Wtorek, 27 lutego 202427/02/2024
690 680 960
690 680 960

Deszczowa niedziela w regionie. Mogą pojawić się burze

W niedzielę po południu w regionie mogą pojawić się burze. Będą to jednak na ogół zjawiska mocno rozproszone.

W niedzielę jedynie zachodnia część Polski jest pod wpływem klina wyżu znad Atlantyku. Wschodnia i częściowo centralna w zasięgu układu niskiego ciśnienia znad Rosji i na skraju związanej z nim zatoki niżowej. W środkowej troposferze na wschodzie kraju utrzymuje się południkowo rozciągnięta górna zatoka niżowa oraz ośrodek górnego niżu przemieszczający się znad Litwy na południe nad Ukrainę.

Ciepłe powietrze zostało wyparte z naszej części Europy. Za frontem chłodnym napłynęło chłodne powietrze z północnego zachodu o cechach polarno morskich. Jedynie wschodnia część kraju pozostanie w nieco cieplejszej, ale bardziej wilgotnej masie powietrza.

Od godzin porannych w regionie występują opady słabe i umiarkowane o charakterze konwekcyjnych. Po przejściu sobotniego frontu temperatura obniżyła się. Termometry pokazują zaledwie od 12°C do 16°C. W drugiej części dnia zaczynają występować rozpogodzenia w regionie. W kolejnych godzinach niewykluczone są burze, które najpierw mogą wystąpić na północy i zachodzie regionu.

Opady deszczu w czasie burz do 15-20 mm. Nie można wykluczyć opadów drobnego gradu do 1-2 cm. Istnieje ryzyko izolowanych komórek burzowych oraz struktur wielokomórkowych. Ze względu na niski poziom kondensacji i dużą wilgotność powietrza możliwe są zalążki trąb powietrznych, a nawet w pełni wykształcona trąba powietrzna. Prawdopodobieństwo wystąpienia tego typu zjawisk nie jest duża. Nie przekracza 20%.

W czasie burz porywy wiatru do 70 km/h. Chmury burzowe mają przemieszczać się z północy, północnego-zachodu na południe, południowy-zachód. Aktywność elektryczna ma być na ogół niska. Wieczorem atmosfera zacznie się stabilizować, a w pierwszej części nocy nie powinno już grzmieć.

Lokalne burze są prawdopodobne w całym regionie. Będą to jednak na ogół zjawiska mocno rozproszone. Prawdopodobieństwo wystąpienia burz w niedzielę ocenia się na 80%.

Kolejne dni z ociepleniem. Termometry w regionie pokażą nawet 21°C. We wtorek nawet 24°C. W połowie przyszłego tygodnia będzie nawet 28°C/29°C.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i lokalnych burz

(fot. fanipogody.pl)

Komentarze wyłączone

Z kraju

Polityka i społeczeństwo