikacyjny dla ponad 2 tys. uchodźców (zdjęcia)

W budynku, w którym znajdował się hipermarket, niebawem zostanie otworzony hub z miejscami dla ponad 2 tys. uchodźców. Po udzieleniu im niezbędnej pomocy, będą kierowani do mniejszych miejscowości w całym kraju.

W Chełmie przy ul. Lwowskiej trwają intensywne przygotowania do uruchomienia bardzo dużego Centrum Pomocy Humanitarnej, które będzie w stanie pomieścić ponad 2 tys. uchodźców. Hub powstaje w budynku, w którym jeszcze nie tak dawno funkcjonował hipermarket Tesco. Od czasu, kiedy firma wycofała się z Polski, obiekt stał pusty. Kiedy więc w stworzonych miejscach pomocy dla obywateli Ukrainy zaczęło brakować miejsca, władze miasta postanowiły poszukać dodatkowego lokalu. Udało się porozumieć z właścicielem budynku, który udostępnił go nieodpłatnie.

Jak wyjaśnia prezydent Chełma Jakub Banaszek, dostosowanie marketu do potrzeb Centrum Pomocy stanowi ogromne wyzwanie logistyczne. Jednak zaangażowało się w to bardzo dużo osób, dzięki czemu prace idą dość sprawnie. W środku utworzony będzie również punkt medyczny, kącik zabaw dla dzieci, czy też punkt gastronomiczny. Wszystko po to, aby każdy, kto będzie potrzebował schronienia, mógł je otrzymać. Na obszernym parkingu przed budynkiem zostaną też wyznaczone miejsca dla autobusów, które będą zabierały uchodźców dalej.

– Oczywiście dalej będzie funkcjonowała hala MOSiR, będą funkcjonowały schroniska oraz bursy, tak jak i punkt informacyjny na dworcu, który będzie pełnił tą funkcję co teraz. Natomiast tutaj będzie ogromnych hub komunikacyjny, w którym uchodźcy będą otrzymywać niezbędną pomoc, a następnie jechać już do docelowych punktów w Polsce – wyjaśnia Jakub Banaszek.

Prezydent Chełma wyjaśnia również, że w mieście jest coraz więcej uchodźców. Dworzec pełni funkcje przejścia granicznego, wypełniają się też punkty recepcyjne. Obywatele Ukrainy, którzy nie maja ustalonego wcześniej miejsca pobytu, w głównej mierze chcą jechać do dużych miast, głównie Warszawy. To powoduje chaos i „zapchanie” większych miast. Tymczasem w wielu mniejszych miejscowościach jest bardzo dużo wolnych miejsc dla nich.

Dlatego też z powstającego Centrum Pomocy Humanitarnej, uchodźcy po udzieleniu im niezbędnej pomocy, będą kierowani do mniejszych miejscowości w całym kraju. Rozwozić ich będą głównie autokary. Wszystko to ma zapewnić sprawne funkcjonowanie całej akcji pomocowej. Łącznie w obiekcie działać ma 800 wolontariuszy.

(fot. UM Chełm)

16 komentarzy

  1. Większość uchodźców ulokować w Brukseli i Berlinie.

  2. W Krasnymstawie też stoi puste Tesco

    • A w Lublinie, dla bardziej wybrednych, przy ul. (prawie świętego) Stefana Wyszyńskiego, stoi pałac wykorzystywany przez niejakiego Budzika (ponoć jeszcze singla), a mógłby pomieścić kilkadziesiąt potrzebujących osób.

  3. W budynku, w którym znajdował się hipermarket, niebawem zostanie otworzony hub z miejscami dla ponad 2 tys. uchodźców – dorzućcie im kilka kościołów, uprzednio przerobionych na cerkwie.

  4. Nie można napisać po polsku, że powstaje centrum? Tylko jakiś hub.
    Jeszcze wam ta ameryka wyjdzie bokiem…

    • Najprędzej co może nam wyjść bokiem, to „goście” z dzikiego wschodu.
      Obym był złym prorokiem.

    • Bo hub to męska huba jak najbardziej po polsku. A swoją drogą powstała nowomowa. Kiedyś jeździło się na Ukrainę a teraz do Ukrainy

  5. zamknąć granicę z ua

    • Nie da się, linię Jarosława stawiają na granicy polsko-białoruskiej – brak tzw. mocy przerobowych.

      • A propose Jarosława. Gdzie go schowali i tego ministra wojny Antoniego. Nawet u Rydzyka cisza o nich

        • Chichotnik, jajcarz (niepotrzebne skreślić)

          „Utajnili” się (po polsku: zadekowali), w jakimś bunkrze z okresu zimniej wojny i obmyslaja jakby tu witać Putina.

Z kraju

Wiadomości z info112