Środa, 19 czerwca 202419/06/2024
690 680 960
690 680 960

Do Lublina przyjadą ratownicy medyczni z całego kraju. W środę ruszają mistrzostwa, będą widowiskowe działania

W centrum Lublina oraz na nowym dworcu będzie można obserwować zmagania ratowników z całego kraju uczestniczących w Mistrzostwach w Ratownictwie Medycznym. Zaplanowano też paradę ambulansów.

W środę 22 maja w Lublinie rozpoczynają się Regionalne Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym. Będzie to jubileuszowa, gdyż 10. edycja tego, zorganizowanego przez Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe SP ZOZ w Lublinie wydarzenia. Weźmie w nim udział 36 zespołów ratownictwa medycznego z całej Polski: z Krakowa, Kielc, Gdańska, Gdyni, Jeleniej Góry, Szczecina, Białegostoku, Wrocławia, Siedlec, Legnicy, Chełma, Tarnowa, Żywca, Sanoka, Łomży, Legionowa, Ostrołęki, Zamościa, Opola, Sosnowca, Rzeszowa, Bochni, oraz Bielska Białej. Nie zabraknie oczywiście przedstawicieli Lublina. Mowa tu o dwóch zespołach z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego oraz jednym z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 4.

Na uczestników Mistrzostw czekać będzie sześć konkurencji medycznych, które zostaną rozegrane w warunkach przypominających autentyczne sytuacje zagrożenia życia, z jakimi członkowie zespołów ratownictwa medycznego spotykają się na co dzień. Co ważne, w czwartek mieszkańcy będą mogli obserwować zmagania ratowników. Symulowane zdarzenia będą realizowane między godz. 9:00 a 15:00 m.in. na terenie nowego dworca autobusowego czy też w Centrum Spotkania Kultur.

Wydarzenie potrwa do piątku. Tego dnia ogłoszone zostaną wyniki oraz przewidziana jest Parada Ambulansów, które będą się przemieszczały po ulicach Lublina na Plac Teatralny przed Centrum Spotkania Kultur.

Dodatkowo, w ramach Regionalnych Mistrzostw w Ratownictwie Medycznym w czwartek na Placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur, Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe SP ZOZ w Lublinie przeprowadzi akcję edukacyjną o nazwie „Akcja – Defibrylacja”. Głównym celem wydarzenia będzie przekazanie lokalnej społeczności wiedzy oraz praktycznych wskazówek dotyczących korzystania z przenośnego defibrylatora AED – urządzenia, które może uratować życie w przypadkach nagłego zatrzymania akcji serca.

Ponadto, w ramach akcji, skierowanej do mieszkańców Lubelszczyzny oraz uczniów szkół podstawowych, będzie dostępna oferta edukacyjna dotycząca udzielania pierwszej pomocy, obejmująca m.in. praktyczne ćwiczenia z użyciem fantomów oraz możliwość pomiaru ciśnienia. Zaprezentowany zostanie też ambulans, co pozwoli na bliższe zapoznanie się z wyposażeniem ratowniczym.

– Ćwiczenia te mają na celu oswojenie dzieci i młodzież z tematem pierwszej pomocy oraz rozwinięcie w nich od najmłodszych lat poczucia obowiązku niesienia pomocy innym. Pierwsza pomoc udzielana przez świadków zdarzenia stanowi pierwsze i niezwykle istotne ogniwo w łańcuchu przeżycia, dlatego zasady jej udzielania powinny być znane każdemu – wyjaśnia Bartłomiej Wróbel z lubelskiego pogotowia.

W trakcie akcji będzie możliwe wykonanie symulacji stanu nietrzeźwości przy użyciu alkogogli i narkogogli, badanie profilaktyczne przy użyciu analizatora składu ciała ACCUNIQ BC300 oraz badanie pojemności płuc przy użyciu pikflometra. Dodatkowo odbędą się konsultacje i poradnictwo dotyczące chorób zakaźnych, szczepień, zatruć pokarmowych, w tym grzybami, zdrowego stylu życia oraz konkurs wiedzy dla dzieci na temat bezpiecznego i zdrowego wypoczynku letniego. Uczestnicy akcji będą mieli także możliwość skorzystania z symulatorów dachowania, zderzeń oraz symulatora reakcji kierowcy, które mają na celu uświadomienie niebezpieczeństw związanych z ruchem drogowym oraz możliwość obejrzenia pokazu wyposażenia policyjnego.

Mistrzostwa objęte zostały patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego, Wojewody Lubelskiego oraz Prezydenta Miasta Lublina. Portal lublin112.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

Autor: redakcja

Jeden komentarz

  1. RomanKołkońŚciemaFutbolu

    Trzymam kciuki za ekipę z Chełma! Już nie raz pokazaliście że jesteście najlepsi w swoim fachu!

Dodaj komentarz