Czwartek, 18 kwietnia 202418/04/2024
690 680 960
690 680 960

Chcą przedłużenia stanu wyjątkowego na granicy. Wszystko wskazuje na to, że tak się stanie

We wtorek rząd zajmie się sprawą przedłużenia stanu wyjątkowego, jaki od blisko miesiąca obowiązuje na obszarze części województwa podlaskiego i lubelskiego. Patrząc na sytuację na granicy, wszystko wskazuje na to, że posłowie opowiedzą się za takim rozwiązaniem.

Podpisane w dniu 2 września przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego i lubelskiego obowiązuje przez miesiąc. Oznacza to, że w najbliższych dniach musi zostać podjęta decyzja o jego zakończeniu, lub też przedłużeniu. Dzisiaj Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji zapowiedział, że będzie rekomendował rządowi to drugie rozwiązanie.

Tym razem mowa jest o dłuższym, gdyż 60-dniowym okresie jego obowiązywania. Wszystko z powodu zaostrzającej się sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Duży wpływ ma też odkrycie powiązań części nielegalnych migrantów z organizacjami terrorystycznymi, jak również szereg prowokacji ze strony białoruskich służb. Wskazano tu m.in. na mierzenie z długiej broni w stronę polskich funkcjonariuszy i wciskanie spustu, czy też rzucenie petard w polskich żołnierzy rozstawiających zasieki.

– Sytuacja na polsko-białoruskiej granicy jest nadzwyczajna, szczególna. Niestety dalej jest bardzo wysokie napięcie, jest bardzo niebezpiecznie – mówił podczas posiedzenia sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Jak wskazano, tylko w sierpniu i wrześniu ze strony Białorusi usiłowało nielegalnie dostać się do Polski około 9,4 tys. osób. Około 8,2 tys. z nich powstrzymano, z kolei 1,2 tys. zatrzymano i skierowano do ośrodków dla cudzoziemców. Obecnie w strefie stanu wyjątkowego granicę zabezpiecza około 2,5 tys. żołnierzy. Do tego dochodzą funkcjonariusze Straży Granicznej. Zgodnie z konstytucją, przedłużenie stanu wyjątkowego może nastąpić tylko raz, za zgodą Sejmu i na czas nie dłuższy niż 60 dni.

(fot. MSWiA)

20 komentarzy

 1. macie swojego kaczora specjalistę od bezpieczeństwa narodowego ! gdzie WOT maciara , od czego są ? Kamiński pajac do dymisji bo nie panuje nad sytuacją !!!!!!!

  • Granice mają być szczelne popaprańcy.

   • A do tego musi być stan wyjątkowy? Nieudolność WŁADZY!

    • Boli cię przepędzanie przemytników z okolicy granicy. Nie można busikiem podjechać, żeby nie sprawdzili dokumentów.

    • „stan wyjątkowy” jest po to żeby im się dziennikarze nie pałętali i na ręce patrzyli…
     a codziennie komunikat o „próbach” przekroczenia….
     ściema jaz z covidem…

   • , Do turysta ====No właśnie megadzbanie pisowy nie są szczelne idioto skoro przełaża opalone nieroby

 2. Zima będzie ostra,gaz i prąd drogi,V fala,stan potrwa dłuuugo.

 3. Tak chcemy przedłużenia stanu wyjątkowego.

 4. Dziadek ze Slamsowa

  Uczmy się rosyjskiego, bądźmy przygotowani bardziej niż w 1939-tym.
  No i jak kto ma dojście do kos, to na sztorc… (to jedna z niewielu broni, którą Polak, patriota może mieć bez zezwolenia, nie patriotów Polaków)
  Pierwszego „zielonego ludzika” zarżniecie, a potem będziecie już mieli z czego strzelać.

 5. Po co kosy,WOT obroni,zresztą guzika od kaljeson nie oddamy,czy jakoś tak.

  • To idź strzec zamiast jojczyć. TChoć może lepiej nie, bo „kaljesony” nie zafajdasz, jak ktoś ci petardę pod nogi rzuci.

 6. Bardzo dobrze, granica ma być strzeżona.

 7. Żaden lewaczek coś nic nie pisze? Zgłaszać się, ilu pedofili z ISIS bierzecie do domu?

Z kraju