Czwartek, 22 lutego 202422/02/2024
690 680 960
690 680 960

Burze zmierzają nad województwo lubelskie. Przed nami burzowa noc i poniedziałkowy poranek

Czeka nas burzowa noc z niedzieli na poniedziałek w woj. lubelskim. Podstawowym zagrożeniem w czasie nocnych burz okażą się ulewne opady deszczu do 30-40 mm.

Podczas nadchodzącej nocy nasza część Europy znajdzie się pod wpływem rozległego niżu z centrum nad północno-zachodnią częścią Europy. Pod kątem rozwoju chmur konwekcyjnych istotny okaże się przemieszczający przez południowo-wschodnią część kraju niewielki ośrodek niskiego ciśnienia wzdłuż pofalowanego frontu atmosferycznego. Wymusi on rozwój chmur burzowych, nawet do formy mezoskalowego układu konwekcyjnego i superkomórek burzowych. Warunki do rozwoju lokalnych burz mogą utrzymać się przez całą noc, a grzmieć może nawet do godzin porannych w poniedziałek. Temperatura wyniesie od 16°C do 18°C w najchłodniejszym momencie nocy.

Najnowsze dane z modeli, informacje z sieci radarów POLRAD wskazują, że przed nami burzowa noc z niedzieli na poniedziałek w woj. lubelskim. Podstawowym zagrożeniem w czasie nocnych burz okażą się ulewne opady do 30-40 mm. Niewykluczone, że w dojrzałej fazie będzie to mezoskalowy układ konwekcyjny. Szczególnie w drugiej części nocy, chmury burzowe będą wbudowane w strefę opadów jednostajnych, skutkując znaczną akumulacja opadów.

Nie można wykluczyć superkomórek burzowych, a w drugiej części nocy i nad ranem mezoskalowego układu konwekcyjnego wędrującego od południowego-zachodu na północny-wschód regionu. Może on charakteryzować się umiarkowaną, czasem wysoką aktywnością elektryczną i przykryć przeważający obszar województwa lubelskiego.

Szczególnie intensywne burze są prognozowane w pierwszej części nocy, gdy w burzach wiatr może sięgnąć nawet 60-90 km/h. Niewykluczone są też opady gradu, prawdopodobnie o średnicy nie przekraczającej 2-3 cm.

Dane radarowe wskazują silną intensyfikacje konwekcji na Ziemi Świętokrzyskiej. Tworzą się na tym obszarze komórki burzowe wędrujące nad powiaty w południowej części regionu. W naszej jednak ocenie burzowa będzie noc na przeważającym obszarze Polski wschodniej. Najpierw powinno zacząć grzmieć w takich powiatach jak: opolski, kraśnicki, opolski oraz biłgorajski. Następnie burze mogą dotrzeć w rejon Lublina. Najpóźniej grzmieć może w powiatach na zachodzie i północy oraz wschodzie regionu.

Prawdopodobieństwo burz o znacznym natężeniu podczas nadchodzącej nocy ocenia się na 90%.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i lokalnych burz

(fot. fanipogody.pl)

3 komentarze

  1. To prawie jak ruda brukselka w amoku

  2. To kara za głosowanie na jedynie słuszną partię postępu!!!

Z kraju

Polityka i społeczeństwo