Poniedziałek, 24 czerwca 202424/06/2024
690 680 960
690 680 960

Chciał zdjęcia pojazdów wojskowych. Ukrainiec odpowie za podżeganie do szpiegostwa i groźby karalne

Jest akt oskarżenia wobec obywatela Ukrainy podejrzanego o prowokację i podżeganie do szpiegostwa oraz kierowanie gróźb karalnych wobec obywatela Polski.

– 28 maja br. aktem oskarżenia zakończyło się śledztwo Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, prowadzone pod nadzorem Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie, przeciwko obywatelowi Ukrainy podejrzanemu o prowokację i podżeganie do szpiegostwa oraz kierowanie gróźb karalnych wobec obywatela Polski – czytamy w komunikacie ABW.

9 marca br. funkcjonariusze Delegatury ABW w Lublinie, we współpracy z funkcjonariuszami Placówki Straży Granicznej w Korczowej, zatrzymali 26-letniego ob. Ukrainy Oleksandra D. Mężczyzna za pośrednictwem komunikatora internetowego zachęcał obywatela Polski do wzięcia udziału w działalności obcego wywiadu przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej.

– Działalność ta miała polegać na udostępnieniu zdjęć pojazdów wojskowych, które przeznaczone były na pomoc dla Ukrainy i przekraczały granicę polsko-ukraińską. W zamian za udzielone informacje obywatel Polski miał otrzymać wynagrodzenie w wysokości 15 tys. euro. Podejrzany Oleksandr D. został przesłuchany i usłyszał zarzuty z art. 18 § 2 k.k. w zw. z art. 24 k.k. w zw. z art. 130 § 2 k.k. oraz z art. 190 § 1 k.k. Prokurator skierował do sądu wniosek o zastosowanie wobec niego tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Sąd Rejonowy Lublin-Zachód w Lublinie, ze względu na wagę zarzucanych czynów, przychylił się do wniosku prokuratora – wyjaśnia Jacek Dobrzyński rzecznik prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych.

Zebrany w śledztwie materiał, nie pozostawiający wątpliwości co do winy oskarżanego, pozwolił prokuratorowi na sporządzenie aktu oskarżenia w zakresie zarzucanych podejrzanemu czynów, które zagrożone są karą pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 8 lat.

(Źródło: ABW)

10 komentarzy

 1. Depo na UA i może oni sobie zrobią z nim porządek.

 2. POwinien ulec uszkodzeniu w trakcie podjętej próby ucieczki z aresztu .!

 3. Coś nie wydaje mi się, żeby za robienie zdjęć sprzętu wojskowego ktoś dostał >8 lat odsiadki. Jak zawsze groźby kary kosmiczne, a na końcu i tak sprawca dostaje karę w zawieszeniu.

 4. Nie rozumiem tego: Chciał zdjęcia pojazdów wojskowych.
  To niechby ku…wa, nauczył posługiwać się internetem.
  Bez narażania życia i zdrowia znajdzie tam szczegółowe opisy techniczne i fotki.
  No chyba, że zaczną sądzić za posługiwanie się komputerami.

 5. Jak oni mają wygrać wojnę jak ich własny obywatel działa na rzecz wroga xd

  • W Polsce też się zdarzają tacy „uczynni” dla innostrańców.
   Vide sędzia, który poszedł „za chlebem” do Białorusinów.

   • pi dol głupot w Polsce nie ma wojny, jest u was szosznie

   • Całe ostatnie 8 lat było działaniem na rzecz Rosji.
    Destabilizacja polski i unii.
    Likwidowanie delegatur ABW.
    Pisowskie matrioszki.

 6. Gdyby nie te”pisowskie matrioszki” miałbyś granicę sowiecko-niemiecką na linii Wisły.

Dodaj komentarz