Czwartek, 23 maja 202423/05/2024
690 680 960
690 680 960

Centrum Janowa Lubelskiego zmieni swoje oblicze. Niebawem ogłoszą przetarg na wykonanie prac (wizualizacje)

Pod koniec stycznia władze Janowa Lubelskiego zamierzają ogłosić przetarg na przebudowę Rynku i dworca PKS. To pierwszy etap rewitalizacji miasta. Wczoraj podpisana została umowa na dofinansowanie inwestycji.

Jeszcze w tym miesiącu rozpocznie się poszukiwanie wykonawcy, który zajmie się rewitalizacją centrum Janowa Lubelskiego. Jest to jedno z najważniejszych zadań, jakie na ten rok postawiły przed sobą władze miasta. Gmina posiada już środki finansowe na realizację inwestycji. Ponad 6 mln złotych będzie pochodziło z budżetu, w poniedziałek zaś podpisano umowę pomiędzy Marszałkiem Województwa Lubelskiego Jarosławem Stawiarskim a Burmistrzem Janowa Lubelskiego Krzysztofem Kołtysiem dotyczącą dofinansowania projektu kwotą 10 mln złotych.

Pierwsze prace będą dotyczyły przebudowy Rynku i dworca PKS, których realizację zaplanowano na lata 2020 – 2021. Przebudowa dworca pozwoli zminimalizować jego uciążliwość. Powstanie nowy obiekt wielofunkcyjny, który jest tak zaprojektowany, aby w przyszłości mógł pełnić również funkcje usługowe. Zdegradowane budynki i zadaszenie zastąpi nowy obiekt o formie nowoczesnego przeszklonego pawilonu, w którym oprócz poczekalni i toalet znajdzie się kawiarenka oraz informacja turystyczna z kioskiem. W obiekcie będzie poczekalnia wewnętrzna, jak również zewnętrzna.

Pomiędzy pawilonem, a szpalerem klonów przy ulicy Wesołej powstanie plac z multimedialną fontanną z elementami dźwiękowymi, świetlnymi. Przy projektowaniu zostały uwzględnione funkcje placu jako miejsca integracji, spotkań, imprez kulturalnych. Zachowane zostaną funkcję targowe na handel koszyczkowy, ławki będą pełnić jednocześnie funkcje stołów do handlu, zostaną też zaprojektowane nowe kramy składane do handlu okazjonalnego. Natomiast w drugiej części Rynku przy ul. Kilińskiego planowany jest remont Zdrojów Rzemiosł wraz z placykiem. Ponadto planuje się likwidacje starych szaletów, a w ich miejsce zostanie powiększony parking. Kolejnym dodatkowym elementem będzie zwiększenie ilości zieleni: drzew alejowych, donice z zielenią.

Następny przetarg zostanie ogłoszony na przebudowę budynku gimnazjum przy ulicy Ogrodowej, w którym to powstanie nowe przedszkole. W dalszej kolejności będzie to zadanie dotyczące budowy parkingów w centrum miasta oraz rewitalizacja Parku Misztalec. Następnym elementem projektu ma być uruchomienie Domu Opieki Dziennej dla Seniorów w budynku Ośrodka Pomocy Społecznej – Senior +.

Centrum Janowa Lubelskiego zmieni swoje oblicze. Niebawem ogłoszą przetarg na wykonanie prac (wizualizacje)

Centrum Janowa Lubelskiego zmieni swoje oblicze. Niebawem ogłoszą przetarg na wykonanie prac (wizualizacje)

Centrum Janowa Lubelskiego zmieni swoje oblicze. Niebawem ogłoszą przetarg na wykonanie prac (wizualizacje)

Centrum Janowa Lubelskiego zmieni swoje oblicze. Niebawem ogłoszą przetarg na wykonanie prac (wizualizacje)

Centrum Janowa Lubelskiego zmieni swoje oblicze. Niebawem ogłoszą przetarg na wykonanie prac (wizualizacje)

Centrum Janowa Lubelskiego zmieni swoje oblicze. Niebawem ogłoszą przetarg na wykonanie prac (wizualizacje)
(fot. UM Janów Lubelski)

12 komentarzy

 1. Brawo dla mieszkańców Janowa Lubelskiego za mądre decyzje w wyborach
  Gratulacje Panie Burmistrzu za to ze Janow staje się nowym, pięknym i przyjaznym miastem!!!

