Były obietnice, nie ma żadnych działań. Co dalej z Zalewem Zemborzyckim

W środę lubelska posłanka PO Joanna Mucha poruszyła temat Zalewu Zemborzyckiego, a dokładniej obietnic jego przebudowy. Akwen został przejęty przez Wody Polskie, jednak w związku z tym, nic się nie dzieje.

Wraz ze zbliżającym się sezonem letnim, kiedy to z Zalewu Zemborzyckiego korzystają tysiące mieszkańców Lublina, lubelska posłanka zapowiedziała wystąpienie do Wód Polskich o zajęcie stanowiska w sprawie jego rewitalizacji. W ubiegłym roku akwen został przejęty przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Miało to związek z wejściem w życie nowego prawa wodnego, na podstawie którego to Wody Polskie są jedynym zarządcą zbiorników wodnych w kraju.

Oznacza to, że wszelkie decyzje, co do zalewu, są teraz podejmowane nie przez miejskich urzędników, a przez pracowników Wód Polskich. W związku z tą decyzją w Lublinie gościł Przemysław Daca – Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, który zapowiadał liczne inwestycje związane z zalewem. Powstała nawet wstępna koncepcja na oczyszczenie zalewu, który powstał na torfowiskach. Mówiono o wykopaniu torfu, czy też wybudowaniu dodatkowego zbiornika przed zalewem, który będzie pełnił funkcję filtracyjną. Do współpracy planowano zaprosić naukowców z lubelskich uczelni, które w tym zakresie prowadziły przez wiele lat badania.

Podczas środowego wystąpienia Joanna Mucha krytycznie odniosła się do zarządu Wód Polskich w tej sprawie. Jak przypomniała, miasto już dawno przygotowało kompleksowy plan rewitalizacji doliny Bystrzycy. Jest on rozpisany na wiele lat i bardzo kosztowny. Plan został dobrze przygotowany, odbyły się w tej sprawie również konsultacje społeczne. Tymczasem pomimo szumnych zapowiedzi Wód Polskich o rewitalizacji tego miejsca, nic w tej sprawie nie jest robione.

– Mamy kompletny impas. W styczniu prezydent Lublina przedłożył Wodom Polskim propozycję porozumienia w sprawie chociażby przebudowy przepompowni i nadal nic się nie dzieje. Nie ma nawet odpowiedzi na tę propozycję. Jest zaś duża szansa sięgnięcia po środki unijne, żeby zintensyfikować rewitalizację, aby rzeczywiście dla mieszkańców naszego miasta to miejsce przystosować tak, żeby naprawdę im służyło. Dzisiejszy chaos kompetencyjny, brak reakcji ze strony Wód Polskich, brak reakcji ze strony wojewody powoduje, że ta papierologia przedłuża się i utrudnia również sięgnięcie po środki unijne – tłumaczyła Joanna Mucha.

Posłanka wyjaśniała jednocześnie, że pomimo planów wybudowania nowego polderu, który miałby doprowadzić do tego, że z Zalewu Zemborzyckiego można było by wyeliminować nawet 80% zanieczyszczeń, nie ma żadnych decyzji w tej sprawie. Co więcej, oprócz ubiegłorocznych zapowiedzi rewitalizacji zalewu, do chwili obecnej nikt z Wód Polskich nie odniósł się w żaden sposób do obietnic prezesa. Tymczasem wokół zalewu pełno jest śmieci, które odstraszają od tego miejsca.

(fot. Zwiedzaj Lubelskie)

Zobacz również

47 komentarzy

 1. Wały na południowym krańcu przecież poprawiają, obsypują tłuczniem, itp. Do tego jakby wody trochę ubyło. Redakcja mogłaby się zająć tą hydrozagadką.

 2. Czekają aź poziom wody sam opadnie, ponoć ma w tym roku już nie padać.Więc po co syzyfową prace wykonywać , jak może to pogoda załatwić.

 3. Lublin112 jak zawsze w służbie PO bez jakiegokolwiek zgłębienia tematu publikuje przed wyborami odpowiednie artykuły. Brawo! Rzetelne dziennikarstwo.

  • Chyba szanowny czytelnik tylko zapoznaje się z wybranymi przez siebie materiałami, inne zaś zupełnie pomijając, skoro zarzuca takie rzeczy.

   • Faktycznie, są też przecież informacje o wypadkach drogowych 😉 Jednak trudno się nie zgodzić, że portal bywa lekko stronniczy.

