Niedziela, 16 czerwca 202416/06/2024
690 680 960
690 680 960

Ćmiłów: Zaskroniec na posesji postawił na nogi strażaków

We wtorek po południu w Ćmiłowie interweniowali strażacy. Właścicielka jednej z posesji natrafiła na węża.

Do zdarzenia doszło we wtorek po południu w podlubelskim Ćmiłowie. Straż pożarna dostała wezwanie na jedną z posesji, gdzie właścicielka natrafiła na węża. Po przyjeździe na miejsce strażacy zabezpieczyli teren i wezwali pracownika lubelskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt, który opiekuje się tam egzotarium.

Okazało się, że pełzający w trawie wąż to zaskroniec. Ze względu na to, że węże te są pod ochroną, pozwolono zaskrońcowi oddalić się na bezpieczną odległość od posesji.

Zaskroniec w Polsce jest najpospolitszym z węży, ale jest objęty ochroną gatunkową częściową. Czasami zaskrońce zapuszczają się niedaleko domów, nie czyniąc nic złego ludziom. Są niegroźne i wręcz unikają z nimi kontaktu. Należy pamiętać, że węże te są niejadowite. Do ciekawostek należy fakt, iż zaatakowany zaskroniec broni się, udając martwego, a przy tym wypuszcza nieprzyjemnie pachnącą ciecz. Może także wydawać dość głośny syk w celu odstraszenia napastnika.

2016-05-10 18:56:42
(fot. nadesłane)

Autor: redakcja

15 komentarzy

 1. I po to wzywac straz? U mnie przy domu (mieszkam przy lesie) jest ich pelno i nikt strazy nie zawraca glowy

 2. Ech, co za ciemnogród. Tak charakterystyczny wąż. Co by powiedziała na widok gniewosza, którego jakieś trzy lata wstecz sfotografowałem w okolicach Suśćca. Jadąca rowerami para ostrzegała mnie przed żmiją na ścieżce. A tutaj podobieństwo może być naprawdę mylące…

 3. A może to był wąż ogrodowy… do podlewania..? W ubiegłe wakacje nad jeziorem Łukcze wybuchła panika bo WĄŻ NA POMOŚCIE!!! a właściwie pod… AA że kiedyś byłem świadkiem jak w „panice” ludziska zatłukły biednego zaskrońca, aa że i żem miłośnik przyrody (nie znawca…) pierwszy się wyrwałem (po piwku to i odwaga była…) pożyczywszy pierwej wiadereczko od dziecków i kawałek patyka zgarnąłem „węża” do wiadereczka i wyniosłem w las (krzaki…). Wieczorem poszperałem w necie i okazało się że to nie żaden „wąż ogrodowy” lecz najprawdziwsza żmija zygzakowata..!!!. na szczęście piwko pomaga na stres pourazowy, gdyż zawiera lupulinę (śladowe ilości…) czyli substancję uspokajającą to i do ziołolecznictwa można zaliczyć… a co! Ma się te przygody… i uprzedzam nie był to sen bo i świadkowie są…

 4. Powinna głupia baba zapłacić za nieuzasadnioną interwencję straży. Już tym ludziom po prostu odbija palma.

  • Moja sąsiadka chciała wzywać straż do „gniazda” os, a że wiem żę strażaki się nie pie…olą w tańcu to osy marnie kończą a to przecie żywe stworzenia aa że i żem miłośnik przyrody na osach się znam… i nawet bez piwka się ich nie boję wziąłem wiadereczko od dziecków i kawałek tekturki i wyniosłem osy wszystkie 5 sztuk z ich gniazdem wielkości połowy piłeczki pingpongowej w krzaki… Sąsiadka zadowolona, może się kiedyś odwdzięczy…

   • To ja sie znasz to powinienes wiedziec, ze osa to szkodnik. Nie pelni zadnej pozytecznej fukncji jak pszczoly czy nawet trzmiele objete z reszta ochrona prawna. Sa agresywne i u uczulonej osoby, ktora nie musi wiedziec o swojej alergii z latwoscia zabija. Miluj przyrode, ale madrze.

 5. Przecie w Ćmiłowie ludzie przyzwyczajeni są do żmij.A to spotkać można żmiję Jadwigę,żmiję Lucię.

  • Tak z czystej grzeczności. .nie podpisuj się za mnie..nie masz odwagi żeby swojego imienia i nazwiska użyć? A od Jadwigi i Luci trzy ch…w bok żmijo. POZDRAWIAM.

   • To ja jestem Ania L.Masz zapewne podobne inicjały i musisz mieć coś na sumieniu skoro żyłka tak ci się naciągnęła w….

 6. Spało się na biologii, to się teraz zaskrońca od anakondy nie odróżnia…