Czwartek, 22 lutego 202422/02/2024
690 680 960
690 680 960

Burze z gradem możliwe na obszarze woj. lubelskiego. Prawdopodobne punktowe podtopienia

W czwartek na terenie woj. lubelskiego prognozowane są burze, które mogą generować intensywne opady deszczu oraz lokalnie gradu. Nie można wykluczyć miejscami większych podtopień.

W czwartek Polska będzie znajdować się pod wpływem niżu „KAI”, który przemieszczać ma się z południa na północ, północny-wschód. Związany ma być z nim front ciepły przebiegający przez południową, południowo-zachodnią i zachodnią część kraju. Dodatkowo na północnym-wschodzie kraju zaznaczy się wpływ górnego niżu z ośrodkiem nad Litwą. Wiele wskazuje, że w ciepłej, wilgotnej masie powietrza przed frontem rozwiną się chmury burzowe na wschodzie. Termometry pokażą dziś maksymalnie od 17 °C do 21 °C.

Dziś na obszarze woj. lubelskiego spodziewamy się burz. Przemieszczać mają się z południa na północ regionu. Najprawdopodobniej najpierw zjawiska konwekcyjne wystąpią w powiatach południowych. W kolejnych godzinach strefa korzystnych warunków przemieszczać ma się na północ.

Pierwsze burze prawdopodobne są po godzinie 15. Burzowe może być zwłaszcza późne popołudnie i wieczór oraz pierwsza część nocy z czwartku na piątek. Potem atmosfera zacznie się stopniowo stabilizować. Szczególnie aktywne elektryczne burze są możliwe na południu i w centrum oraz wschodzie i zachodzie regionu. Nie można wykluczyć powstania wielokomórkowej formacji burzowej, której podstawowym zagrożeniem może okazać się wysoka aktywność elektryczna i intensywne opady atmosferyczne. Najmniejsze prawdopodobieństwo burz będzie dziś na północy.

Głównym zagrożeniem czwartkowych burz będą opady deszczu do 30-40 mm. Ponadto w czasie burz prawdopodobne są porywy wiatru do 80 km/h, miejscami drobny grad do 1-2 cm. Niewielki przepływ mas powietrza nie będzie sprzyjał szybkiemu przemieszczaniu się chmur Cumulonimbus, dlatego nie można wykluczyć większych podtopień.

Najnowsze informacje pogodowe
Bieżące położenie lokalnych burz i opadów

(fot. lublin112.pl)

10 komentarzy

  1. Kto wydał ostrzeżenie?

  2. Ale bzdura, nie będzie żadnego deszczu ani gradu

  3. I gdzie te burze? Czyżby znowu nietrafiona prognoz@?

Z kraju

Polityka i społeczeństwo