Coraz bliżej do ekspresówki Piaski – Chełm – Dorohusk. Nie na cały odcinek są jednak pieniądze

Rozpoczął się kolejny etap przygotowań do budowy drogi ekspresowej od Pisk przez Chełm do granicy z Ukrainą. Ogłoszono bowiem przetarg na koncepcję programową dla tej trasy.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na opracowanie koncepcji programowej dla blisko 75-kilometrowej drogi ekspresowej prowadzącej od końca obwodnicy Piask do granicy z Ukrainą. Zamówienie zostało podzielone na trzy części, obejmujące cztery odcinki, wśród których jest obwodnica Chełma.

Wyłonione w przetargu firmy będą miały za zadanie opracowanie analizy i prognozy ruchu, wykonać opracowania geodezyjne i kartograficzne dla celów projektowania dróg, a także opracowania geologiczno–inżynierskie, hydrogeologiczne, geotechniczne i hydrologiczno-hydrauliczne. Dzięki temu będzie możliwość wykonania ostatecznego technicznego wariantu realizacji inwestycji oraz przeprowadzić rozpoznanie podłoża gruntowego.

Zgodnie z wymaganiami inwestora, czas na wykonanie tych zadań wynosi 23 miesiące. Później możliwe będzie opracowanie dokumentacji przetargowej na wyłonienie wykonawcy inwestycji w trybie projektuj i buduj. To jednak uzależnione jest od tego, czy uda się uzyskać środki finansowe na budowę trasy. Obecnie pieniądze są tylko na obwodnicę Chełma, natomiast pozostałe będą mogły być realizowane w przypadku uzyskania oszczędności przetargowych.

Droga ekspresowa S12 będzie miała po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Niewykluczone jednak, że od razu przygotowane zostanie miejsce pod dodatkowy trzeci pas. To będzie jednak zależało od wyników analiz i prognoz ruchu na przyszłe lata. Na trasie powstanie siedem węzłów: Dorohucza, Siedliszcze, Chełm Zachód, Chełm Północ, Chełm Okszów, Chełm Wschód i Dorohusk, a także osiem miejsc obsługi podróżnych.

70

99

(fot. GDDKiA)
2018-03-27 23:46:10

Zobacz również

13 komentarzy

 1. Nie tak prędko odcinek w okolicach Dorohuczy powstanie. Ciekawe ile firm umoczy na terenach między Wieprzem a kanałem.Torfowiska, mokro, zapadać się będzie jak wylotówka z Lublina w okolicach Ciemięgi. Oj popłynie ten co da najniższą ofertę.

 2. Troche kręta w porównaniu do obecnego przebiegu, ale spoko, niech robią, mino wszystko bedzie szybciej i bezpieczniej.

 3. Może mi ktoś wytłumaczyć dlaczego taki przebieg trasy? Wielokrotne przecięcie obecnej S12 powoduje konieczność wybudowania drogiej infrastruktury drogowej. Czy naprawdę nie ma miejsca na dobudowanie drugiego pasa jezdni przy obecnie istniejącym i zrobienie dróg lokalnych obok?

 4. Województwo Lubelskie

  Drogi gminne to istny szwajcarski ser to oni będą się brali za trasę po której jezdzi sie super,szkoda słów

 5. 2 lata na dokumentację, a ile będzie czasu na budowę s12?

 6. A kiedy zostanie dokonczony odcinek Piaski-Lublin tzn kiedy wreszcie powstaną MOPy?

 7. Roberto Music TEAM

  Mopy nigdy nie powstaną! Markuszów ma wystarczyć na całą trasę.

 8. No tak nie bardzo jest miejsce na drugi pas obok obecnej trasy, za dużo domów do wyburzenia oraz cmentarz w Dorochuczy jest w bardzo bliskiej odległości od szosy.

  • Ze trzy miejscowości, które trzeba by było ominąć. Reszta to proste odcinki i chałupy oddalone od drogi.Lepianki wyburzyć. Taniej wyjdzie jak serpentyny budować i kilometry drogi dodawać. Wrzuć satelitę a się przekonasz.

 9. Dobra, a jest ktoś w stanie określić KIEDY wbicie pierwszej łopaty? Bo na razie mowa jest o co prawda niezbędnej, ale tylko „papierkowej” robocie. Przygotowanie sterty papierów nie będzie jakimś olbrzymim wyzwaniem. Wyzwaniem będzie zaczęcie W KOŃCU tej budowy. A na to jak czytamy nie ma pieniędzy.
  Podsumowując: standardowe bicie piany.

  • Półtora roku na opracowanie koncepcji, potem przetarg w formule Zaprojektuj i Zbuduj (ok. roku), półtora roku na uzyskanie Zezwolenia na Realizację Inwestycji Drogowej i dopiero organizacja placu budowy.

   Czyli, o ile kolejne wymienione etapy będą następować natychmiast jeden po drugim, to budowa zacznie się w 2022.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7556zł -0.18%
  • GBP 5.0101zł -0.36%
  • EUR 4.471zł -0.01%
  • CHF 4.1171zł -0.31%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach