690 680 960

Czerwone pasy przed przejazdami kolejowymi mają wpłynąć na kierowców

Przed niebezpiecznymi przejazdami kolejowymi, oraz takimi gdzie często dochodzi do niebezpiecznych sytuacji, namalowane zostaną czerwone pasy akustyczno-wibracyjne. Dodatkowe oznakowanie powstanie w 52 miejscach w całym kraju w tym w naszym regionie.

W tym roku PKP Polskie Linie Kolejowe zaplanowały kolejne prace związane z dodatkowym oznakowaniem dróg dojazdowych do przejazdów kolejowych. Pasy akustyczno-wibracyjne umieszczane są w kilkumetrowych odstępach, na odcinku ok. 25 m przed przejazdem. Są one w formie poprzecznych linii w kolorze czerwonym. Mają one przypominać kierowcom o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas zbliżania się do torów. Są też wypukłe co sprawia, że kierowca powinien poczuć wibrację auta.

W ostatnich latach PKP przy współpracy z zarządcami dróg zamontowały tego typu oznakowanie przed 372 przejazdami. W tym roku prace zostaną przeprowadzone w kolejnych 52 miejscach na terenie całego kraju.

Jest to kolejny z elementów mających na celu ograniczenie liczby zdarzeń na skrzyżowaniach dróg z torami kolejowymi. Jak podliczył Urząd Transportu Kolejowego, w ubiegłym roku na przejazdach kolejowo-drogowych doszło do 230 wypadków. Jednak są to tylko zdarzenia, w których były osoby ranne lub ofiary. W porównaniu do 2017 roku liczba ta nieznacznie spadła. Tego typu zdarzeń rok wcześniej zanotowano 235.

(fot. PKP PLK)

13 komentarzy

 1. Co co będą wyprzedzali i omijali lewa stroną, to nawet nie zauważą, że coś namalowali…

  • Właśnie. Na idiotów to i tak nie podziała. Trzeba zrobić tak jak w Rosji – tam razem z zamykanymi szlabanami podnosza sie progi i swiry z bmw juz nie moga ich sforsowac.

 2. Podpowiadam-na tych co wjeżdżają pomiędzy opuszczone rogatki pomogą jedynie kolce wysuwające się z szosy lub betonowy mur…Reszta to strata pieniędzy podatników…

  • Jerzy Gondol Znadwisły

   Przyznaję Ci nie tylko rację, ael i pierwsze miejsce za najbardziej trafny komentarz.

 3. Ciekawy i kulawy

  A może wzorem przejść dla pieszych rozpropagować pierwszeństwo słabszego czyli kierowców. Jak już robić zabawę z bezpieczeństwa to na całego.

 4. Powinni dać takie wysuwane betonowe bloczki, i to po obu stronach jezdni.

 5. Prawdziwy kierowca znak STOP zawsze zauważy.

 6. Przed przejazdami powinna byc tabliczka „nie dotyczy BMW” wtedy po jakimś czasie było by bezpieczniej .

 7. Nic tak nie zadziała na baranów, jak radiowóz przed każdym przejazdem. Reszta to strata pieniędzy. No chyba że snajper ewentualnie

  • Spójrzmy realnie na Twój światły pomysł – na tyle radiowozów, ile jest przejazdów kolejowych naszego rządu nie stać.
   Nawet jakby wycofał się ze wszystkich plusów.

 8. Brawo! Mądry pomysł.

 9. Franiu!!! Szybko ratuj sytuację! Te przejścia dla pieszych może i są we właściwym kolorze, ale kto je namalował wzdłuż jezdni???

 10. idiotów drogowych zatrzymają tylko fizyczne zapory ,czyli kolce i betonowe zapory ,a nie namalowane pasy …idioci drogowi nawet nie patrzą na to co jest namalowane na jezdni i nie interesują ich linie ciagłe ,czy powierzchnie wylaczone z ruchu

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Zaproszenie na uroczystości upamiętniające poległych i pomordowanych mieszkańców wsi Obrocz
Akcja pomocy zwierzętom Kraśnickiego Stowarzyszenia Pomocy Zwierzętom TULIMY
Konkurs Etiud Cyrkulacje dostarczy wielu emocji i zachwytów w ten weekend
Weekend ze strachem na wróble na Farmie Dyń
Ireneusz Krosny „Mowa ciała” w amfiteatrze na Poczekajce