Niedziela, 23 czerwca 202423/06/2024
690 680 960
690 680 960

Do Lublina dotarła czarna ciężarówka z napisem „Escape”. To ważny element projektu profilaktycznego (zdjęcia)

W Lublinie trwają działania edukacyjno-informacyjne uświadamiające mieszkańców o zagrożeniach związanych z handlem ludźmi. Na parkingu przy Globusie pojawiła się specjalna ciężarówka z napisem „Escape”. Pojazd będzie obecny w 11 miastach w całym kraju. Policjanci i funkcjonariusze Straży Granicznej chętnie odpowiedzą na wsze pytania, można też wziąć udział w rozwiązywaniu zagadek interaktywnych.

Celem projektu jest dotarcie z działaniami profilaktycznymi w obszarze przeciwdziałania handlowi ludźmi oraz podnoszenie świadomości wśród społeczeństwa. „Escape van”, dzięki swej formule, to nowatorskie narzędzie dotarcia do jak największej liczby osób w Polsce. Tak jak w przypadku formuły escape roomu, zadaniem uczestników jest znalezienie drogi wyjścia z pomieszczenia dzięki rozwiązaniu tematycznych zagadek, które w swojej sekwencji tworzą historię osób, które zostają ofiarami handlu ludźmi.

Do dyspozycji uczestników są trzy różne scenariusze, jakie wykorzystują w swoich działaniach przestępcy w handlu ludźmi. Może to być historia Polaka wyjeżdzającego za pracą do Holandii, albo dziewczyny, która staje się ofiarą pracy w sex biznesie, czy wielokrotnie stosowany model wyzysku pracowniczego. Scenariusze zostały opracowane w oparciu o prawdziwe, dramatyczne historie, do których modus operandi dostarczyły kartoteki spraw prowadzonych przez Biuro Prewencji, Biuro Kryminalne Komendy Głównej Policji czy Straż Graniczną.

Warto przypomnieć, że Polska jest obecnie nie tylko krajem pochodzenia dla ofiar handlu ludźmi, ale przebiega przez nią szlak tranzytowy wykorzystywany przez przestępców. Nasz kraj stał się, niestety, także miejscem docelowym, do którego są przerzucane ofiary. Według oficjalnego rządowego raportu opublikowanego na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych najczęstszymi formami wykorzystywania ofiar handlu ludźmi na terenie Polski są przede wszystkim praca przymusowa lub usługi o charakterze przymusowym, a na drugim miejscu wykorzystanie seksualne.

Handel ludźmi jest procederem przestępczym niemal w całości zdominowanym przez zorganizowane grupy przestępcze, w dużej mierze o charakterze międzynarodowym. Skuteczność walki z tym zjawiskiem zależy zatem od ścisłej współpracy odpowiednich służb wielu krajów. Nie można jednak nie zauważyć, jak istotna jest świadomość społeczna dotycząca handlu ludźmi. Dane ONZ obrazują również, że to trzecia sfera wśród najbardziej dochodowych źródeł wśród grup przestępczych, po handlu bronią i po narkotykach.

Escapetruck zawitał wczoraj do województwa lubelskiego. Pojawi się już w Lublinie, będzie również dostępny w Białej Podlaskiej, Chełmie i Świdniku. Pojazd i funkcjonariusze Policji oraz Straży Granicznej będą jeszcze dziś dla was dostępni na parkingu przy Globusie.

Escapetruck zaparkuje w następujących miastach – harmonogram:

Lublin – Hala Sportowo-Widowiskowa GLOBUS – w dniach 25-26 maja br.,
Biała Podlaska – Plac Wolności- w dniu 27 maja br.,
Chełm -Parking górny przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji- w dniu 28 maja br.,
Świdnik – Pumptrack – w dniu 29 maja br.

5 komentarzy

 1. Dobrodziej frasobliwy

  Kiedyś po Polsce krążyły tylko czarne „Wołgi” z funkcjonariuszami różnej maści, ale czas obecny jest wyraźnie lepszy,
  Teraz Polskę stać na ciężarówki z funkcjonariuszami

  • No,i wtedy czarne Wołgi miały porywać dzieci.Widać postęp-teraz już całymi czarnymi tirami…

 2. Dziadek z blokowiska na krzywej lasce

  Nie wiem po co to komu.

 3. to trzeba by pokazać alfonsowi cukiernergowi z pornbooka i jego pustych panienek wypinających to i owo

 4. Na co to się teraz kasę wydaje… potrzebne jak k… dziecko

Dodaj komentarz