Poniedziałek, 22 kwietnia 202422/04/2024
690 680 960
690 680 960

Do których wydawców trafia najwięcej pieniędzy za reklamę zlecaną przez Urząd Miasta Lublin? Sprawdziła to Fundacja Wolności

Fundacja Wolności przeanalizowała wydatki miasta na reklamę. Jak się okazuje, największa część pieniędzy przeznaczonych na ten cel trafia do dwóch tytułów, Kuriera Lubelskiego (Polska Press) i Gazety Wyborczej (Agora).

Z analizy wykonanej przez Fundację Wolności wynika, że Urząd Miasta Lublin najchętniej kupuje reklamę u dwóch wydawców. Pierwszym z nich jest Polska Press, wydawca Kuriera Lubelskiego oraz Agora, wydawca Gazety Wyborczej. W zeszłym roku urzędnicy wydali na lokalne media ponad 438 tys. zł.

Najwięcej, bo 159 tys. zł trafiło do Polska Press, wydawcy Kuriera Lubelskiego. Za te pieniądze miasto wykupiło usługi promocyjne, wydanie gazetki „Lubelski Senior” 20 910 zł oraz kampanie promocyjne związane z MŚ w piłce nożnej U‑20, promującego selektywną zbiórkę odpadów oraz plebiscytu sportowego Kuriera trzy razy po 12 300 zł.

Ponad 102 tys. zł. otrzymała Agora (wydawca Gazety Wyborczej). Najwięcej, bo 32 500 zł na wydarzenie „Kobiety wiedzą, co robią”. Corner Media (wydawca Dziennika Wschodniego) zarobił 58 tys. zł. W tym 15 670 zł na publikację ogłoszeń a 12 300 zł z okazji plebiscytu sportowego. Do Radia Lublin trafiło ponad 35 tys. zł, z tego 30 000 zł na cykl koncertów „Nie tylko Rock’n’Rol”.

W grupie pozostałych lokalnych mediów znalazła się TVP Lublin, która otrzymała 18 450 zł za życzenia świąteczne i noworoczne. Grupa medialna ATM, wydawca Nowego Tygodnia, zarobiła 12 500 zł za publikacje reklam i życzeń. Do spółki Medialny24 trafiło 10 400 zł za reklamy w magazynie Lubelskie.pl Premium.

Inne media i wydawnictwa, które zarobiły na usługach promocyjnych i ogłoszeniowych, to magazyn Panorama Lubelska 9,8 tys., Doradztwo Mediowe Sp. z o.o 8,3 tys., LAJF 8,2 tys., Gość Niedzielny 6,4 tys., Ringier Axel Springer 3,7 tys., Stowarzyszenie Lubelski Klub Biznesu 2,7 tys. oraz Lubelska.tv 2,4 tys.

W tym roku Urząd Miasta Lublin wydał już 180 tys. zł. Niemal całość przeznaczono na reklamy i promocję w Kurierze Lubelskim 80 tys. oraz Gazecie Wyborczej 61 tys. 30 tys. trafiło do Radia Lublin, ponownie na organizację cyklu koncertów „Nie tylko Rock’n’Rol”. Dziennik Wschodni na zleceniach z urzędu zarobił nieco ponad 1 tys. zł.


*Powyższe dane pochodzą z rejestru umów miasta Lublin (rejestrumow.lublin.eu), a w przypadku danych za rok 2019 dodatkowo rejestru zamówień pozaustawowych.

(fot. pixabay.com, Fundacja Wolności)

9 komentarzy

 1. Te wydatki w 2020 w Dzienniku Wschodnim bliskie zeru to pewnie efekt wielu artykułów o Górkach Czechowskich, które były nie po myśli władz lublina 😉

 2. Za dużo krytyki Prezydenta Żuka w Dzienniku Wschodnim = odcięcie od kasy.
  Jednak PO stawia na totalitaryzm.

 3. POLSKA PRESS czyli Verlagsgruppe Passau
  i GW czyli Ringier Axel Springer
  komu to tłumaczyć ? tym co głosują przeciw Dudzie ?
  za Trzaskowskim ? za Niemcami ? za North Steram ? w końcu za ruskimi !
  przeciw Polsce ! przeciw tarczy antyrakietowej ! przeciw przekopowi Mierzi Wiślanej !
  o Rusko Niemiecko interesy dziś w Brukseli upominają dawni agenci – Tadeusz Zwiefka, Wołodia Cimiszewicz
  ale was kitują te TVNy ZETy Fejsy i inne za was myślące instytucje i gadźety
  można nazywać się po polsku a mieć pochodzenie ze strony dziadka który przyjechał na ruskim czołgu i pozostał w Polsce pilnując nowego ładu który nastał po II WŚ

 4. Polska Press, to niemiecki koncern, Agora wiadomo jaka orientacja polityczna i niech ktoś stwierdzi, że dostęp do kasy jest demokratyczny.

 5. Komuchy chciałyby widzieć na czele gazetę „polską”, solidarność i nasze dzienniki, co nie?

 6. jednym słowem zarabiają:”żydowska gazeta dla Polaków” (na ostatniej gali lub przedostatniej, polecam poszukać gdyż ten szczery śmiech więcej mówi niż tysiąc słów),gadzinówka szwabska, która po orientacji internacionalistycznej obecnie uskutecznia opcje nacionalistyczną pod płaszczykiem jedności kontynentalnej. I cieszę się że folks dojcze i szabesgoje mają siano z podatków, gdyż dziś musiałem się mocno zastanawiać dlaczego w mieście trazytowym(w którym dzięki wytrwałej pracy namiestników tranzyt zmarł z głodu) musiałem wrzucić piątaka w parkomat, choć powinienem być wdzięczny-mogła być dycha. Ale już spokojnie, wiem że się nie marnuje, poszło na życzonka między ku… biureczkami. Zresztą ciekawy naciek :boją się osobiście, czy jak w mafi masz życzenia to znak że po tobie. Miłego!

Z kraju