Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Burze z ulewnym deszczem i gradem pojawią się w sobotę na obszarze woj. lubelskiego

W sobotę w regionie prognozowane są burze, które lokalnie przyniosą ulewne opady deszczu. Miejscami niewykluczone są również opady gradu.

W sobotę przez Polskę z zachodu na wschód, przesuwa się zatoka niżowa z frontem chłodnym związana z niżem znad Skandynawii. Nad wschodnią Polską zalegać ma jeszcze cieplejsze powietrze polarno morskie, a za frontem napłynie chłodniejsza masa również polarno morska. Szczególnie intensywne zjawiska burzowe są prognozowane w drugiej części dnia. Termometry pokażą dziś od 26°C do 30°C. Najwięcej burz rozwinie się wzdłuż frontu o charakterze chłodnym. Prognozowany jest rozwój izolowanych komórek burzowych, miejscami niewielkich klastrów wielokomórkowych. Istnieje prawdopodobieństwo uformowania się lokalnych superkomórek burzowych.

Chmury burzowe przemieszczać mają się z dużą prędkością z zachodu na wschód kraju. Dlatego sumy opadowe w burzach nie przekroczą 20-30 mm. Podczas burz powieje do 80-90 km/h, wiatr może spowodować lokalne szkody. Szczególnie gwałtowne podmuchy wiatru są możliwe w obszarze występowania superkomórek burzowych. Nie można wykluczyć opadów gradu o średnicy do 2-4 cm.

Komórki burzowe będą na ogół rozproszone i niezbyt liczne. Charakteryzować mają się dużą lokalnością. Pierwsze burze mogą pojawić się około 12:30. Najwięcej burz modele prognozują pomiędzy 14 a 17. Pod wieczór atmosfera zacznie się stabilizować, a w pierwszej części nocy zjawiska burzowe zanikną.

Prawdopodobieństwo wystąpienia lokalnych burz o znacznym natężeniu ocenia się na 90%.

Najwięcej burz może pojawić się na Roztoczu oraz wschodnie powiaty województwa lubelskiego. Niewykluczone, że zagrzmi punktowo w całym regionie.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i lokalnych burz

(fot. fanipogody.pl)

3 komentarze

  1. Burze burzami, pamietajmy o jednym: ***** TVN

Z kraju