    • Tak, tak. Jak piszemy o ONR to jesteśmy po ich stronie, jak piszemy o PO to jesteśmy po ich stronie, jak o PiS to po ich stronie. Standardowy przykład komentarza pod takim materiałem :D.

     • Jesteście po stronie PO, to już większość ludzi zauważyła dawno więc chociaż milczeniem obejdźcie te fakty.

     • Traktujemy tą opinię podobnie jak te, mówiące że tylko i wyłącznie piszemy o zdarzeniach drogowych z udziałem jednej marki pojazdów, tej z trzema literami w nazwie. Ale cóż, tak to jest, jak się nie chce zauważać innych materiałów.

     • Dobry żart tymfa wart ;). Fakty chyba ustalone na podstawie wyobrażeń :D. Dlaczego mamy milczeć? Jesteśmy u siebie, więc nie będziemy milczeć, bo w żaden sposób ten serwis nie jest upolityczniony. Śmieszne jest pisanie takich komentarzy pod naszym adresem, bo nie mają one pokrycia w żadnych faktach :D. W sumie to nas bawi ;).

     • Nie zauważyłem jakiejś stronniczości tego portalu, to pierwsza uwaga.

      A druga to „dobry żart tynfa wart”, nie „tymfa”, ale „tynfa”. Tę linijkę możecie wyciąć, a nawet cały komentarz odrzucić, ale prośba o poprawienie błędu.

     • tymf, tynf – jedno i to samo ;). Prosimy wszystkich Czytelników przed pouczaniem o sprawdzenie tematu, którego to pouczenie dotyczy :).
      https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/tymf;3990485.html

     • Jednakowoż to powiedzenie funkcjonuje z literą „n”, a nie „m”. Tak jak niektórzy próbują używać „mądrej głowie dość po słowie”, a takiej wersji nie ma, choć jest bardziej poprawne.

      Oczywiście można znaleźć wersje z „m” tak samo jak te z „po słowie”.

     • Zbyteczna dyskusja na siłę szanownego Czytelnika, aby wybrnąć z twarzą w temacie, gdzie nie miało się racji :).

     • A ja z kolei poproszę o sprostowanie tego artykułu bo jest napisany zbyt powierzchownie, nie opisuje w pełni prawdy oraz nieco mija się z faktami:
      1. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie formalnie nie przejęło jeszcze Zalewu Zemborzyckiego i wcale się do tego nie spieszy.
      2. Zalewem Zemborzyckim wciąż zarządza MOSiR
      3. Przepompownia przy ulicy Grzybowej jest w trakcie całkowitej wymiany a prawa zapora boczna w trakcie gruntownego remontu i dzieje się to bez jakiegokolwiek udziału Wód Polskich! Na remont wciąż czeka przepompownia przy ul. Niezapominajki.
      4. Niedawno zakończony został remont zapory czołowej wraz z jazem, zatem nieprawdą jest że miasto nic nie robi z Zalewem Zemborzyckim.
      Pozdrawiam i życzę obiektywizmu i rzetelności.

     • Typowe, to jest raczej Państwa tłumaczenie 🙂 Można próbować tak to nieco rozmyć, ale to nie jest opinia na podstawie jednego artykułu, bo jestem Waszym stałym czytelnikiem. Swoją drogą proszę mi podać chociaż jeden artykuł, pod którym zarzucają Wam przychylność PiS-owi 🙂
      To tylko moja opinia – w Państwa artykułach często przebijają sympatie polityczne. Z Państwa tłumaczeń widzę, że nie jest to intencją, więc podaję to tylko pod rozwagę, zwłaszcza że w mniej lub bardziej składany sposób zauważa to więcej osób.

     • Szkoda czasu na polityczne przekomarzanie. Nie damy się w wciągnąć w polityczne dyskusje, nie mające większego sensu. Swoje zdanie już przedstawiliśmy. Pozdrawiamy.

     • Nie chcę się przekomarzać, ni wciągać w dyskusje polityczne. Nie zależy mi na żadnej stronniczości politycznej. Liczyłem tylko na jakieś potwierdzenie Państwa tłumaczenia 🙂
      Ale skoro szkoda czasu, to trudno 🙂
      I tak dziękuję za poświęcenie uwagi, bo doceniam, że odnosicie się Państwo do komentarzy, nawet o tej porze. Również pozdrawiam! 🙂

     • Takiej wymiany zdań z redakcją to jeszcze tu nie było 🙂 Ja to mogę jedynie dodać, że redakcja jest głównie tam gdzie jest sensacja, nie ważne czy PO, PiS, jechowi itd 🙂

     • potwierdzam, że widać tą sympatię

  • no i dobrze a za kim mają być za tymi co podorabiali nierobów

 4. A co zrobiło miasto zarządzając zalewem przez tyle lat? Do wody nie można było wejść bo syf.

 5. Mucha wini Wody Polskie za śmieci!Z tym to chyba bardziej do tych wiecznie marudzących co nic z siebie ani od siebie nie dającym.

 6. mucha niech zajmie sie 3 ligowym hokejem gamoń

 7. Mucha !!! PO ile kamienice ?????

 8. precz z PISuarami

 9. Wiosna to i muchy wylazły

 10. Wybory czynią cuda i aktywują co poniektórych polityków zapomnianych przez własne nieróbstwo 😀

 11. O mucha się obudziła, faktycznie wiosna przyszła, albo wybory za pasem. Nikt myślący na szczęście nie da się zwieść na jej pseudoaktywność. Przez całe lata palcem nie trąciła o palec zarówno w naszych sprawach jak i ogólnokrajowych. A teraz świeci miną zbitego psa na bilboardach. Muchy są po to żeby je packą zdzielić. Nawet lokalni działacze PO nie mają o niej pozytywnego zdania..

 12. Dzisiaj byłem nad Zalewem Zemborzyckim zrobiłem kilka zdjęć widać wyraźnie pracujących robotników i ciężkie maszyny takie jak np koparka. Przy ulicy Cienistej w zalewie wody właściwie nie ma. Więc chyba coś jednak robią.

  • Musze nie chodzi o to, czy coś robią, tylko o robienie tego co zaproponuje prezydent Lublina. Należałoby się upewnić, czy ta przepompownia leży w gestii Wód, czy też zarządzana przez Lublin.

 13. Nich Pani Mucha spyta spółki miejskiej Mosir dlaczego jest taki haos nad zalewem – przecież to spółka miejska zarządza tym terenem ! Zapomniała już co i jak w Lublinie ? Dlaczego się nie wypowiadała w sprawie górek czechowskich – była to bardziej istotna sprawa niż zalew !

 14. Nad Zalewem przydałoby się zrobić plażę dla Kitesurferów i Windsurferów mamy spory zbiornik, ale nie można go wykorzystać do końca. Od strony dąbrowy przy wjezdzie od forest lublin mogiby wyciąć kilka drzew i zrobić małą plażę na cyplu dla zapaleńców sportów wodnych. Z roku na rok przybywa osób, które interesują się tymi sportami. Jestem przekonany, że podniosłoby to atrakcyjność zalewu i ludzie mieliby piękne miejsce do uprawiania sportu blisko Lublina.

  • Akurat ten cypel z drzewami to jeden z piękniejszych elementów krajobrazu na wschodnim brzegu. Szczególnie na tle zachodzącego słońca.

 15. Jak zwykle tam gdzie Mucha to same straty, przypały i niewypały. Każda inwestycja i pomysł tej pani to niewypał. Już do koncertu Madonny musieliśmy dołożyć grube miliony że o gafach w dziedzinie sportu nie wspomnę. Może ta pani powinna robić karierę w świecie muzyki, a nie w polityki, Chociaż po utworze „znowu w puczu nam nie wyszło” większych szans i tu jej nie daje.

 16. Tu nie chodzi o zalew tylko o wybory za miesiąc do europarlamentu i próbę zaistnienia w mediach. Jak nie wiadomo o co chodzi …, a tam się naprawdę zarabia.

 17. Bazyl – „Im się należało…”

 18. Jak pelno smieci to niech miasto wynajmie firme sprzątająca albo zacheci Lublinian do tego, no i edukacja 50procent pewnie odwiedzających by sie przydala…

 19. A jak zalew podlegał pod jej partyjnego kolegę, to działo się tam więcej? Bo przecie, wtedy Pani Mucha nie poruszała tego tematu.

 20. Aż święty chomik w grobie się przewraca

 21. Proponuję zrobić zalew na górkach czechowskich 😉

 22. Droga redakcja. Proszę albo jakiś filtr wiadomości zapewnić aby ukryć wiadomości o stłuczkach samochodowych albo zmienić nazwę na stłuczka 112 np. Auto ledwo porysowane i już „sensacja” tyle że kto to czyta? Lubię wasz portal i czytam go od lat tylko z tymi kolizjami to Przesada.

 23. Dionizos Złotopolski

  Srali muchy będzie wiosna.

