Burze i silny wiatr w woj. lubelskim. Front atmosferyczny przyniesie ochłodzenie
11:36 09-06-2026 | Autor: redakcja
Województwo lubelskie znajdzie się dziś pod wpływem nacierającego chłodnego frontu atmosferycznego związanego z rozległym układem niżowym znad północno-wschodniego Atlantyku. Przed frontem do regionu napływać będzie jeszcze cieplejsze i bardziej rozgrzane powietrze, jednak z biegiem dnia warunki zaczną się zmieniać.
We wtorek początkowo przeważać będzie dość ciepła aura, z temperaturą maksymalną na poziomie około 25–29°C, a lokalnie nawet około 30°C na zachodzie regionu. Zachmurzenie będzie małe, ale po południu zacznie wzrastać do umiarkowanego i dużego. W drugiej części dnia miejscami pojawią się przelotne opady deszczu i lokalne burze. Nasuwać mają się od zachodu.
Największe prawdopodobieństwo ich rozwoju dotyczy dziś przede wszystkim obszarów położonych w pobliżu linii Wisły, zwłaszcza w zachodniej części woj. lubelskiego. Punktowo opady mogą osiągać około 15–25 mm, głównie w zjawiskach burzowych. W czasie burz możliwe będą również porywy wiatru do około 75 km/h. Komórek burzowych nie można wykluczyć w głębi województwa bliżej wieczora.
W obszarach, w których wystąpią prognozowane opady burzowe, na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych mogą pojawić się gwałtowne wzrosty poziomu wody i lokalne podtopienia. Ostrzeżenie hydrologiczne pierwszego stopnia dotyczy zlewni dopływów Wisły oraz zlewni Krzny w województwie lubelskim i obowiązuje od godziny 16:00 we wtorek, 9 czerwca, do godziny 8:00 w środę, 10 czerwca 2026 roku. W przypadku szczególnie intensywnych opadów istnieje także niewielkie prawdopodobieństwo przekroczenia stanów ostrzegawczych.
W nocy z wtorku na środę przez region nadal będą przemieszczać się chmury z przelotnymi opadami deszczu, a miejscami także z burzami. Opady w czasie burz mogą miejscami osiągać do około 5-15 mm. Temperatura minimalna spadnie do 15–16°C. Wiatr będzie słaby, okresami umiarkowany, z kierunków zachodnich i północno-zachodnich, a w czasie burz ponownie możliwe będą silniejsze porywy.
W środę pogoda stanie się wyraźnie bardziej jesienna w odczuciu. Przeważać będzie duże zachmurzenie, a miejscami nadal występować będą przelotne opady deszczu i lokalne burze. Temperatura będzie już wyraźnie niższa i wyniesie od około 18°C na zachodzie województwa do 24°C na jego krańcach wschodnich, południowo wschodnich. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, z kierunków północnych. Podczas burz porywy mogą dochodzić do około 65 km/h.
W nocy ze środy na czwartek utrzyma się duże i całkowite zachmurzenie z przejaśnieniami, a nadal możliwe będą opady deszczu, głównie o charakterze przelotnym. Nie można też wykluczyć zanikających burz. Punktowo suma opadów może sięgnąć około 15-25 mm. Temperatura minimalna obniży się do 13–14°C.
W praktyce oznacza to, że po jeszcze ciepłym wtorku województwo lubelskie czeka przejście frontu, lokalne burze i stopniowe ochłodzenie, które najmocniej będzie odczuwalne od środy i czwartku.
Prawdopodobieństwo pojedynczych komórek burzowych i klastrów burzowych szacuje się dziś na 75% w woj. lubelskim. Najsilniejsze i najliczniejsze burze powinny pojawić się na zachodzie regionu, szczególnie w powiatach na linii Wisły. Natomiast na południu Lubelszczyzny też są prawdopodobne. W głębi regionu pojawią się głównie nieliczne, pojedyncze burze.
A niech tam pojawią się przelotne opady deszczu oraz lokalne burze bo sucho jak na środku Sahary, a niektórzy już płaczą, że wodę trzeba będzie oszczędzać…
Z d.. te kolory waszego obrazeczka przerobionego, ten wycinek na dole wygląd jak by był czerwony a faktycznie jest pomarańczowy więc to silne burze a nie bardzo silne. Po kiego wała kolory podkręcacie