Sobota, 13 kwietnia 202413/04/2024
690 680 960
690 680 960

Burze śnieżne możliwe dziś w woj. lubelskim. Cyklon Zoltan przyniesie załamanie pogody w regionie

Piątek przyniesie w regionie zachmurzenie duże, przejściowo większe przejaśnienia i krótkotrwałe rozpogodzenia. Możliwe są lokalne, przelotne opady śniegu, deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej. Miejscami mogą pojawić się burze śnieżne.

W piątek pogoda w Polsce kształtowana jest przez głęboki ośrodek niżowy z rodowodem atlantyckim o imieniu Zoltan (orkan Pia) z centrum nad Morzem Bałtyckim i Krajami Bałtyckimi ze strefa frontu zokludowanego na północy kraju. Z północnego zachodu napływać będzie po zachodniej stronie niżu chłodne powietrze pochodzenia arktycznego morskiego o chwiejnej równowadze termodynamicznej. Utrzymuje się w naszej części Europy duża różnica ciśnienia, która przekracza 20 hPa. Nadchodząca noc przyniesie oblodzenie dróg i chodników.

Piątek przyniesie zachmurzenie duże, przejściowo możliwe większe przejaśnienia i krótkotrwałe rozpogodzenia. Przelotne opady śniegu, lokalnie deszczu ze śniegiem i krupy śnieżnej. Możliwe lokalne burze śnieżne. Prawdopodobieństwo wystąpienia wyładowań atmosferycznych wynosi 30%. W najcieplejszym momencie dnia od zaledwie 1°C do 2°C. Jednak podczas przechodzenia lokalnych komórek konwekcyjnych możliwy spadek temperatury poniżej 0°C.

Nad jednym obszarem przejść może nawet kilka ośrodków konwekcyjnych, zabielą się dlatego szybko krajobrazy i pogorszą warunki do jazdy. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 80-85 km/h, zwłaszcza w zachodniej i centralnej połowie regionu, południowo-zachodni i zachodni. Najsilniejsze podmuchy w zasięgu przechodzenia burz śnieżnych. Widzialność pozioma może być ograniczona przejściowo miejscami do 100-200 m, dlatego zachowajmy ostrożność w czasie przemieszczania się po drogach województwa lubelskiego. Najwięcej opadów wystąpi w godzinach południowych i popołudniowych, wówczas możliwe są też pojedyncze burze. Możliwy przyrost pokrywy śnieżnej miejscami do 5 cm.

Noc z piątku na sobotę przyniesie zachmurzenie duże. Możliwe są przelotne opady śniegu pochodzenia konwekcyjnego. Temperatura minimalna od -3°C do -1°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 70 km/h, zachodni. Lokalnie drogi i chodniki mogą być śliskie oraz oblodzone w całym regionie. Zachowajmy ostrożność. Wysokość opadów śniegu lokalnie do 2-5 cm.

Sobota przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami oraz okresowymi rozpogodzeniami. Przelotne opady śniegu w całym woj. lubelskim. Na termometrach maksymalnie od -1°C do 0°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, zachodni, północno – zachodni, potęgujący odczucie chłodu.

Noc z soboty na niedzielę zapowiada się z zachmurzeniem dużym z większymi przejaśnieniami. Prognozowane są przelotne opady śniegu. W najchłodniejszej części nocy od -3°C do -1°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 50-55 km/h, zachodni.

Na początku świąt duże ocieplenie, ale początkowo możliwe są na froncie ciepłym w woj. lubelskim opady marznące powodujące gołoledź. Niedziela przyniesie w woj. lubelskim zachmurzenie duże, okresami całkowite. Okresami opady śniegu, przechodzące wraz z napływem coraz cieplejszego powietrza w opady mieszane i deszczu, przejściowo marznące, powodujące gołoledź na drogach i chodnikach.

Temperatura minimalna w ciągu dnia od -2°C do 1°C. Rosnąca stopniowo w drugiej części dnia. W nocy z 24/25 grudnia 2023 r. termometry wskażą od 7°C do 9°C. Wiatr umiarkowany, okresami dość silny, w porywach do 75 km/h, zachodni. Święta zapowiadają się wietrzne i deszczowe w woj. lubelskim. Znów mogą być spełnione kryteria dla wichury i porywy przekroczą 72 km/h. Termometry pokażą nawet 7-11°C. Noce również bez ujemnej temperatury.

Prognozy pogody dla Polski
Położenie opadów i lokalnych burz śnieżnych nad krajem

Burze śnieżne możliwe dziś w woj. lubelskim. Cyklon Zoltan przyniesie załamanie pogody w regionie

Burze śnieżne nad krajem w ostatnich godzinach

11 komentarzy

 1. Dyrdymałkiewicz nijaki

  Burze śnieżne możliwe dziś w woj. lubelskim. Cyklon Zoltan przyniesie załamanie pogody w regionie, powiadacie…
  O mnie się nie martwcie, jestem przygotowany !!!
  Chrustu mam cały stos, taki, że nawet czarownicę wraz z czarnym kotem można by upiec.
  Telewizji mi też nie brakuje, mimo, że niektóre nie nadają.
  „Whisky Moon” też zapas jest, a i po zagrychę nie muszę wychodzić do Brata Alberta (dzięki Bogu, emerytury wystarcza).
  No żyć nie umierać i… wesołych świąt !!!

 2. Burze śnieżne? I co jeszcze, tornada? Trzęsienie ziemi? Atak kosmitów? Uaktywnili się znowu fani pogody, pseudoznawcy od burz. Żaden model nie przewiduje w lubelskim nawet jednego wyładowania. No chyba że chodzi o region Polski.

  • Prosimy się tak nie ekscytować, pierwsze wyładowania już są m.in. powiat tomaszowski.

   • Jestem z Tomaszowa. Od rana może na 20 minut się zachmurzyło, do tej pory jest prawie bezchmurnie. Gdzie w moim powiecie lecą gromy z jasnego nieba? Jak długo potrwa jeszcze ten kataklizm?

    • Tak, tak… myśli Pan, że jak Pan zmienił nick to my się nie poznamy :). Dobre sobie.
     Wystarczy skorzystać z radarów wyładowań, aby potwierdzić to, co napisaliśmy. Co więcej, na Facebooku na naszym profilu są informacje w komentarzach o takich zjawiskach w innych miejscach woj. lubelskiego. Prosimy się nie silić z kolejnym wpisem ;), bo słabo Panu wychodzi to hejtowanie :).

 3. Dziadek ze Slamsowa

  Konsultowałem sprawę z moim kolegą z pod samiućkich Tater.
  Powiedział: „Abo bedzie u ciebie na slamsowie pogoda, abo bedzie loło” (50/50, czyli większa sprawdzalność niż u redakcyjnych wróżbiów)
  A po dłuższej przerwie (chyba myśli zbierał), dodał: „A regionem sie nie sumituj. Hej*!.

  * – Hej, u prawdziwego górola to to samo co dla prawdziwego Indianina:”howk”.

 4. No cóż skomentuje tylko tak znawcy taka pogoda a L112 broni tych pseudo znawców pogody jak Kaczynski TVP

 5. To są właśnie komórki konwencyjne które wraz z niżem będą się przemieszczać a wraz nimi silne porywy wiatru nawet do 85 km/h jeśli komórka się nie zjawi wiatr maksymalnie w porywach do 70 km/h .

Dodaj komentarz

Z kraju