690 680 960

Były wiceminister i przedsiębiorca zatrzymani. Jeden drugiemu obiecał intratne stanowiska z wysokimi poborami

Lubelska prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie układu, jaki mieli zawrzeć jeden z przedsiębiorców z ówczesnym wiceministrem środowiska. W zamian za pomoc w sprawach biznesowych, polityk miał zostać zatrudniony na dwóch intratnych stanowiskach.

W czwartek funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego, na polecenie Prokuratury Krajowej w Lublinie, zatrzymali Janusza O. pełniącego od stycznia 2014 roku do listopada 2015 funkcję wiceministra środowiska oraz biznesmena z Włocławka Marcina M. Prowadzone przez wydział do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji postępowanie dotyczy czynów o charakterze korupcyjnym.

Zdaniem prokuratury, zgromadzone w śledztwie materiały wskazują, iż w czasie pełnienia przez Janusza O. funkcji podsekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska oraz funkcji Przewodniczącego Rady Nadzorczej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej otrzymał on od biznesmena propozycję o charakterze korupcyjnym. Firma Marcina M. wykonywała wtedy rozbudować sieć wodociągową i kanalizacyjną na terenie Kielc.

Jednak m.in. z powodu przekroczenia terminu na wykonanie prac, nałożono na nią kary umowne. Jak twierdzą śledczy, wtedy Marcin M. miał obiecać wiceministrowi zatrudnienie go w dwóch spółkach z siedzibami w Chodczu i we Włocławku. W zamian za to, Janusz O. miał podjąć działania mające na celu odebranie przez Wodociągi Kieleckie robót budowlanych bez zastrzeżeń i wypłatę wynagrodzenia bez potrąceń. W tym celu Janusz O. nakłaniał zastępcę prezesa NFOŚiGW by Fundusz nie przedłużał terminów rozliczenia projektu kieleckiej spółki wodociągowej.

Biznesmen obietnicę spełnił i w styczniu 2016 roku były wiceminister objął funkcję wiceprezesa zarządu spółki w Chodczu, gdzie otrzymał wynagrodzenie miesięczne w kwocie 18 tysięcy złotych. Dodatkowo został zatrudniony na stanowisku dyrektora ds. rozwoju w jednej z włocławskich spółek z pensją w kwocie 2 tysięcy złotych.

Obaj zatrzymani zostali doprowadzeni do lubelskiej prokuratury, gdzie przedstawiono im zarzuty. Janusz O. odpowiada za przyjęcie korzyści majątkowej oraz osobistej w związku z pełnieniem funkcji publicznej z kolei Marcin M. za złożenie obietnicy udzielenia, a następnie udzielenie korzyści majątkowej oraz osobistej osobie pełniącej funkcję publiczną. Wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, zakazu opuszczania kraju oraz poręczeń majątkowych w kwotach 100 i 200 tysięcy złotych. Obu grozi do do 8 lat pozbawienia wolności.

(fot. lublin112)

2 komentarze

  1. Powinno być minimum 25 lat więzienia oraz cały majątek przekazany na do skarbu państwa każdego z nich. Wtedy każdy kto usiłowałby wręczyć lub wziąć „w łapę” zastanowiłby się 10 razy. A co to jest do 8 lat? Dostaną po zawiasach i tyle będzie, ten „polityk” nawet pracy nie straci.

  2. Podzieli się kasą i go uniewinnią.

Kursy walut

  • USD 4.4492zł -0.93%
  • GBP 5.461zł 0.08%
  • EUR 4.685zł -0.09%
  • CHF 4.7576zł -0.01%

Polub nas

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Mikołajkowe szkolenie dla kierowców w ODTJ
Mikołajki z myślą o seniorach i osobach z niepełnosprawnościami
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
A może tak w ostatnim miesiącu roku warto odwiedzić Teatr Muzyczny? Sprawdź!
Mikołajki w VIVO! Lublin