Wtorek, 18 czerwca 202418/06/2024
690 680 960
690 680 960

Burze w regionie możliwe w kolejnych godzinach. Niebezpieczna pogoda w kolejnych dniach

Dzisiaj w regionie prognozowane są lokalne burze. W kolejnych dniach burzowa pogoda nie odpuści. Gwałtownym zjawiskom pogodowym będą towarzyszyły silne opady deszczu.

W piątek Polska jest pomiędzy układem niżowym znad południowo-zachodniej i zachodniej części Europy i silnie rozbudowanym układem wyżowym z głębi kontynentu na wschodzie. Dociera ciepłe i wilgotne powietrze o charakterze polarno-morskim, przynosząc okresowe rozpogodzenia, aczkolwiek w przeważającej części kraju, spowodują wzrost zachmurzenia z intensyfikującymi się w ciągu dnia opadami deszczu i burzami, lokalnie w towarzystwie gradu i porywami silnego wiatru.

Dziś w drugiej części dnia i wieczorem prognozowane jest zachmurzenie małe i umiarkowane, gdzieniegdzie wzrastające do dużego. Lokalnie przelotne opady deszczu oraz miejscowe burze, miejscami z gradem. Prognozowana w czasie burz wysokość opadów do 20 mm, gdzieniegdzie do 35 mm. W najcieplejszym momencie dnia od 26°C do 28°C. Wiatr będzie umiarkowany, okresami porywisty, południowo-wschodni. Podczas burz porywy do 70-80 km/h.

Obszar występowania prognozowanych burz – powiaty: bialski, Biała Podlaska, biłgorajski, Chełm, chełmski, hrubieszowski, janowski, krasnostawski, kraśnicki, lubartowski, lubelski, Lublin, łęczyński, łukowski, opolski, parczewski, puławski, radzyński, rycki, świdnicki, tomaszowski(52), włodawski, zamojski, Zamość.

Noc z piątku na sobotę przyniesie zachmurzenie duże z rozpogodzeniami. Gdzieniegdzie, zwłaszcza początkowo, przelotne opady deszczu, w pierwszej połowie nocy zanikające burze. W najchłodniejszej części nocy od 10°C na południu do 15°C na północy. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, południowo-wschodni. Tylko w czasie burz wiatr porywisty do 60-70 km/h.

W weekend gorąca pogoda i gwałtowne burze w woj. lubelskim. O tym będziemy informować wkrótce.

Prognoza pogody dla Polski

Położenie opadów i lokalnych burz

Ostrzeżenie hydrologiczne. Gwałtowne wzrosty stanów wody

W obszarach występowania prognozowanych opadów burzowych, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje niewielkie prawdopodobieństwo przekroczenia stanów ostrzegawczych. Ważność: od godz. 14:10 dnia 24.05.2024 do godz. 02:00 dnia 25.05.2024. Obszar: zlewnia Wieprza oraz Bugu po Krzyczew (lubelskie)

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 70%

Uwagi: Ostrzeżenie wydane w związku z prognozowanymi opadami o charakterze burzowym, które występują lokalnie. Ze względu na swój charakter, intensywny, punktowy opad, w miejscu jego występowania może spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia (głównie na obszarach miejskich).

 

Autor: redakcja

16 komentarzy

 1. Jak region jest długi i szeroki, bo jest – z Jednego Janowa do drugiego jest 217 km,z Ryk do Hrebennego kolejne 200,tak my,rdzenni mieszkańcy stolicy tego pięknego regionu,tęsknimy jak hoook za burzą,deszczem czy czymkolwiek. Człowiek z zazdrością w tej kwestii patrzy na resztę kraju

  • Zatęsknił byś za myśleniem, bo to chwila sprawdzić czy gdzieś pada, padło, lub będzie padać. Uwielbiam te wasze komentarze pozbawione sensu.

 2. od tych burz już powinniśmy pływać a tu trawa wysycha xD

  • Jakbyś nie był leniwy, to już dawno byś skorzystał ze strony IMGW gdzie podają wysokości opadów, a tak jesteś i napisałeś głupotę.

