690 680 960

Burze znów pojawią się na obszarze woj. lubelskiego. Możliwe ponownie podtopienia

W niedzielę w regionie prognozowane są burze, które przyniosą lokalnie nawalne opady deszczu. Miejscami może spaść do 50 mm wody.

W niedzielę sytuacja synoptyczna nie ulegnie większej zmianie. Pozostaniemy w rozległym obszarze obniżonego ciśnienia związanym z niżem znad Morza Czarnego. Pozostaniemy w wilgotnej i umiarkowanie ciepłej masie polarno-morskiej. Prędkość wiatru na różnych poziomach izobarycznych będzie niewielka z uwagi na niewielką różnice ciśnienia. Termometry pokażą od 19°C do 22°C. W całym regionie występować mają od godzin porannych przelotne opady konwekcyjne.

Prognozowane są głównie pojedyncze komórki burzowe, jak i też struktury wielokomórkowe o niskim stopniu zorganizowania. Podstawowym zagrożeniem ze strony niedzielnych burz okażą się intensywne opady burzowe do 20-50 mm, a miejscami na skutek przechodzenia wielu chmur burzowych nad jednym obszarem akumulacja opadów może być większa. Wiatr nie będzie dziś głównym zagrożeniem. Porywy wiatru do 60-75 km/h z uwagi na wilgotny profil troposfery. Możliwy drobny grad do 1-2 cm. Nie można wykluczyć pojawienia się lejków kondensacyjnych z uwagi na wilgotną warstwę graniczną i niski poziom kondensacji chmur.

Pierwsze burze mogą pojawić się już przed południem, ale najwięcej opadów konwekcyjnych wystąpi pomiędzy godz. 13 a 18. Pod wieczór na skutek słabnącej operacji słonecznej chmury burzowe będą zanikać. Najwięcej burz może wystąpić w powiatach na zachodzie regionu, ale niektóre modele sugerują, że zagrzmieć może w całym regionie.

Prawdopodobieństwo wystąpienia burz ocenia się na 80%.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i lokalnych burz

(fot. lublin112.pl)

5 komentarzy

  1. Cieee chorobaaaa !!!

    Burze znów pojawią się na obszarze woj. lubelskiego, no i znów będzie się coś dziać.
    Może stara, ślepawa Bozia, wreszcie piorunem trafi „kogo trzeba”…

  2. 50mm to żaden poad

Kursy walut

  • USD 4.1887zł -0.18%
  • GBP 5.2109zł -0.04%
  • EUR 4.479zł -0.25%
  • CHF 4.6211zł -0.19%

Polub nas