Czwartek, 23 maja 202423/05/2024
690 680 960
690 680 960

Chcesz łapać deszczówkę? Ostatnie dni na złożenie wniosku

Mieszkanki i mieszkańcy Lublina mają już tylko kilka dni na złożenie wniosku do tegorocznej edycji miejskiego Programu ochrony zasobów wodnych „Złap deszczówkę”. Nabór zakończy się w piątek (15 marca) o godz. 15.30.

– Chcemy, aby w tym roku w Lublinie powstało kolejne kilkadziesiąt domowych instalacji do zatrzymywania deszczówki. Przyznawana przez nas dotacja może pokryć do 70 procent kosztów takich inwestycji. Możliwości jest wiele, od budowy naziemnego lub podziemnego zbiornika, ogrodu deszczowego czy też studni chłonnej, do wdrożenia innego rozwiązania, które będzie odpowiednie dla danego gospodarstwa domowego. Tak pozyskaną wodę można wykorzystać do podlewania ogrodów, mycia samochodów i innych gospodarczych celów. To bardzo ważne w kontekście zmian klimatycznych – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Można liczyć na wsparcie w wysokości do 5 tys. zł na jedną nieruchomość. Rozpatrywanie wniosków będzie się odbywało według kolejności zgłoszeń, do wykorzystania limitu środków finansowych przeznaczonych na ten cel w tym roku, czyli kwoty 100 tys. zł.

Wnioski o udzielenie dotacji można złożyć w sekretariacie Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin ul. Zana 38 (VII piętro pokój nr 710). Istnieje również możliwość złożenia wniosków w Biurach Obsługi Mieszkańców UM Lublin przy ulicach: Wieniawskiej 14, Nowy Świat 38, Filaretów 44, Franciszka Kleeberga 12A, Szaserów 13-15, w poniedziałki w godzinach: 7.45-16.45 oraz w pozostałe dni tygodnia (wtorki, środy, czwartki i piątki) w godz. 7.45-15.15. Wniosek można również wysłać za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej (ESP) Urzędu Miasta Lublin, dostępnej na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP). Termin składania wniosków upływa 15 marca o godz. 15.30.

Szczegółowe informacje, formularz wniosku oraz wzór umowy są dostępne na stronie BIP Urzędu Miasta Lublin w zakładce „Ogłoszenia/Konkursy”.

Program ochrony zasobów wodnych dla Lublina wprowadzony w 2020 roku był jednym z pierwszych w kraju. Do tej pory w trzech edycjach Miasto przyznało dotacje 103 gospodarstwom domowym na łączną kwotę ponad 351 tys. zł. Od początku funkcjonowania programu powstało m.in. 51 zbiorników podziemnych, 92 zbiorniki naziemne i 12 studni chłonnych.

(Źródło: UM Lublin)

12 komentarzy

 1. Składałem za każdym razem nowe dokumenty ,tak uprzykrzali inwestycje że zrezygnowałem nie polecam ,to jedna wielka ściema teraz już nie opłacalna

 2. A cha to mieszkanki nie są mieszkańcami Lublina, dziękuje redakcjo, jakie to postępowe i lewackie…

  • wg pewnych autorytetów dwie 'pcie’ to choroba psychiczna, bo ich są ponoć setki…

  • Jeśli już to „aha”. A słowo mieszkańcy uwzględnia obie płcie. Jak ktoś nie ma problemów albo ma mega kompleksy to szuka ich sobie na siłę, czepia sie byle pierdół i słówek.

 3. A może mieszkanki, mieszkańcy, mieszańce, mieszkanice, szklanice, opornice, oporniki…

 4. Drogie mieszkanki i mieszkańcy Lublina łapcie deszczówkę by zalała tą K. unię

 5. Może redakcja zainteresowałaby się ogólnopolskim programem Moja Woda? W lubelskim WFOŚ leżą wnioski mieszkańców województwa od sierpnia. Ja składałem we wrześniu 2023, do niedawna nie działo się nic. Dodzwonić tam się nie da. Jakiś miesiąc temu drgnęło – po zalogowaniu się na portal – pojawił się dopisek: Ocena pozytywna. Na stronie żadnej informacji – ile wniosków wpłynęło, czy i jakie mają szanse na dofinansowanie, KIEDY, itd, itp.?

  • Złożyłem wniosek w sierpniu 2023 i już dawno dostałem pismo z akceptacją. Teraz muszę wykonać i udokumentować realizację.

 6. Skandal i przepalanie państwowych pieniędzy!Gdyby władzy zależało na małej retencji wody,to by dopłacała do budowy małych stawików zlokalizowanych na nieużytkach (których teraz jest coraz więcej) przy ciekach wodnych.

 7. Składaj szaraczku kwity – pic na wodę musi być!
  To już dawno ustalone kto pieniądze dostanie.
  „Rozpatrywanie wniosków będzie się odbywało według kolejności zgłoszeń”

 8. jak z CPK prezesi kasę liczą i tyle z tego

Dodaj komentarz