Czwartek, 29 lutego 202429/02/2024
690 680 960
690 680 960

Burze możliwe we wtorek na obszarze woj. lubelskiego. Miejscami drobny grad i ulewy

We wtorek po południu na terenie woj. lubelskiego możliwe są burze. Należy spodziewać się ulewnych opadów deszczu, zaś lokalnie może pojawić się grad.

We wtorek północny-zachód kraju pozostaje w zasięgu wyżu znad Atlantyku. Jedynie krańce wschodnie są na skraju niżu znad wschodniej Ukrainy i zachodniej Rosji. Ciepła masa powietrza polarnego morskiego będzie dzisiaj w umiarkowanym stopniu wilgotna, tylko na południowym zachodzie i północnym wschodzie i wschodzie charakteryzująca się większą zawartością pary wodnej.

Temperatura wyniesie od 24°C do 26°C w najcieplejszym momencie dnia. W czasie burz i opadów na skutek oddziaływania prądów zstępujących może być niższa o 4-6 stopni. Będzie to jednak mocno punktowe.

W drugiej części dnia pojedyncze komórki burzowe mogą wystąpić miejscami na obszarze całego woj. lubelskiego. Natężenie zjawisk będzie na ogół niskie i umiarkowane. Przemieszczać mają się powoli zgodnie z przepływem z północy na południe. W czasie burz możliwe lokalne ulewy do 5-15 mm. Średni okres trwania pojedynczej komórki konwekcyjnej wyniesie do 30-40 minut. Obok jednej wygasające burzy mogą powstawać kolejne na granicy wypływu.

Przeważnie utworzą się dziś pojedyncze, rozproszone komórki burzowe. Charakteryzować mają się na ogół niską i umiarkowaną aktywnością elektryczną. Miejscami z lepiej wypiętrzonej chmury Cb możliwe są opady drobnego gradu, aczkolwiek prądy wstępujące z uwagi na niewielką chwiejność nie będą silne, zatem nie oczekuje się silnych burz w regionie.

Lokalne komórki burzowe mogą pojawić się dziś w całym regionie. Najwięcej spodziewanych jest w godzinach popołudniowych. Pod wieczór atmosfera zacznie się stabilizować, a w pierwszej części nocy nie powinno już grzmieć w regionie.

Rozwój chmur Cb uzależniony będzie od lokalnego nagrzania przypowierzchniowej warstwy granicznej, ukształtowania terenu, jak i też punktowych stref konwergencji wiatru dolnego. Nie sposób dlatego wskazać, w których dokładnie miejscach pojawią się lokalne burze termiczne. W tej sytuacji zaleca się obserwacje nieba pod kątem rozwoju chmur Cb, jak i też danych radarowych i detektorów wyładowań.

Prawdopodobieństwo wystąpienia burz ocenia się dziś na 80%.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i lokalnych burz

(fot. fanipogody.pl)

9 komentarzy

  1. Oby w czwartek nie padało i było bezchmurnie, bo inaczej nici z oglądania częściowego zaćmienia słońca.

  2. Nie uważacie, że stwierdzenie „województwo lubelskie” to zbyt ogólnie? Przecież można przewidzieć po zachowaniu się pogody gdzie te burze wystąpią.

    • Napisane zostało jasno i wyraźnie, że burze możliwe są lokalnie na terenie całego regionu. Chętnie poznamy te narzędzia, które „po zachowaniu się pogody” wskażą, gdzie one wystąpią :).

      • Wystarczy spojrzeć na stronę Polskich Łowców Burz, do Grześka Zawiślaka 😉 „Napisane zostało jasno i wyraźnie, że burze możliwe są lokalnie na terenie całego regionu.” Równie dobrze można napisać na terenie Polski.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo