690 680 960

Burze pojawią się w województwie lubelskim. Możliwe opady gradu, silne ulewy i wiatr do 85 km/h

W sobotę w regionie prognozowane są lokalnie intensywne burze. Groźnym zjawiskom pogodowym będą towarzyszyły silne porywy wiatru do 85 km/h.

Dziś na aurę w Polsce wpływać ma zatoka niskiego ciśnienia przesuwająca się znad Skandynawii przez Bałtyk. Natomiast oś zatoki przebiegać ma z północnego-wschodu na południowy-zachód. Położony będzie w niej aktywny front chłodny. Z uwagi na występowanie silnego prądu strumieniowego, front atmosferyczny o charakterze chłodnym przemieszczać ma się szybko od północnego-zachodu na południowy-wschód. Co więcej na północy kraju ulokuje się ośrodek górnego niżu, który stworzy dogodne środowisko do rozwoju konwekcji.

Dlatego też w tych warunkach możliwy jest rozwój komórek konwekcyjnych i układów burzowych, w tym także izolowanych burz. Burze formować mają się zarówno przed frontem, jak i też na linii chłodnego frontu oraz za nim. Na tzw. drugorzędnym froncie atmosferycznym.

Podstawowym zagrożeniem okażą się porywy wiatru do 60-70 km/h. Prawdopodobne są superkomórki burzowe i układy wielokomórkowe, w których porywy sięgną do 85 km/h. Zagrożenie opadami nie okaże się dziś duże z uwagi na dużą prędkość przemieszczania się chmur konwekcyjnych i stosunkowo małą wodność atmosfery. Nie przewiduje się opadów wyższych niż 15-20 mm. Z najsilniejszych burz zdarzyć mogą się opady gradu o niewielkiej średnicy, które miejscami okażą się intensywne.

Strefa opadów i burz przemieszczać ma się dziś od zachodu na wschód, południowy-wschód. Najwcześniej pojawi się na zachodzie naszego regionu, najpóźniej na wschodzie Burze dziś najbardziej prawdopodobne są po południu i wieczorem. W pierwszej części nocy zanikną i znajdziemy się w jeszcze chłodniejszej masie polarno morskiej.

Prawdopodobieństwo lokalnych burz ocenia się na 90% w woj. lubelskim.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i burz

(fot. lublin112.pl)

4 komentarze

  1. Och tak będzie wiało i lało tak jak wczoraj

  2. Jasiek (ten z nad Kaśki)

    Górale (spod samićkich Tater) są o wiele bardziej oszczędni w słowach, choć trafność ich prognoz jest porównywalna z prognozami (umówmy się że:specjalistów) od pogodowego jasnowidzenia.
    Mówią: „Abo bedzie pogoda, abo bedzie loło” – sprawdzalność 50/50%

Kursy walut

  • USD 3.985zł -0.15%
  • GBP 5.0509zł -0.09%
  • EUR 4.3337zł -0.36%
  • CHF 4.5678zł 0.02%

Polub nas