Piątek, 18 kwietnia 202518/04/2025
690 680 960
690 680 960

Czy istnieje unowocześniona metoda na wnuczka? Niestety tak! (wideo)

W dzisiejszych czasach przestępcy używają sztucznej inteligencji po to, żeby wygenerować głos brzmiący identycznie jak dzwoniący do nas wnuczek lub wnuczka. – Niestety takiemu oszustwu uległa moja sąsiadka, przemiła starsza pani, ale bardzo łatwowierna. Zadzwonił do niej bardzo zrozpaczony wnuczek, że zaraz wyłączą mu telefon i Internet, bo zabrakło mu środków na opłacenie rachunków. Oczywiście co robi babcia? Ulega emocjom. Chcąc pomóc natychmiast, babcia podaje wnuczkowi wszystkie kody do swojego konta, by mógł od razu zapłacić zaległy rachunek. A rzekomy wnuczek czyści konto do zera – relacjonuje Katarzyna Skrzynecka w kampanii „Bankowcy dla CyberEdukacji.

– To nie był prawdziwy wnuczek, tylko przestępca podszywający się pod prawdziwego wnuczka i używający sztucznej inteligencji, by całkowicie podrobić głos dzwoniącej do nas osoby – ostrzega Katarzyna Skrzynecka w kampanii „Bankowcy dla CyberEdukacji.

Czy wiesz, że przestępcy coraz częściej wykorzystują sztuczną inteligencję do kradzieży naszych pieniędzy! Seniorze uważaj i nie daj się zwieść! Obejrzyj poniższy filmik i dowiedz się, jak uniknąć wyłudzenia pieniędzy:

Związek Banków Polskich, Fundacja Warszawski Instytut Bankowości, Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa, banki wraz z Policją apelują, seniorze:

  • Zachowaj spokój! – nie działaj pod wpływem emocji.
  • Gdy wnuczek dzwoni i prosi o pieniądze – rozłącz się – sam zadzwoń do wnuczka lub jego opiekunów.
  • Przestępcy mogą wykorzystać sztuczną inteligencję, tworząc głos bliskiej osoby – weryfikuj rozmówcę!
  • Nie wykonuj bezwiednie poleceń oszusta! Skonsultuj się z kimś bliskim.
  • Więcej informacji o cyberbezpieczeństwie szukaj we własnym banku!

Kampania „Bankowcy dla CyberEdukacji” jest wspólną inicjatywą Związku Banków Polskich, Fundacji Warszawski Instytut Bankowości, Bankowego Centrum Cyberbezpieczeństwa i banków. Celem kampanii jest edukacja wszystkich użytkowników Internetu w zakresie cyberzagrożeń i sposobów ochrony przed nimi. Twarzami tegorocznej edycji są Katarzyna Skrzynecka i Zbigniew Buczkowski.

(Źródło: Związek Banków Polskich)

10 komentarzy

  1. Ocena: 13

    Media, zwłaszcza telewizja i radio mają stałych odbiorców w określonych porach. Seniorki, ktore najczęściej padają ofiarą cyberprzestępców, najczęściej oglądają popularne seriale i programy religijne. Media, ktore ponoć pełnią misję (wszystkie tak mówią), mogłyby poświęcić chwilę czasu antenowego na darmowe ostrzeganie przed cyberoszustami. Byłoby dobrze, gdyby kościoły się przyłączyły i w ramach ogłoszeń duszpasterskich przekazywały takie ostrzeżenia. Nabierają się prości ludzie, ostrzeżenia w internecie nie bardzo pomogą.

  2. … jest jeszcze metoda na polisę do nieba, stosuje ją niejaki tadek r. … pisiory na obrońców wiary i ojczyzny

    • czekam na zarzuty dla tuska w sprawie przekazania forsy dla owsika

      • … zoja doczekałaś się … właśnie zero publicznie przeprosił Jurka za kłamliwe pomówienia

  3. Jasne pewnie wie jaki głos ma wnuczek Bzdura do mnie też wnuczek dzwonił wysłuchałem przytakiwałem a na koniec powiedziałem że nie mam wnuczka bo moje dzieci są jeszcze w przypadku

  4. Ocena: -1

    wielkie mi halo 8 lat na PIS naiwniacy wpłacali i to legalu , teraz trochę zmądrzeli niewiele wpłacili ostatnio prezes zawiedziony moherów coraz mniej jak i głosów i gitara

    • Ocena: 0

      Jesteś ardzo ograniczony anonimie. Anonimy nie liczą się. A onimy od hodza w iebyt.

  5. Ocena: -1

    ale totalna bzdura… wcześniej pewnie podsłuchiwali telefony babci i wnuczka, za niemałe pieniądze użyli sztucznej inteligencji bez gwarancji otrzymania pieniędzy… głupoty pani opowiada

  6. Ocena: -1

    a czy wnuczek nie wydawał jakby był chory na tureta jak openAI xD

Dodaj komentarz

Z kraju

Lubelski biznes

Biznes i handel

Polityka

Społeczeństwo

Zdrowie i styl życia

Nauka i technologia