Poniedziałek, 14 października 202414/10/2024
690 680 960
690 680 960

Chciał zarobić na inwestycji, przestraszył się gróźb oszusta. Stracił kilkadziesiąt tysięcy złotych

48-latek uwierzył rzekomemu doradcy i skusił się na inwestycję. Za jego namową wpłacił pieniądze na konto inwestycyjne, zainstalował też program do zdalnej obsługi pulpitu. Po tym oszust zaciągnął na dane 48-latka kredyty i wypłacił z jego konta pieniądze w kwocie ponad 32 000 zł.

Konto inwestycyjne i aplikacja do zdalnej obsługi

48-latek z powiatu zamojskiego zawiadomił zamojskich policjantów o dokonanym na jego szkodę oszustwie. Wyjaśnił, że w przeszłości inwestował niewielkie kwoty pieniędzy, a dwa dni temu zadzwonił do niego mężczyzna, który przekazał informacje, że na koncie inwestycyjnym ma do wypłaty około 60 000 złotych. Mężczyzna zaoferował pomoc w przejściu procedury związanej z wypłatą. Warunkiem było zainstalowanie na urządzaniu aplikacji Anydesk oraz założenie konta na wskazanym przez mężczyznę portalu.

Przestraszył się gróźb

48-latek spełnił te warunki, następnie zgodnie z zaleceniem doradcy przez aplikację bankową zalogował się do swój rachunek. Później za namową rozmówcy w celu uwiarygodnienia nowego konta przelał tam 2000 złotych, a później za tę kwotę kupił kryptowaluty. Czynność miał powtórzyć, jednak zaczął nabierać podejrzeń, co do uczciwości dorady i nie zdecydował się na dalsze wpłaty.

– Zablokował swój rachunek i odinstalował aplikację do zdalnej obsługi pulpitu. Następnego dnia doradca znowu zadzwonił i namawiał 48-latka do ponownego zalogowania się do aplikacji Anydesk i dokończenia operacji finansowej. 48-latek usłyszał też groźby, że jeśli nie wykona zalecenia to zostanie zgłoszony do biura informacji kredytowej jako dłużnik, a jego środki na rachunku zostaną zablokowane. To spowodowało, że 48-latek ponownie zainstalował aplikację zdalnego pulpitu i odblokował rachunek – relacjonuje aspirant sztabowy Dorota Krukowska – Bubiło z zamojskiej Policji.

Utrata ponad 32 000 złotych

Po tym na jego koncie zostało wykonanych szereg transakcji, zdalnie realizowane były wypłaty środków oraz zaciągane i wypłacane kredyty. Kiedy 48-latek zauważył nieuprawnione transakcje natychmiast zablokował dostęp do rachunku i ponownie odinstalował aplikację.

Łącznie pokrzywdzony stracił ponad 32 000 złotych.

Nie daj się oszukać

Fałszywe inwestycje to jedne z częściej występujących działań oszustów, które wymierzone są w początkujących uczestników rynku finansowego. Ten rodzaj przestępstwa polega na wykorzystaniu socjotechnik w celu nakłonienia do inwestycji, która w rzeczywistości jest fałszywa. W kontaktach oszuści brzmią wiarygodnie, mają wiedzę i umiejętności, która może uśpić czujność ofiary.

Nie daj się oszukać! Nie ulegaj presji czasu czy wizji łatwego zarobku, zachowaj zdrowy rozsądek i przeanalizuj sytuację. Na prośbę rzekomego doradcy inwestycyjnego nigdy nie instaluj tzw. zdalnego pulpitu. Takie oprogramowanie może umożliwiać osobie nieuprawnionej dostęp do urządzenia i przejęcie pełnej kontroli nad nim.

W przypadku podejrzenia usiłowania popełnienia przestępstwa lub w sytuacji, gdy przestępstwo to zostało popełnione niezwłocznie poinformuj o tym fakcie swój bank oraz złóż stosowne zawiadomienie na Policję lub do Prokuratury.

 

8 komentarzy

  1. ynwestor następny….

  2. Uwalniamy Lubelszczyznę od pisowskiej hańby

    pisowski idiota

  3. Kolejny inwestor i zdalny pulpit🤣🤣🤣🤣🤣

  4. A czy PESEL to miał zastrzelony czy po co?

  5. nie no spoko gosciu ,bystry jak mało kto .SZkoda ze nie na tyle bystry żeby choćby zablokować sobie pesel

  6. Jak to możliwe że w pare minut bank udziela kredytu od tak o 🙂 jak chcialem wziac internetowo kredyt gotowkowy 5tys pln to bylo miliard pozycji w formularzu, 5 razy piny, sriny, dupiny i telefon z banku czy ja to ja.

  7. Jak czytam takie newsy to zawsze się dziwię że są takie jednostki .Niby dosrosły myślący daje się zrobić jak małe dziecko

  8. Rządy ryżego szwaba złodziej na złodzieju.

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo

Zdrowie i styl życia