Środa, 22 maja 202422/05/2024
690 680 960
690 680 960

Dieta dla zdrowego serca – Środa z Profilaktyką w Lubelskim NFZ

„Dieta dla zdrowego serca” – to temat kolejnej Środy z Profilaktyką, cyklicznej akcji Narodowego Funduszu Zdrowia. Choroby układu sercowo-naczyniowego są jedną z najczęstszych przyczyn śmierci tak w Polsce, jak i na świecie. W środę, 17 kwietnia, w Sali Obsługi Klientów Lubelskiego OW NFZ będzie można spotkać się z ekspertami z Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Specjaliści podpowiedzą jak się odżywiać, żeby zadbać o serce.

Środa z Profilaktyką to cykliczna akcja Narodowego Funduszu Zdrowia, poświęcona profilaktyce chorób i promocji zdrowia. To dzień regularnej edukacji zdrowotnej. Tym razem wydarzenie organizowane jest pod hasłem „Dieta dla zdrowego serca”. W tę środę,
17 kwietnia, w godzinach od 10.30 do 12.30, będzie można porozmawiać z ekspertami z Zakładu Edukacji Zdrowotnej z Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, i otrzymać bezpłatne porady na temat profilaktyki chorób układu krążenia. 

Do głównych chorób układu sercowo-naczyniowego należą m.in. nadciśnienie tętnicze, zawał serca, choroba wieńcowa, udar mózgu. Choroby te stanowią najczęstszą przyczynę zgonów. Co roku z tego powodu umiera około 178 tys. Polaków. Mimo coraz lepszej diagnostyki
i nowocześniejszych metod leczenia, umieralność w Polsce z powodu chorób układu krążenia należy do najwyższych w Europie. Duży wpływ na taki stan rzeczy ma tryb życia, a szczególnie niewłaściwe odżywianie. 

Dieta dla zdrowego serca w lubelskim NFZ

– W środę 17 kwietnia rozpoczyna się Tydzień dla Serca. To ogólnopolska akcja, której celem jest zwiększenie świadomości Polaków nie tylko na temat chorób serca, ale przede wszystkim zapobiegania im. Z tej okazji zapraszam do odwiedzenia naszej Sali Obsługi Klientów właśnie w środę 17 kwietnia i do skorzystania z porad ekspertów z Zakładu Edukacji Zdrowotnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie – mówi Paweł Piróg, dyrektor Lubelskiego OW NFZ. W Sali Obsługi Klientów Lubelskiego OW NFZ przez cały czas funkcjonuje także stanowisko doradcy ds. profilaktyki i promocji zdrowia, gdzie każdego dnia można dowidzieć się więcej na temat programów profilaktycznych finansowanych przez NFZ – dodaje dyrektor Piróg.

Eksperci z Uniwersytetu Medycznego opowiedzą o czynnikach, które zwiększają ryzyko wystąpienia choroby układu krążenia, a także podpowiedzą jak żyć i jeść zdrowiej, żeby zadbać o swoje serce.

Na stanowisku doradcy ds. profilaktyki i promocji zdrowia będzie można wykonać podstawowe pomiary zdrowotne, czyli sprawdzić wzrost, wagę, ciśnienie i zrobić analizę składu ciała. Doradca pokaże także działanie aplikacji i serwisów NFZ, które na co dzień mogą wspierać nas w dbaniu o zdrowie, takich jak Moje IKP, Moje Fizjo Plus, Akademia NFZ czy Diety NFZ. 

Portal Diety NFZ

Portal Diety NFZ  to serwis Narodowego Funduszu Zdrowia, który powstał w 2019 roku. Oferuje użytkownikom do wyboru aż 16 planów żywieniowych: klasyczny, nadwaga i otyłość, wege, cukrzyca, hashimoto, depresja, zaparcia, nadciśnienie, senior, rodzina, PCOS, osteoporoza, dna moczanowa, kamica żółciowa, nadczynność tarczycy i odporność. Konto na portalu pozwala określić kaloryczność diety, dostosować ją do potrzeb jednej osoby lub całej rodziny, z uwzględnieniem osobnej kaloryczności dla każdego z jej członków. Otrzymujemy wówczas gotowy rozkład posiłków, z uwzględnieniem ich kaloryczności, zawartością białka, tłuszczów i węglowodanów. Pokazany jest też średni czas przygotowania potrawy, a zaproponowane w portalu dania są szybkie i proste w przygotowaniu. 

Wszystkie jadłospisy są oparte na założeniach diety DASH (ang. Dietary Approches to Stop Hypertension), czyli diety rekomendowanej w leczeniu i zapobieganiu nadciśnienia tętniczego. 

Środa z Profilaktyką

Każda środa to inny, ważny aspekt naszego zdrowia. NFZ szeroko współpracuje z organizacjami pacjenckimi oraz ekspertami z dziedziny medycyny. Formuła akcji ma na celu zachęcać pacjentów do działania, popularyzować i wspierać postawy prozdrowotne, uczyć odpowiedzialności za własne zdrowie. Materiały edukacyjne przygotowane w każdą środę w ramach akcji „Środa z Profilaktyką” są dostępne bezpłatnie na:

Przyjdź w środę, 17 kwietnia od 10.30 do 12.30, do Sali Obsługi Klientów Lubelskiego OW NFZ przy ulicy Nadstawnej 2-4 w Lublinie i skorzystaj z bezpłatnych porad ekspertów.

Dodaj komentarz