  • oo urzędnicy z miasta piszą 🙂 niestety zoom natury ładniejszy

   • Bo Janów jest fajny dla turystów, ale w lecie. W zimie, powietrze tragiczne, syf na bocznych ulicach, to co do tej pory zrobione popada w ruine z roku na rok. Dużo się zmieniło na plus, ale jednak bieżące utrzymanie wypada bardzo słabo !!

   • Szkoda ze niestety nie jestem urzędnikiem z miasta….

 2. Przydałoby sie jeszcze ze d 3 mega inwestycje w strefie, lecz nie typu chłodnia czy Zinkpower. lecz z prawdziwego zdarzenia fabryka nowoczesnych technologii. Raj na ziemi mógłby być. Panie Burmistrzu na koniec kariery proszę o tym pamiętać, a będą Cię chwalić na pokolenia

  • Niestety nie prędko powstanie w naszym regionie taka inwestycja. Brak infrastruktury drogowej i kolejowej. Najpierw musi powstać ekspresówka by coś zaczęło się więcej dziać.

 3. Jak mozna to jeszcze uwzglednic i poprawic jakosc powietrza w janowie w okresie grzewczym. Jak narazie zadyma w rynku, powietrza brak – smog.

 4. Smog to jest temat numer 1 w Janowie !! Powietrze tragiczne w zimie !!

 5. mieszkaniec Janowa

  Niestety jest 100% prawy w tym co piszecie powyżej.
  Brak infrastruktury drogowej (problem zniknie częściowo jak S19 cała od Lublina do Rzeszowa powstanie) ,ale największą bolączką będzie mimo wszystko BRAK INFRASTRUKTURY KOLEJOWEJ ( czy to z Janowa Lubelskiego do Stalowej Woli czy z Janowa Lubelskiego do Lublina).

  Kolejny temat SMOG w centrum! Truciciele jak np. Dom Towarowy i cały Rynek lokalnych kamienic i domów (stare piece tzw. kopciuchy) , zbyt wolno idzie wymiana na nowe, ekologiczne i nomen omen tańsze w utrzymaniu nowoczesne piece na opał.
  Eko-groszek czy inne paliwo (pomijam gaz , bo jak wiadomo nie każdego stać na tego typu „luksus” – chociaż miejski gaz wcale nie jest aż tak drogi jak się może wydawać).

  Kolejna sprawa kolesiostwo! Praca jest, ale dla wybrańców. Kto tu mieszka ten doskonale wie o co chodzi!

  Niby sporo sklepów i zakładów pracy, ale słyszy się, że zatrudniają na czarno!
  Nie płacą składek za pracowników do ZUS , pracownicy nie otrzymują należnego IM urlopu.
  Są zastraszani- ,ale jak ktoś ma na utrzymaniu rodzinę ten siedzi cicho i pracuję.
  To jest „pracodawca”?!
  I potem jeden czy drugi dostaję lokalną nagrodę Antek Roku – o zgrozo!

  Przykłady można mnożyć! , ale co to da lub zmieni? Tak było, jest i niestety będzie.

  Janów cały w kostce OK, ale czy to jest najważniejsze?

  Czy turystyka tylko latem, a w zimie żywej duszy na ZOOM NATURY/Zalew nie ma.

  Poza weekendami o ile nie odbywa się jakaś pro-sportowa impreza lub dajmy na to ferie zimowe dla województw lubelskiego i podkarpackiego.
  Zobaczymy co przyniesie 2019 i kolejne lata 2020-2025

 6. Niech tylko te kostki bauma zmienią na płyty chodnikowe. Te kostki psują pozytywny efekt każdego remontu. Nie dość, że są kiczowate to jeszcze się kruszą od patrzenia na nie. Myślę, że panie na szpilkach czy osoby z walizkami na kółkach również nie miałyby nic przeciwko

 7. I ten, pożal się Boże, Towarowiec…………

 8. cyt. ,,Natomiast w drugiej części Rynku przy ul. Kilińskiego planowany jest remont Zdrojów Rzemiosł wraz z placykiem. Ponadto planuje się likwidacje starych szaletów, a w ich miejsce zostanie powiększony parking.”
  – jakiego starego szaletu ?? Tego z poprzedniego remontu co jego ,,drewno” kosztowało krocie ??