 3. O kurde to w burze pada intensywnie? Dobrze że są media

  • Wiesz, że są burze podczas których nie pada? Ale co może widzieć osoba, która wpadł posączyć jad.
   Masz i się ucz : burze bez deszczu są zjawiskiem meteorologicznym, które rzeczywiście występuje. Nazywane są suchymi burzami. Charakteryzują się one obecnością chmur burzowych (cumulonimbusów) i piorunów, ale opady deszczu nie docierają do powierzchni ziemi. Wynika to z niskiej wilgotności powietrza w takich miejscach. Krople deszczu wyparowują, zanim spadną na ziemię. Coś skomentujesz? Czekam.

 4. pogodynka zawitała do nas każdego oświęcić xD

 5. Prognostyk,idioto z ***u,bo inaczej ciebie nazwać nie można. Śledzę od wielu lat burze na żywo i na wielu stronach, które pokazują na żywo i z prognozowanym wyprzedzeniem burze. Odpowiedz bez bólu doooopy dlaczego idą zawsze tymi samymi ścieżkami omijając Lublin? Dlaczego gdy wchodzą na Lubelszczyznę od strony Sandomierza idą dalej przez Kraśnik,na Krasnystaw czy Chełm, lub na północ zachodnią Lubelszczyzną, dlaczego idąc od zachodu zatrzymują się w Bełżycach a pod Lublin nie podejdą? Dlaczego od północy,z jednym wyjątkiem w ostatnich dwóch latach,nie weszły do Lublina? Dlaczego tu jest tak sucho i Lublin w zdecydowanej większości przypadków omijają burze? Wreszcie, dlaczego w całej Polsce nie ma drugiego takiego miasta jak Lublin, którego tak omijają burze i letnie opady? Najlepiej być the Billem,prawda pogodynko?

 6. Jak tam te wasze burze, będzie coś jeszcze? Bo strach wychodzić z domu. Wczoraj alert, dziś wasze prognozy, normalnie strach się bać. A muszę iść podlać pomidory….

  • Burze były w regionie, wschód, północ i południe regionu.
   Warto sprawdzać, przed skomentowaniem.
   Wczoraj również były. Prognoza nie jest i nie była dla Pana działki w pomidorami 😉

   https://awiacja.imgw.pl/mapa-burz-rad/burzrad_p.html

   • I co tym linkiem chcieliście pokazać? Jaja sobie robicie? Zaznaczony region mazowieckie, podlasie i Warmia? My tam jesteśmy? W regionie woj. lubelskiego padło dziś zero wyładowan. To jak, były te burze? Były jakieś opady punktowe w 1/100 lubelskiego. Czy opad punktowy to burza?

    • Nie, nie zaznaczony, wdziać wyraźnie godzinowo przebieg burz nad krajem. Naprawdę tak trudno skorzystać z narzędzi pogodowych ? 🙂
     Od godziny 12.00 do 16.00 wystąpiły burze w regionie. Obecnie burza w rejonie Janowa Lubelskiego.
     Tyle od nas 🙂

     • „Od godziny 12.00 do 16.00 wystąpiły burze w regionie”
      wrzućcie mapę z wyładowaniami w regionie lubelskiego, żaden radar z ogólnodostępnymi danymi wyładowań nie zanotował. Opady były, ale bez błyskawic. To chyba nie jest burza, prawda?
      „Obecnie burza w rejonie Janowa Lubelskiego”
      Zapomnieliście dodać że znajduje się ona w województwie podkarpackim, skąd do Janowa Lubelskiego nie daleko. Ale sobie grzecznie leci na północny zachód, na świętokrzyskie. Więc kula w płot.
      Przestańcie się w końcu kompromitować z tymi prognozami. Albo zacznijcie robić ogólnopolskie.

 7. prosze państwa , jest niedobrze , bo te gdzieniegdzie występujące opady nie załatwiają sprawy.
  suchy kwiecień , raz padał prawdziwy deszcz, w maju jak do tej pory też jeden normalny opad.
  te punktowo zdarzjące się gdzieniegdzie opady nie załatwiają sprawy.
  a wysyłane komunikaty RCB to można o kant potłuc

 8. Tymi Tu Nie...

  Ojo joj, gwałtowne wzrosty stanów wody, mogą być znowu zalewane posesyjki, które od lat są podtapiane kilkakrotnie w roku.
  Módlcie się i nic nie róbcie, bo jeszcze se kto krzywdę zrobi.

Dodaj komentarz