Środa, 28 lutego 202428/02/2024
690 680 960
690 680 960

Burze przejdą w sobotę przez woj. lubelskie. Zagrożeniem będzie silny wiatr powodujący szkody

W sobotę w regionie prognozowane są burze, którym będą towarzyszyły silne porywy wiatru. Pierwsze burze możliwe są około południa. Jednak to właśnie po południu zjawisk burzowych będzie najwięcej.

W sobotę pogodę kształtuje cyrkulacja atlantycka. Zasadniczo jesteśmy w zasięgu rozległego quasi-stacjonarnego niżu barycznego o imieniu Hanna, który lokuje się nad północno-wschodnią częścią Europy. Pomiędzy wyżem ulokowanym na zachód, północny-zachód od Polski a niżem przesuwającym się stopniowo nad Rosję dojdzie do zaostrzenia poziomego gradientu ciśnienia. Płynie do kraju chłodna masa powietrza pochodzenia polarno morskiego z domieszką arktycznego. Nad naszym krajem zaznacza się również nasilony prąd strumieniowy, który meandruje. Na skutek dziennego nagrzania dojdzie do zaostrzenia się pionowego gradientu temperatury i wzrostu energii dostępnej drogą konwekcyjną.

Prognozy numeryczne wskazują dziś największe ryzyko burz we wschodniej połowie kraju. Pojawi się niski poziom kondensacji chmur, występować ma duża zawartość wilgoci w środkowej i górnej troposferze. Dominować mają na ogół pojedyncze komórki burzowe. Niektóre z nich łączyć będą się w struktury wielokomórkowe, chociaż z uwagi na niewielkie pionowe ścinanie wiatru nie będą to formacje długotrwałe. Podstawowym zagrożeniem okażą się konwekcyjne porywy wiatru do 70-85 km/h, który nasilać ma się wyraźnie w czasie opadów. Głównie z sektora zachodniego i północno-zachodniego. Dzisiejsze warunki w troposferze sprzyjać mogą tworzeniu się lejków kondensacyjnych. Chmury burzowe przemieszczać mają się z zachodu na wschód, południowy-wschód. Możliwe są opady drobnego gradu z uwagi na nisko położoną izotermę zero. Opady w burzach sięgnąć mogą do 5-10 mm.

Lokalnie tak silny wiatr może powodować szkody, dlatego zalecamy nie parkować samochodów pod drzewami. Zachowajmy również ostrożność podczas przemieszczania się przez większe kompleksy leśne.

Pierwsze burze możliwe są około południa. Jednak to właśnie po południu zjawisk burzowych będzie najwięcej. Pod wieczór atmosfera zacznie się stabilizować i chmury burzowe zaczną zanikać.

Prawdopodobieństwo wystąpienia burz, których głównym zagrożeniem będą porywy wiatru powyżej 20 m/s ocenia się na 90%.

Wygląda na to, że na gorące dni poczekamy do pierwszych dni czerwca. Niewykluczone, że zrobi się też upalnie. Do końca maja we wschodniej Polsce temperatura poniżej 20°C. Upał pojawić może się w pierwszych dniach czerwca. Wzrośnie również prawdopodobieństwo groźnych burz w woj. lubelskim. Jednak na bardziej szczegółowe prognozy zjawisk konwekcyjnych będziemy musieli jeszcze poczekać.

Najnowsze informacje pogodowe

https://fanipogody.pl/

Położenie opadów i lokalnych burz

https://fanipogody.pl/burza-nad-polska-radar-opadow/

(fot. fanipogody.pl)

8 komentarzy

 1. Brajanek (ten od Dżesicy)

  Wczoraj ładnie popadało, ale przyda się jeszcze trochę deszczu bo ziemia przesuszona ponad wszelką przyzwoitość.
  O wielce przydatnych piorunkach i trafianiu nimi w grzeszników nawet nie wspomnę, bo z uwagi na to,
  że Bóg już swoje lata ma i ma prawo niedowidzieć, może nie trafić we właściwą osobę.

 2. Dziadek ze Slamsowa

  Przyznaję, że przedwczorajsze (na wczoraj) widzenie Jasnowidza od pogody o tyle się sprawdziło, że godziwie podlało mi działkę
  (ROD „Miłek” ul. Nałęczowska).
  Przyda się jeszcze, ino żeby nie grzmiało bo wypłoszy jakieś ciężarne „siostry”, które pomyślą, że do nich „szczelajom”.
  Pamiętacie jak to było, kiedy przy jakiejś okazji miały w Lublinie zawyć syreny alarmowe…

 3. Fafelek (okrągły)

  Jasnowidzenie, jasnowidzeniem, ale zdjęcie przednie, pozwoliłem sobie zapisać je jako plik pdf, a potem ściągnę je jako jpg.
  Dziękujem jak nie wiem co !!!

 4. Ciekawe czy szczeli w jakąś parafię.. ?

 5. Kiedy Kamiński z Morawiecki nałożą sankcje na troposferę za te jej leje kondensacyjne?

 6. dziwne ze redakcja opiera opis pogody na jakiś pseudo znawcach pogody a nie na wiarygodnych danych

Z kraju

Polityka i społeczeństwo