Burze z gradem w poniedziałek w regionie. Potem krótkie ochłodzenie i przymrozki oraz oblodzenie

Niedziela przyniosła stabilną aurę na przeważającym obszarze Polski za sprawą wyżu z centrum nad Morzem Czarnym. Nadchodzi jednak do województwa lubelskiego załamanie pogody, które przyniesie lokalne burze z gradem i silnym wiatrem.

W drugi dzień świąt Polska znajduje się pod wpływem układu niskiego ciśnienia znad Skandynawii o imieniu „TANJA”. Z północnego-zachodu na południowy-wschód przemieszcza się położony w pogłębionej zatoce niżowej front chłodny. W drugiej części dnia dotrze on do wschodniej części kraju, przynosząc opady, silny wiatr, a nawet burze.

Termometry w poniedziałek pokażą od 18°C do 21°C w najcieplejszym momencie dnia. Rano jeszcze bezchmurnie, lokalnie zachmurzenie małe. Sytuacja pogodowa zacznie zmieniać się około południa, gdy nad region zbliżać będzie się front chłodny zbudowany na dużym kontraście termicznym. Zjawiska burzowe mogą powstać zarówno na linii zbieżności wiatru przed frontem, jak i tez w obrębie frontu chłodnego,

Prawdopodobnie pierwsze burze pojawią się około godziny 12-13 w województwie lubelskim. Chmury Cumulonimbus przemieszczać powinny się z zachodu na wschód, niektóre z południowego-zachodu na północny-wschód zgodnie z przepływem mas powietrza w środkowej troposferze.

Prognozowany jest rozwój zarówno pojedynczych komórek burzowych oraz struktur wielokomórkowych. Nad regionem przejść mogą przynajmniej 2 strefy burzowe. Punktowo zagrzmi w całym regionie. W czasie burz porywy wiatru do 90 km/h, opady drobnego gradu do 1 cm, maksymalnie 1,5 cm oraz opady deszczu od 5 mm do 15 mm. Niektóre modele pogodowe sugerują, że największa aktywność burzowa wystąpi między godziną 14 a 17. Najdłużej grzmieć może na Roztoczu i na południowym-wschodzie regionu. Wieczorem chmury kłębiasto-deszczowe i związane z nimi burze zaczną zanikać.

Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie zanikające opady deszczu. Temperatura wyniesie od -3°C do 1°C. Przymrozek wystąpić może na przeważającym obszarze woj. lubelskiego, m.in w północnych, zachodnich i centralnych oraz wschodnich powiatach regionu. Wiatr słaby z kierunku północno-zachodniego.

We wtorek po świętach znajdziemy się w napływie powietrza arktycznego. Zachmurzenie będzie na ogół umiarkowane, okresowo duże z większymi przejaśnieniami. Niewykluczone punktowe opady atmosferyczne pochodzenia konwekcyjnego. Temperatura wyniesie od 5°C do 8°C na obszarze woj. lubelskiego. Wiatr umiarkowany, okresowo silny i porywisty zwłaszcza w drugiej części z północnego-zachodu w porywach do 60 km/h.

W nocy z wtorku na środę pozostaniemy jeszcze w masie powietrza pochodzenia arktycznego. Temperatura wyniesie od -3°C do 0°C na przeważającym obszarze regionu. Zachmurzenie małe, okresami bezchmurnie i bez opadów.

W środę czeka nas ocieplenie. Wiatr zmieni kierunek z północno-zachodniego na zachodni. Temperatura oscylować ma w przedziale od 7°C do 10°C. Zachmurzenie będzie na ogół duże, okresami całkowite. Prawdopodobne słabe opady deszczu na froncie ciepłym.

Czwartek przyniesie pogodną aurę w regionie. Na termometrach zobaczymy od 15°C do 17°C. Jeszcze cieplej zrobi się w piątek, gdy w regionie będzie blisko 21 stopni. W weekend czeka nas jednak ochłodzenie i temperatura obniży się o kilka, a nawet kilkanaście stopni i oscylować ma w okolicach 10°C, chłodny może być także początek przyszłego tygodnia.

Najnowsze informacje pogodowe

Położenie opadów i burz

(fot. fanipogody.pl)

11 komentarzy

 1. Pierwszy deszcz od miesiąca?

 2. Raz zagrzmi, dwa razy pokropi i tyle. Trzeba kontrolować numeryczne prognozy regionalne.

 3. Zdjęcie tytułowe … 20 lat temu miałem taką tapetę na komputerze. Nostalgia mnie dopadła 😷 😷

 4. Deszcz , deszcz jeszcze raz deszcz , bo jak nie będzie deszczu to nawet szczaw nie urośnie.
  Ziemia wygląda jak pustynia .

 5. I jak tu wtedy powiedzieć komuś by spadał na szczaw?

 6. zimna Zośka przyszła wcześniej w tym roku

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.7507zł -0.01%
  • GBP 5.1516zł 0.55%
  • EUR 4.5468zł -0.06%
  • CHF 4.2215zł 0.08%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Baśnie i bajki przeczytają znane osoby z terenu gminy. Posłuchać będzie mógł każdy
  Na placu Litewskim odbędzie się Nabożeństwo Ekumeniczne „Idę po wodzie”
  Gra miejska- Świąteczny Lublin
  Święta z Warsztatami Kultury
  W sobotę rusza cykl treningów i biegów indywidualnych CITY TRAIL