Poniedziałek, 22 kwietnia 202422/04/2024
690 680 960
690 680 960

Coraz więcej turystów przyjeżdża do Lublina. Miasto opublikowało dane

Miasto podsumowało liczbę turystów krajowych, którzy w I półroczu 2022 r. odwiedzili Lublin. Zgromadzone dane wskazują na powrót ruchu turystycznego do stanu sprzed ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa.

– Coraz więcej turystów i odwiedzających, jako cel swoich podróży wybiera właśnie Lublin. To dobra prognoza na kolejne miesiące, ale też znak, że turystyka powraca na właściwe tory po dwóch trudnych latach pandemii. Optymizmem napawa także fakt, że nasze Miasto wzbudza największe zainteresowanie wśród młodych ludzi. Mamy nadzieję, że trend ten będzie się utrzymywał i młodzi turyści licznie wezmą udział w nadchodzących wydarzeniach Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.

Dane obrazujące ruch turystyczny pokazują, że od stycznia do czerwca bieżącego roku Lublin odwiedziło niemal 317 tys. przyjezdnych z Polski, w tym ok. 135 tys. odwiedzających, czyli spędzających w naszym mieście jeden dzień oraz 182 tys. turystów, czyli osób, które skorzystały z noclegów. Jest to znaczący wzrost w porównaniu z 2021 r., kiedy to do Lublina w ciągu całego roku przyjechało ok. 334 tys. podróżnych z kraju.

Podobnie jak w ubiegłych latach, najchętniej nasze miasto odwiedzali mieszkańcy województw lubelskiego i mazowieckiego. Kolejne miejsca zajmują natomiast przyjezdni z Małopolski, Dolnego Śląska i Śląska, którzy dotychczas plasowali się na dalszych pozycjach. Podróżni, którzy zdecydowali się na nocleg, najczęściej przebywali w Lublinie 2 dni (46% turystów) oraz od 3 do 5 dni (33% turystów). Jeśli zaś chodzi o strukturę wiekową, utrzymuje się tendencja zaobserwowana już w poprzednim roku – najliczniejszą grupę gości krajowych stanowią osoby miedzy 21. a 25. rokiem życia (28% wszystkich przyjezdnych).

Dostępne są już także dane podsumowujące lipiec 2022 r. Ruch turystyczny podróżnych z Polski jest rekordowy względem analogicznego okresu w latach poprzednich – to aż 92 tys. odwiedzających i turystów.

Informacje na temat liczby gości zagranicznych dostępne będą pod koniec bieżącego roku. Trudności w zweryfikowaniu tych danych wynikają z utrzymującej się agresji rosyjskiej w Ukrainie, a w konsekwencji wzmożonego i nieregularnego przepływu ukraińskich obywateli.

Ustalenie liczby osób, które odwiedziły Lublin, możliwe jest dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii. Dane zbierane są na podstawie geolokalizacji urządzeń mobilnych podróżnych, przez co dają całościowy i dokładny obraz ruchu turystycznego na danym obszarze.

(fot. UM Lublin)

4 komentarze

  1. Zgadza się masowo jest ich tu grubo ponad 5 milionów. Życie za friko.

  2. i fajnie, bo Lublin jest ciekawym miastem, fajne Stare Miasto, coraz lepszy dojazd z Polski … tylko te ceny, kurcze, drogo się bardzo zrobiło

  3. Te statystyki to lipa i ściema . Ileż kroć razy liczono tychże samych turystów pochodzących z pod lubelskich wiosek . Co sobota i niedziela napierają ci sami gdyż nuda na wsi .

  4. Policyjny Wywiadowca

    A najwięcej turystów wojennych.

Z kraju