Piątek, 01 marca 202401/03/2024
690 680 960
690 680 960

Burze pojawią się w sobotę na obszarze woj. lubelskiego. Przyniosą silny wiatr, grad i ulewy

W sobotę w woj. lubelskim prognozowane są niebezpieczne zjawiska pogodowe. Burze przyniosą intensywne opady deszczu oraz silny wiatr, miejscami należy spodziewać się opadów gradu.

Wschodnia część kraju będzie dziś po wschodniej stronie niżu znad Skandynawii. Mamy znaleźć się w zasięgu zatoki niskiego ciśnienia. Napływać ma przed frontem chłodnym wędrującym od centrum chwiejna i ciepła masa pochodzenia zwrotnikowego.

Wystąpią sprzyjające warunki kinematyczne do tworzenia się zorganizowanej konwekcji. Niewykluczone są superkomórki z opadami większego gradu i ulewne opady powodujące podtopienia. W dojrzałej fazie nie można wykluczyć dużej, zorganizowanej burzy wielokomórkowej w formie linii szkwału. Termometry pokażą dziś od 29°C do 32°C. W obszarze występowania burz i kowadeł burzowych temperatura może być dużo niższa. Szczególnie w drugiej części dnia.

W czasie burz powieje do 90-100 km/h. Tak silne porywy wiatru mają być jednak lokalne. Możliwy grad o średnicy do 2-5 cm. Miejscami ulewy do 20-40 mm, powodujące podtopienia. Spodziewana jest też duża aktywność elektryczna.

Najgroźniejszych burz spodziewamy się w drugiej części dnia. Szczególnie intensywne zjawiska konwekcyjne są prognozowane na godziny popołudniowe. Chmury burzowe mają przemieszczać się od południowego-zachodu na wschód, północny-wschód. Najbardziej niebezpieczne burze są prognozowane na Roztoczu i wschodzie województwa lubelskiego, ale miejscami o różnym natężeniu zagrzmi w całym regionie.

Wieczorem strefa burz zacznie odsuwać się nad Ukrainę i Białoruś. Najdłużej będzie grzmieć w powiatach przygranicznych.

Prawdopodobieństwo silnych burz ocenia się na 90%.

Najnowsze informacje pogodowe

Położenie opadów i burz

(fot. fanipogody.pl)

3 komentarze

  1. Studętkom jezdem to se wiem, że...

    Deszcz sie przyda, grzmoty można jakoś tam znieść, ale straszenie nas piorunami to już drobna przesada… wiadomo że Bozia stara jest i nie zawsze celnie potrafi przekazać swoje emocje…

  2. Prawdopodobienstwo,że nic nie spadnie oceniam na te 90%. Kto się zakłada?

Z kraju

Polityka i społeczeństwo