Wtorek, 27 lutego 202427/02/2024
690 680 960
690 680 960

Burze pojawią się w piątek na obszarze woj. lubelskiego. Możliwe liczne wyładowania, grad, zalania i zalążki trąb lądowych

Dzisiaj na terenie woj. lubelskiego prognozowane są burze. Będą im towarzyszyły wyładowania atmosferyczne, lokalnie opady gradu, nie można wykluczyć również pojawienia się zalążków trąb lądowych.

Dziś utrzymuje się w naszej części Europy na górnych poziomach zatoka w polu geopotencjału rozciągająca się z północnego-wschodu w kierunku Półwyspu Apenińskiego. Pomimo tego w naszej części Europy różnica ciśnienia nie będzie duża. Zalegać ma umiarkowanie ciepła, wilgotna i nabierająca z biegiem dnia chwiejności termodynamicznej. Przemieszczać ma się jednak w kolejnych godzinach płytka zatoka niżowa i front okluzji chłodnej. Tuż za frontem spłynie chłodniejsze powietrze pochodzenia polarno morskiego z rejonu Morza Północnego.

Pierwsze burze nad Polską rozwijać mają się dziś przed południem. Występować ma dziś spora wilgotność w pionowym przekroju troposfery, co okaże się środowiskiem korzystnym do powstawania chmur kłębiastych. Na skutek dziennego nagrzania wzrośnie energia dostępna drogą konwekcyjną. Tworzyć będą się dlatego na przedpolu, w strefie zbieżności wiatru i na linii frontu okluzji chmury kłębiasto-deszczowe Cumulonimbus.

Na ogół burze charakteryzować mają się dziś krótkim okresem trwania z uwagi na słaby przepływ mas powietrza. Łączyć mogą się lokalnie również w większe klastry wielokomórkowe. Natężenie będzie niewielkie, gdzieniegdzie umiarkowane. Ośrodki burzowe przemieszczać mają się w piątek na wschód, południowy-wschód. Nie można wykluczyć, że z uwagi na dużą wilgotność w dolnej troposferze, obecność silniejszych stref zbieżności wiatru, dojdzie do inicjacji kilku zalążków trąb powietrznych, a nawet pojawi się w regionie punktowo krótkotrwała i niezwiązana z mezocyklonem trąba lądowa.

Z uwagi na niewielką różnicę ciśnienia, przepływ mas powietrza nie będzie silny, co też w połączeniu ze sporą zawartością wody opadowej w pionowym słupie powietrza doprowadzi do wystąpienia podtopień. Wysokość opadów w burzach sięgnąć może do 10-35 mm, punktowo natężenie 5-10 mm/10 minut, co może prowadzić do zalań. Szczególnie obszarów niżej położonych. Nie można wykluczyć punktowych opadów gradu o średnicy od 1 cm do 2 cm. Wilgotny profil troposfery ograniczy w pewnym stopniu potencjał do generowania silnych porywów wiatru, które nie powinny przekroczyć 60-70 km/h w czasie przechodzenia najsilniejszych ośrodków burzowych.

Nie można wykluczyć, że pierwsze burze w piątek rozwiną się już w godzinach przedpołudniowych. Jednak najwięcej komórek burzowych spodziewamy się pomiędzy 14 a 19. Wieczorem zjawiska zaczną słabnąć, aczkolwiek zanikną dopiero w pierwszej części nocy z piątku na sobotę.

Z prognoz numerycznych wynika, że najpierw burze powinny pojawić się dziś w zachodniej i północnej części woj. lubelskiego. Następnie z biegiem godzin przemieszczą się do centrum regionu. Niektóre z ośrodków burzowych tworzyć mogą się na granicach wypływu chłodnego powietrza obok jednej wygasającej burzy. Główna aktywność burzowa zostanie dziś zaobserwowana na przedfrontowej konwergencji wiatru, ale burze możliwe są również na linii frontu okluzji chłodnej. Najpóźniej dotrzeć powinny do powiatów na wschodzie regionu. Lokalne burze w drugiej części dnia możliwe są dziś w całym regionie, osiągając największą aktywność w powiatach na linii Wisły oraz w centrum województwa.

Prawdopodobieństwo lokalnych burz ocenia się dziś na 95% w woj. lubelskim.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i punktowych burz nad Polską

(fot. pixabay.com)

8 komentarzy

 1. W LUBLINIE NIE MA BURZ W DZIEŃ TYLKO JEŚLI JUŻ TO W ŚRODKU NOCY PRZEZ 10 MINUT PO CO SIĘ TAK PODNIECAĆ

 2. Chodzi o ten Lublin koło Kraśnika?

 3. MINĘŁA 14, MINĘŁA 19 I GDZIE TE BURZE XDDDD

  • Potrafi Pan korzystać z narzędzi pogodowych? Jeżeli nie to już dzielimy się informacjami.
   Dzisiejsze burze:

   Grad m.in. w powiecie lubartowskim

   Animacja wyładowań m.in. w woj. lubelskim
   https://www.blitzortung.org/en/historical_maps.php?map=15

   Burze wystąpiły w powiatach: puławskim, ryckim, lubartowskim, janowskim i biłgorajskim.

   • POTRAFI PAN CZYTAĆ TO CO SAM NAPISAŁ W ARTYKULE POWYŻEJ ZASTANAWIAJĄCE JEST TO ŻE LUDZIE PISZĄCY W TEGO TYPU SERWISACH PISZĄ CO IM SIĘ PODOBA BEZ ŻADNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI NA ZASADZIE DZIŚ W LUBLINIE BĘDZIE DESZCZ ALBO NIE BĘDZIE DESZCZU

    • Zastanawiające jest to, że komentujący przeczytał tekst, w którym jasno zostało napisane, jakiego obszaru prognoza dotyczy. Najpierw radzimy przeczytać tekst ze zrozumieniem, a potem pisać komentarze, ale komentarze rzeczowe i zawierające rzeczowe argumenty. Prognoza potwierdziła się, były burze w regionie, odpady intensywnego deszczu, wystąpił również lokalnie grad.

     Opady deszczu w regionie

Z kraju

Polityka i społeczeństwo