Wtorek, 27 lutego 202427/02/2024
690 680 960
690 680 960

Do akcji usuwania skutków trąby powietrznej skierowano żołnierzy

Blisko 200 żołnierzy ruszyło we wtorek do pomocy w usuwaniu skutków przejścia trąby powietrznej w gminie Wojciechów. Kolejnych 200 czekało w gotowości.

We wtorek, w działaniach jakie były prowadzone na terenie miejscowości dotkniętych skutkami przejścia trąby powietrznej w gminie Wojciechów, strażakom pomagali również żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wniosek o zaangażowanie dodatkowych służb złożył do ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

Natychmiast uruchomiony został Zespół Oceny Wsparcia, który udał się na miejsce dotknięte kataklizmem, nawiązał kontakt ze strażakami i zarekomendował możliwości wsparcia ich działań przez wojsko. W trybie alarmowym wezwano żołnierzy i już po około godzinie skompletowane były siły i środki do udziału w akcji. Na apel w krótkim czasie odpowiedziało o wiele więcej żołnierzy, niż wymagała tego aktualna sytuacja.

O godzinie 17.30 w gminie Wojciechów było już blisko 200 żołnierzy z batalionu lubelskiego, dęblińskiego oraz samodzielne kompanie lubelskiej brygady. Kolejnych 200 pozostawało w gotowości. Zadaniem żołnierzy było współdziałanie ze strażą pożarną i innymi służbami w likwidacji skutków nawałnicy, w tym pomoc w najcięższych pracach, jak usuwanie konarów drzew i udrażnianie dróg.

Do akcji skierowany został tzw. kompanijny moduł zadaniowy w tym, m.in. 12 agregatów prądotwórczych, 3 maszty oświetleniowe oraz 17 samochodów ciężarowych. Jak zapewniają przedstawiciele WOT, żołnierze będą pomagać mieszkańcom do czasu, kiedy będzie taka potrzeba.

Do akcji usuwania skutków trąby powietrznej skierowano żołnierzy

(fot. WOT)

14 komentarzy

 1. Hejtowcy do dzieła macie znowu pole do popisu.

  • Dostają za to pieniądze, więc to ich psi obowiązek pomagać. Łaski nie robią. A za takie pieniądze jakie są w nich pompowane znalazłabyś tysiąc osób do pomocy przy takiej akcji, ale tylko przecież hejt widzisz. Nie chodzi o to, czy WOT samo w sobie jest dobre czy zle, ale czy nie lepiej inaczej inwestować pieniędzy, np. w wojska specjalne.

 2. Przecież to nie są żołnierze jak wogole można ich tak nazwać? Ktoś kto chce być żołnierzem kończy teraz szkołę poświęca swój czas i pieniądze. Zrozumcie to wreszcie

  • A ty byłeś ( aś ) kiedyś w wojsku ?? Czy ratowałes ( as ) się studiami i lekarzami ???

  • Szkoda że ty nie skończyłeś szkoły bo może potrafiłbyś wyłożyć jasno o co ci kaman. W nicku ci się litery deczko poprzestawiały?

 3. Leming szczeka, deprecjonuje trud żołnierzy a jednocześnie jest wobec nich zajadłym roszczeniowcem!

 4. Oni są od tego aby pomagać jak d… od sr….. Za komuny wojsko nawet w polu pracowało!

  • Jak, resortowy dziadzio naopowiadał ci, jak ponad 200tys. żołnierzy-górników w ramach Wojskowych Batalionów Pracy tyrało w kopalniach węgla, rudy uranu czy kamieniołomach?

 5. W końcu jakaś konkretna organizacja i pomocy dla poszkodowanych ludzi, a nie tak jak kiedyś tylko latami zapowiadane obietnice i fikcyjne wsparcie.

 6. No nareszcie do czegoś się przydadzą.. Wyszkolenie typowo bojowe mają zerowe, ale dobrze że są bo gdy wydarzy się takie nieszczęście można ich wykorzystać do pomocy.

  • Kolejny internetowy znafca. Skąd wiesz jakie mają wyszkolenie? Na spędach kod-u mieliście o tym debatę?

 7. Pracodawcy tych żołnierzy są wniebowzięci .

 8. powinni dodatkowo finansować tych, którzy się zgłosili do akcji. Jest mnóstwo takich moich znajomych, którzy są bardzo delikatnie, że dziwie się jak oni sobie w tym WOCIE radzą :)))

 9. Jestem żołnierzem zawodowym i nie jestem w OT ale jetem dumny z moich kolegów i koleżanek w mundurach, należy im się szacunek za to co robią. Swoim działaniem potwierdzają swoją dewizę i hasło: „Zawsze Gotowi Zawsze Blisko”. Jesteście Super i nie przejmujcie się hejtem i głupimi komentarzami.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo