Piątek, 29 marca 202429/03/2024
690 680 960
690 680 960

Chełm obchodzi urodziny. Wielkiej fety nie było, jednak przygotowano niespodzianki (zdjęcia)

Z uwagi na obostrzenia, w tym roku nie było wielkiego świętowania. Przygotowano jednak rekonstrukcję nadania praw miejskich a Miś Chełmiś rozdawał mieszkańcom słodycze.

W czwartek 14 stycznia miasto Chełm obchodziło 629 rocznicę nadania praw miejskich. W 1392 roku, za czasów rządów króla Władysława Jagiełły, „w samą niedzielę, w oktawę Trzech Króli, w obecności szlachetnych Jana z Babic, kasztelana wiślickiego, Mikołaja Wężyka… na zamku w Lubomlu” na obecnej Ukrainie, osada Chełm otrzymała prawa miejskie.

Ze względu na sytuację epidemiczną oraz związane z nią obostrzenia, w tym roku nie było wielkiego świętowania. Władze miasta postanowiły przygotować urodzinowe niespodzianki. Miejska maskotka Miś Chełmiś chodziła po centrum Chełma częstując słodyczami, odbyła się też rekonstrukcja wydarzenia. Prezydent Chełma Jakub Banaszek wraz z Przewodniczącym Rady Miasta Chełm Longinem Bożeńskim złożyli też chełmianom okolicznościowe życzenia.

Nadany 14 stycznia 1392 roku akt lokacji utrwalał ówczesne osiągnięcia oraz dawał podstawy do dalszego rozwoju. Sprzyjał rozwojowi handlu, dając prawo zakładania sklepów. Królewski przywilej stanowił też podstawę do powołania samorządu miejskiego. Mieszkańcy Chełma zostali wyłączeni spod jurysdykcji urzędników królewskich.

Granice gruntów miejskich na zachodzie obejmowały wieś Zawadówkę, drogę do Rejowca i znaczną część lasów czyli obecną Kumową Dolinę. Granica zachodnia obszaru miejskiego biegła przez Dziewiczą Górę, wzdłuż dóbr Horodyszcze; północna oddzielała dobra Czułczyce; wschodnia zaś opierała się na gruntach wsi Serebryszcze; od południa graniczyła z dobrami Uhra. Obszar północny obejmował wieś Stańków, Okszów, Nowiny, a na południu wieś Żółtańce. Granice zapisane w akcie lokacji miasto Chełm osiągnęło dopiero w XX wieku.

(fot. UM Chełm/nadesłane)

8 komentarzy

  1. Sorry, ale jak można w takie kożuch zakładać. Mamy XXI wiek.

    • Przecież takie kożuchy to hit sezonu…. jak widać, żal co pośla..dy ściska,że takiego nie masz. A mrozy idą , w takim kożuszku cieplutko i modnie 🙂

  2. Historię można naginać ale miasto jest ukraińskie. Nazwiska większości mieszkańców kończą się na „uk”.

    • Chyba Pan ”trochę” przesadził ze swoją oceną proporcjonalną ^^

    • To prawda , dodam ze dużo mieszkańców tego regionu ma Ukraińskie korzenie do czego często nie chce się przyznawać . Mentalność tez maja bliższą do Ukrańców , a nawet styl jazdy samochodem także .

      • Jakiej czystej krwi mamy na tym forum Polaków! No i tak, jak jeden w jeden.
        Poszukajcie w wolnej chwili waszmości we własnej genealogii, zanim zaczniecie sąsiadowi tłumaczyć, że jest gorszego sortu. Czy tam tak u Was wszystko jest nieskazitelne i kryształowe, prosto od prapra Piasta? No nie mówcie tak, bo to już nie tylko dyskryminacja, ale i na dodatek łgarstwo.

  3. Miasto nie może sie urodzić, czy narodzić, miasto się zakłada.

  4. Cóż za okrągła rocznica.

Z kraju