Burze pojawią się w niedzielę na obszarze woj. lubelskiego. Możliwe liczne opady gradu, ulewy i silny wiatr
09:17 10-07-2022 | Autor: redakcja
W niedzielę nasza część Europy jest w tylnej części niżu znad państw bałtyckich. Płytki ośrodek niskiego ciśnienia lokuje się dziś nad Łotwą. Dodatkowo w środkowej i górnej troposferze zaznaczy się wpływ niżu górnego. Do Polski zacznie on wkraczać znad Morza Bałtyckiego, kierując się dalej na południe. Stromy pionowy gradient temperatury pomiędzy dolną a środkową troposferą, doprowadzi do wystąpienia niestabilności i rozwoju burz. Płynie do nas chłodna i wilgotna masa polarno morska z północnego-zachodu. Temperatura wyniesie maksymalnie od 17°C do 20°C.
Za sprawą silnej insolacji wzrośnie w ciągu dnia energia dostępna drogą konwekcyjną. Warunki okażą się korzystne do rozwoju burz, gdyż wilgotny ma być pionowy profil troposfery i zaznaczy się obecność lokalnych stref zbieżności wiatru. Pierwsze burze we wschodniej części kraju mogą pojawić się już przed południem. Szczyt intensywności konwekcji powinien przypaść na przedział godzinowy od 13 do 17. Następnie powoli komórki konwekcyjne zaczną zanikać, chociaż miejscami w regionie padać może jeszcze w pierwszej części nocy.
Wygląda na to, że burze w regionie będą dziś krótkotrwałe i nieliczne. Aktywność elektryczna okaże się niska, gdzieniegdzie może umiarkowana, lecz przez krótki okres czasu.
Chmury kłębiasto-deszczowe przemieszczać mają się dziś z zachodu, północnego-zachodu na południowy-wschód, wschód oraz niewielkim odchyleniem na południe. Prędkość wiatru na wyższych wysokościach nie będzie dziś duża, zatem nie przewiduje się, aby chmury Cumulonimbus przemieszczały się szybko. Na ogół będą to pojedyncze komórki konwekcyjne, gdzieniegdzie słabo zorganizowane i krótkotrwałe formacje wielokomórkowe.
Opady w zasięgu konwekcji sięgnąć mogą do 5-20 mm. Będą jednak mocno nierównomierne. Nad jednym obszarem przejść może nawet kilka ośrodków konwekcyjnych. W przerwie pomiędzy opadami wychodzić ma słońce. Z uwagi na nisko położoną izotermę zero, zdarzyć mogą się liczne opady drobnego gradu o średnicy do 1, 1,5 cm. W czasie przechodzenia chmur Cb wzrosnąć może prędkość wiatru do 50-70 km/h. Nastąpi też gwałtowny, lecz na ogół krótkotrwały spadek temperatury o kilka stopni.
Warto obserwować niedzielne niebo w regionie. Pojawić mogą się miejscami fotogeniczne tęcze, chmury Mammatus u podstawy chmur Cumulonimbus. Możliwe są również na czele struktur konwekcyjnych wały szkwałowe.
Lokalne burze możliwe są dziś w całym regionie. Największa aktywność konwekcyjna powinna być w południowej i częściowo centralnej oraz wschodniej części regionu.
Prawdopodobieństwo wystąpienia lokalnych burz ocenia się na 90% w niedzielę
Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i burz lokalnych
(fot. fanipogody.pl)
Szanowni wróżbici… nie róbcie sobie jaj ze starszego człowieka…
Właśnie rozpocząłem wędzenie kiełbasy, boczusia i wielce namiętnie wyglądających udek kurzęcych.
Ale na ten wszelki wypadek przygotuje parasole…
Z perspektywy kilkunastu godzin mogę stwierdzić, że jestem zadowolony, że jasnowidzenie pogodowe można o „de” potłuc.
Wędzenie udało się znakomicie, a świeżutka kiełbaska i boczuś, popijane „perełką”, osmolone palce lizać
Taki artykuł możecie sobie pisać prawie codziennie od maja do września. Szansa że jakakolwiek burza wykiełkuje w lubelskim jest ekstremalnie niska. Nie wieksza niż wczoraj. Ogólnie chwała Wam za to Redakcjo bo jesteście takim talizmanem trochę jak alert RCB- jak już przyjdzie to wiadomo że nic szczególnego i niebezpiecznego się nie będzie działo.
Nie, nie piszemy cały rok i nie piszemy codziennie, bo nie codziennie są one prognozowane. Na wszystkie pisane prognozy w tym sezonie burzowym, jedna prognoza nie miała pokrycia w tym co się działo w pogodzie. Zauważamy, że wiele osób nie rozumie jak i gdzie powstają burze. Jak u nich nie padło i nie było burzy, to znaczy, że jej nigdzie nie było :). Już przywykliśmy ;). Zawsze na takie wpisy, komentarze i „argumenty” mamy dowody w postaci danych z detektorów i radarów burzowych ;).
Ale dlaczego w Lublinie lub zawsze tam gdzie jestem nie ma burz? 🙁
Dlaczego tam, gdzie Pana/Pani nie ma to są ? 🙂
Burze to zjawiska lokalne, może być tak, że przez pół roku nie spadnie kropla deszczu, tam gdzie Pan/Pani mieszka, a 5 km dalej będą ulewy co tydzień. Taki urok pogody.