 24. Mucha ma tu akurat najmniej do powiedzenia

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8952zł -0.02%
  • GBP 4.9282zł 0.58%
  • EUR 4.2949zł -0.05%
  • CHF 3.9zł -0.27%

  Polub nas

  Darmowe ogłoszenia lokalne

   Materiały wideo

   99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
   W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
   W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)
   Szturm Twierdzy Zamość 2019
   Jutro premiera nowego pokazu na fontannie multimedialnej. Zobacz zwiastun (wideo)

   Co? Gdzie? Kiedy?

   Caritas: Niepełnosprawni też mają pasje!
   Startuje cykl CITY TRAIL!
   70-lecie Krwiodawstwa na Lubelszczyźnie – event dla mieszkańców
   Dzień Otwarty schroniska pt. „PoGADajmy”
   Turniej Motor Cup na Arenie Lublin!
   x

   Szanowny Czytelniku!

   Pragniemy Cię poinformować, że nasza strona może dostosowywać treści do Twoich potrzeb. Aby to robić, potrzebujemy Twojej zgody na przetwarzanie danych w celach personalizacji treści marketingowych, dzięki czemu otrzymujesz:

   Lepszą jakość strony. Możemy dostosowywać treści pasujące do poszczególnych grup odbiorców.

   Reklam jest mniej i są bardziej dopasowane do Twoich potrzeb. Dzięki reklamom finansujemy nasz rozwój, dzięki czemu nasz serwis nie wymaga opłat

   Twoje dane są u nas bezpieczne.Zgodę na przetwarzanie danych możesz wycofać w każdej chwili na stronie Polityka Prywatności.

   Klikając przycisk "Przejdź do serwisu" lub zamykając to okno za pomocą przycisku "x" wyrażasz zgodę na przetwarzanie, w tym profilowanie* przez ITLU sp z o.o. oraz naszych Partnerów, Twoich danych danych osobowych zapisanych w plikach cookies i im podobnych technologiach stosowanych w Serwisach przez ITLU sp. z o.o. i Partnerów w celu marketingowym, obejmującym analitykę w celach marketingowych oraz wyświetlanie spersonalizowanych ofert, reklam i innych usług.

   Pamiętaj, możesz w każdej chwili nie wyrazić zgody lub cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych.

   Informujemy także, że poprzez korzystanie z tego Serwisu bez zmiany ustawień Twojego oprogramowania/przeglądarki wyrażasz zgodę na zapisywanie plików cookies i im podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym oraz na korzystanie z informacji w nich zapisanych w celach dopasowania treści i reklam. Więcej przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

   Kto jest administratorem danych osobowych?

   Administratorem Twoich danych osobowych będziemy my, tj. spółka ITLU Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie oraz nasi Partnerzy (reklamodawcy).

   Szczegółowe informacje na temat celów przetwarzania

   Twoje dane uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii będziemy przetwarzać, w tym profilować:

   • w naszych celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych, w celach dokonywania analiz i badania ruchu na stronach, w celu zapewnienia bezpieczeństwa naszych usług, w celu dochodzenia praw i roszczeń (podstawa: nasz prawnie uzasadniony interes),
   • w celach marketingowych naszych partnerów-reklamodawców, polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie, w celach badań analitycznych w celach marketingowych (podstawa: Twoja zgoda).

   Jeśli wyrazisz na to zgodę nasi Partnerzy będą przetwarzali, w tym też profilowali Twoje dane osobowe uzyskane w naszych Serwisach za pomocą plików cookies i im podobnych technologii w celach marketingowych polegających na dopasowaniu treści i reklam w naszych Serwisach i Internecie a także badań analitycznych w tych celach.

   Więcej przeczytasz w Polityce Prywatności.

   Twoje prawa

   Jeśli wyraziłeś zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych możesz ją zawsze cofnąć.

   Przysługuje Ci też prawo dostępu do Twoich danych, prawo do ich sprostowania, usuwania, prawo do przenoszenia danych, wyrażenia sprzeciwu, prawo do ograniczenia przetwarzania. Przysługuje Ci także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, którym będzie Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień przeczytasz tutaj.

   * Do przetwarzania wykorzystywane będą następujące dane: Twój adres IP, adres URL żądania, nazwa domeny, identyfikator urządzenia, typ przeglądarki, język przeglądarki, liczba kliknięć, ilość czasu spędzonego na poszczególnych stronach, data i godzina korzystania z Serwisu, typ i wersja systemu operacyjnego, rozdzielczość ekranu, dane zbierane w dziennikach serwera a także inne podobne informacje.