Niedziela, 19 maja 202419/05/2024
690 680 960
690 680 960

Burze z gradem możliwe w piątek na obszarze woj. lubelskiego. Potem ocieplenie do 25 °C

W piątek w regionie prognozowane są burze, mogą im towarzyszyć opady gradu. Na początku przyszłego tygodnia czeka nas ocieplenie, na termometrach zobaczymy nawet 25°C.

W piątek Polska znajduje się pod wpływem układu niżowego o imieniu „GREGOR”, którego ośrodek będzie przemieszczał się znad Dolnego Śląska nad Białoruś. Z wirem niżowym związany będzie system frontów atmosferycznych. W tylnej części niżu zaczyna napływać chłodne powietrze polarne morskie, tylko przejściowo południowo-wschodnia Polska pozostaje w cieplejszej i bardziej wilgotnej masie powietrza o chwiejne równowadze termodynamicznej.

Modele numeryczne sugerują, że najbardziej dogodne warunki do wystąpienia burz wystąpią w piątek we wschodniej połowie kraju. Masa napływająca będzie umiarkowanie niestabilna. Na skutek dziennego nagrzewania przypowierzchniowej warstwy granicznej wystąpią sprzyjające warunki do rozwoju chmur Cumulonimbus.

Niewykluczone są lepiej zorganizowane struktury burzowe, nawet w formie wielokomórkowej. Przemieszczające się na ogół zgodnie z przepływem sterującym w środkowej troposferze od południowego-zachodu na wschód, północny-wschód. Pierwsze burze mogą pojawić się po godzinie 12.

Podstawowym zagrożeniem podczas piątkowych burz będą porywy wiatru, występujące również bez występowania burz. Niewykluczone, że osiągną one 80 km/h, ale lokalnie nie można wykluczyć nawet 85-90 km/h. W czasie burz spodziewamy się opadów do 10-20 mm, a szybkie przemieszczanie się chmur Cb nie będzie skutkować dużej akumulacji opadów. Należy mieć na uwadze, że nisko położona izoterma zero stopni sprzyjać ma występowaniu opadów gradu do 1-2 cm. Najwięcej chmur burzowych wystąpi popołudniu, a pod wieczór będą one zanikać. Lokalne burze możliwe są w całym regionie

Na początku przyszłego tygodnia czeka nas silne ocieplenie do 25°C. Jedynie w sobotę termometry pokażą 12°C/13°C. W niedzielę już 18°C. W poniedziałek nawet 22°C, opady atmosferyczne nie wystąpią. Szczególnie ciepły zapowiada się wtorek i środa do 25°C. W drugiej połowie przyszłego tygodnia możliwe ochłodzenie, a okresami silne burze.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i burz

(fot. lublin112.pl)

Jeden komentarz

  1. Русский тролл

    Czemu dali Solarisy a nie Mercedesy które są cięższe?