Środa, 29 maja 202429/05/2024
690 680 960
690 680 960

Burze pojawią się na obszarze woj. lubelskiego i przyniosą kilkucentymetrowy grad, silne ulewy i liczne wyładowania atmosferyczne

W sobotę w regionie prognozowane są intensywne burze, które lokalnie przyniosą opady gradu. Miejscami należy spodziewać się ulewnego deszczu oraz porywów wiatru do 70-80 km/h.

W sobotę Polska będzie w zasięgu zatoki niżu o imieniu „QUINO” znad Skandynawii z chłodnym frontem atmosferycznym, który przemieszczać się będą w ciągu dnia z północnego zachodu na południowy wschód. Poprzedzony może być linią zbieżności wiatru. Przed frontem zalega jeszcze ciepłe i dość wilgotne powietrze polarne morskie, zaś po przejściu frontu, z północnego zachodu zacznie napływać chłodniejsza i zdecydowanie suchsza masa powietrza. Temperatura wyniesie dziś od 22 °C do 25 °C w najcieplejszym momencie dnia.

Dzisiaj przez Polskę wędruje strefa frontu atmosferycznego, w dość dobrym środowisku wilgotnościowym, co będzie sprzyjać rozwojowi burz. Chmury burzowe prognozowane są głównie w obrębie strefy frontowej, dlatego obszar występowania w ciągu dnia będzie się przemieszczał z północnego zachodu na południowy wschód.

Warunki sprzyjać będą rozwojowi chmur kłębiastych Cumulonimbus. Prawdopodobne jest utworzenie wielkokomórkowej strefy burzowej. Istnieje ryzyko pojawienia się superkomórek burzowych. Najgroźniejszych burz spodziewamy się w zachodnich powiatach woj. lubelskiego. Na skutek oddziaływania prądów zstępujących porywy wiatru podczas burz mogą osiągać około 70-80 km/h.

Przeważnie wystąpią ulewy o akumulacji 10-15 mm/10 minut. Łączna suma opadów do 20-30 mm. Lokalnie w czasie burz możliwy grad od 1 cm do 3 cm.

Pierwsze burze możliwe są po godzinie 16-17 czasu lokalnego. Najpierw burze pojawią w zachodniej części regionu, następnie strefa burz przemieszczać ma się na wschód. Przed nami burzowy wieczór i noc. Zjawiska burzowe będą szczególnie aktywne w pierwszej części nocy. Najpóźniej dotrą nad wschodnią część regionu i tam też najdłużej się utrzymają. W drugiej części nocy zjawiska burzowe powinny zaniknąć.

Podsumowując, przed nami dynamiczne godziny w pogodzie. Szczególnie groźne burze pojawią się późnym popołudniem i wieczorem. Zwłaszcza na linii zbieżności przed frontem oraz na froncie chłodnym. Wysoka aktywność burzowa powinna zostać utrzymana w pierwszej części nocy. Intensywne opady o charakterze konwekcyjnym miejscami spowodują podtopienia. Zagrożeniem okaże się także wiatr, który może powodować szkody np. w drzewostanie. Podczas burz możliwe są liczne wyładowania atmosferyczne, co stwarzać ma zagrożenie dla mienia i życia.

Prawdopodobieństwo silnych burz ocenia się dziś na 90%.

W niedzielę znajdziemy się już w chłodniejszej masie płynącej znad Atlantyku Północnego. Zachodnia część kraju będzie w obszarze lekko podwyższonego ciśnienia, natomiast na wschodzie zaznaczać się ma się jeszcze skraj niżu zarówno na dolnych poziomach, jak i w górnej troposferze. Bliska obecność niżu na wschodzie kraju będzie wspomagać ruchy wznoszące, przez co burze jutro spodziewane są właśnie na obszarze woj. lubelskiego. Będą one jednak mniej intensywne niż sobotnie. Termometry wskażą od 15°C do 18°C w najcieplejszym momencie dnia.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i lokalnych burz, które nadejdą w drugiej części dnia od zachodu online

(fot. lublin112.pl)

8 komentarzy

 1. Wczoraj miałem szczęście podwójne… po pierwsze, na własne okulary widziałem burzową chmurę, a w drugiej fazie burzowych przepowiedni na własne uszy żem słyszał że Bozia na mnie zagrzmiała (pierwszy raz w tym roku), a potem upadło kilka kropel dżdżu i impreza się skończyła.

 2. Redakcjo. Lubelskie to trzecie (3) pod względem wielkości województwo w Polsce. Może by tak pod artykułem zamieścić mapkę dzie takie zjawiska mogą wystąpić. Bo powiat Biłgorajski jego południowa strona, a powiat Bialski i jego północna strona to nad 200km .

  • Tekst zawiera istotne informacje:
   „Najgroźniejszych burz spodziewamy się w zachodnich powiatach woj. lubelskiego.”
   „Najpierw burze pojawią w zachodniej części regionu, następnie strefa burz przemieszczać ma się na wschód.”
   „Najpóźniej dotrą nad wschodnią część regionu i tam też najdłużej się utrzymają.”

  • Marian, sam teraz widzisz, że gimnazjum to nie zabawa w wagarową szkółkę tylko mówią tam ciekawe wiadomości, dzięki którym potem w życiu unika się kompromitacji ciemniaka

 3. Lublin to jak zwykle ominie a przydał by się deszcz

 4. Ja sie juz ***. Dynamicznie to zaraz moze byc, bo mi sie flaszka do drinkow konczy

 5. Dyrdymałko 112 (słownie: sto dwunasty)

  Gdzie jak gdzie, ale u mnie, na lubelskim slamsowie, leje jak z cebra.
  Cieszę się z tego podwójnie: potrzeba wody bo sucho jak diabli, a po drugie to w dzikim pubie nad Czerniejówką gnojki nie będą wyć do 3 nad ranem (za mokro). 😆

 6. „Pierwsze burze możliwe są po godzinie 16-17 czasu lokalnego”. To w województwie lubelskim występują jakieś czasy lokalne?

Wiadomości z info112