690 680 960

Darmowe przejazdy autobusami MPK na terenie Kraśnika

Od 1 lutego 2020 r. dzieci, młodzież ucząca się (szkolna) i seniorzy 60+ zyskają prawo do darmowych przejazdów autobusami MPK na terenie Kraśnika. W budżecie miasta na rok 2020 przewidziano dopłatę w wysokości 560 tys. zł dla miejskiego przewoźnika za świadczenie tych usług.

Projekt ulg został przygotowany przez burmistrza Kraśnika Wojciecha Wilka i zatwierdzony przez Radę Miasta Kraśnik.

– Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom społecznym i wspólnie z Radą Miasta powiększamy grupę mieszkańców korzystających z darmowych przejazdów. Osoby starsze i uczniowie to dwie grupy społeczne, które najczęściej korzystają z komunikacji publicznej. Wprowadzenie darmowych przejazdów dla tych grup będzie oznaczało oszczędności w budżetach domowych wielu rodzin – informuje burmistrz miasta.

Zachęcanie mieszkańców do korzystania z usług komunikacji publicznej w celu uzyskania efektów ekologicznych, czy poprawy bezpieczeństwa na drogach to kierunek, w którym zmierza coraz więcej miast w Polsce. Robi się to m.in. poprzez systemy ulg.

Podjęta uchwała jest już prawomocna i od 1 lutego bezpłatnie autobusami MPK w Kraśniku będą mogli podróżować:
– Dzieci do 7 roku życia (za okazaniem dokumentu ze zdjęciem, tj. dowodu, legitymacji, paszportu lub innego potwierdzającego wiek dziecka).
– Młodzież szkolna w wieku do 19 roku życia lub do ukończenia nauki za okazaniem legitymacji szkolnej.
– Seniorzy w wieku od 60 lat (za okazaniem dokumentu ze zdjęciem i potwierdzającego wiek).
– Honorowi i zasłużeni krwiodawcy (kobiety, które oddały co najmniej 5 litrów krwi i mężczyźni, którzy oddali co najmniej 6 litrów).
– Osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, czyli całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji (dawna I grupa inwalidzka) wraz z opiekunem towarzyszącym im w pojeździe. Opiekunowie osób bez towarzystwa osoby niepełnosprawnej po odwiezieniu podopiecznego lub w drodze po niego wyłącznie na trasie: miejsce zamieszkania osoby niepełnosprawnej – placówka oświatowa.
– Osoby niepełnosprawne ze schorzeniami narządów ruchu lub wzroku w stopniu umiarkowanym i znacznym (dawna II grupa inwalidzka) wraz z opiekunem towarzyszącym im w pojeździe.
– Umundurowani funkcjonariusze Straży Miejskiej podczas pełnienia obowiązków służbowych.
– Osoby bezrobotne zamieszkujące na terenie Miasta Kraśnik w dni robocze w godzinach od 7°° do 15°°.

Uprawnienia do ulg i przejazdów bezpłatnych obowiązują jedynie na terenie Miasta Kraśnik. Z przejazdów ulgowych i bezpłatnych nie mogą korzystać osoby wsiadające lub wysiadające na terenie Gminy Wiejskiej Kraśnik lub Gminy Dzierzkowice.

(fot. UM Kraśnik)

3 komentarze

  1. Niech się lepiej wezmą za remonty dróg a nie darmo jeździć ludziom dają.

  2. Z opisu można domniemywać, że nie trzeba być mieszkańcem miasta, aby korzystać z ulg. Uczniowie szkół ponadpodstawowych w dużej części, są mieszkańcami okolicznych gmin. Czy się mylę? Może pierwszy kanar oświeci ?

  3. Zróbcie tam jeszcze buspasy i będzie git. Wszędzie dają ulgi, a w Lublinie bilety po cenach Warszawskich i jeszcze MPK w kryzysie finansowym, szuka pieniędzy w UE.
    W czasach gdy w Polsce testuje się autonomiczne tramwaje, Lublin kupuje 20 letnie małe rzęchy ze stolicy i zmniejsza częstotliwośc kursowania w czasie gdy miasto tworzy kolejne buspasy. Średniowiecze, nic więcej.

Kursy walut

  • USD 4.3697zł -0.83%
  • GBP 5.3464zł -0.31%
  • EUR 4.6356zł 0.03%
  • CHF 4.803zł 0.12%

Polub nas