Środa, 22 maja 202422/05/2024
690 680 960
690 680 960

Budowa Dworca Metropolitalnego. Od przyszłego tygodnia pojedziemy ul. Dworcową oraz zjazdem z ul. Lubelskiego Lipca ’80

Z początkiem przyszłego tygodnia kierowcy pojadą już nowo wybudowanymi odcinkami ulic w rejonie Targów Lublin. To pierwsze zrealizowane w całości zadanie w ramach trwającej budowy Dworca Metropolitalnego oraz modernizacji układu drogowego w tej części miasta.

Zakończone prace drogowe oraz uzyskane pozwolenie na użytkowanie umożliwiają wprowadzenie stałej organizacji ruchu. Zmiany wejdą w życie w poniedziałek (19 września) o godz. 10.00. Wówczas zostaną udostępnione do ruchu rondo przy Targach Lublin oraz drogi dojazdowe do ul. Dworcowej od strony ul. Lubelskiego Lipca ’80 wraz z wiaduktem i od strony al. Piłsudskiego, łącznie z przyległymi ciągami pieszo-rowerowymi.

– Realizowana budowa Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego dla Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego to jeden z największych i najważniejszych projektów Miasta współfinansowanych ze środków europejskich w tej perspektywie unijnej. Powstaje w pełni funkcjonalny węzeł, integrujący transport wewnętrzny Lublina z transportem regionalnym i dalekobieżnym. Ten kluczowy dla Miasta i całego regionu projekt, poza budową nowoczesnego Dworca Metropolitalnego, obejmuje również modernizację pobliskich ulic. Już niebawem w rejonie dworca powstanie zupełnie inny układ drogowy, a w 2023 r. skorzystamy z całkiem nowej przestrzeni, na którą Lublin czeka od lat. Bardzo się cieszę, że oddajemy kierowcom już część nowej infrastruktury drogowej. Wybudowany zjazd z ul. Lubelskiego Lipca ‘80 do ul. Dworcowej oraz łącznik ul. Dworcowej i al. Piłsudskiego pozwoli upłynnić ruch i usprawni przemieszczanie się w tej części miasta – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.

W ramach zrealizowanego zadania drogowego ul. Dworcową przedłużono do ronda przy Targach Lublin. Dodatkowo, dla usprawnienia ruchu, wybudowano jednokierunkowy zjazd z ul. Lubelskiego Lipca ’80 do wspomnianego ronda oraz drogę dwukierunkową wiodącą od ronda do al. Piłsudskiego (z możliwością skrętu w prawo w al. Piłsudskiego). Dzięki temu nastąpi odciążenie ronda Sportowców, a dojazd do dworca i w stronę centrum Lublina zostanie upłynniony. Wykonawca miał za zadanie również budowę kanalizacji deszczowej wraz z przepompownią, wykonanie oświetlenia ulicznego, sieci wodociągowej oraz sieci elektroenergetycznych. Dodatkowo drogowcy przebudowali trakcję trolejbusową i sieć gazową. Prace trwały 16 miesięcy, a ich koszt wyniósł ponad 13,5 mln zł.

Zakończone prace drogowe w tej części miasta to jedno z sześciu zadań wchodzących w zakres budowy Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego dla LOF. Głównym komponentem projektu jest budynek dworca składający się z jednej kondygnacji podziemnej, na której usytuowany jest parking P+R dla 174 samochodów, dwóch naziemnych kondygnacji użytkowych dla obsługi podróżnych, na których znajdują się m.in. poczekalnie, kasy, toalety oraz kondygnacji technicznej i dachu częściowo użytkowego. W ramach inwestycji, wokół dworca powstanie również zupełnie nowy układ drogowy, który usprawni ruch i komunikację nowego obiektu.

Zakres prac budowlanych obejmuje przebudowę ulic: Dworcowej, Młyńskiej, 1 Maja, Pocztowej oraz Gazowej. Nowy wygląd po rewitalizacji otrzyma plac Dworcowy, który stanie się ozdobnym deptakiem połączonym wizualnie oraz funkcyjnie z głównym wejściem do dworca kolejowego. Dla komunikacji zamiejskiej na terenie dworca przewidziano 43 perony odjazdowe. Łączna powierzchnia placów manewrowych wraz z peronami wyniesie ponad 19 tys. m2. Ponadto umowa zakłada instalację i wdrożenie inteligentnych systemów transportowych, w szczególności wykorzystujących technologie informacyjne i komunikacyjne, związane z pełną obsługą pasażera, systemów informacji pasażerskiej i przystankowej. Zakres całej inwestycji obejmuje również przebudowę oświetlenia drogowego, trakcji trolejbusowej oraz kanalizacji deszczowej.

Budowa Dworca Metropolitalnego. Od przyszłego tygodnia pojedziemy ul. Dworcową oraz zjazdem z ul. Lubelskiego Lipca ’80

(fot. UM Lublin\źródło UM Lublin)

39 komentarzy

 1. Jak tam teraz odnajdą się mieszkańcy 1-maja, jak tu teraz nasikać w bramie.

 2. na co i komu ten dworzec ala singapur ;)? za grube setki mln zł! nie można było SKROMNIEJ megalomania pełowców ! postaw sie a zastaw! a drogi jak za króla świeczka! doły padały : głęboka, sowińskiego, zana, nadbystrzycka itp itd! takie właśnie są nie’rządy peło w LBN! dług prawie 2 mld zł i nadal rośnie….

  • bredzisz pisowski (pustaku) trollu.

   • co prawda w oczy kole lewaczku? poza tym nie jestem pisiorem ! ale wy już tak macie jak się krytykuje łopozyjce , ua to jest się pisorem albo ruskim trolem! no ale co od was oczekiwać poziom iq ameby 🙂 0 merytorycznej rozmowy tylko wyzwiska :]

    • Moim zdaniem, dworzec powinien mieć konstrukcję minimalistyczną, z dobrą drogą dojazdową, co ważne. Sam ten gmach, rozbudowany szkielet nie jest potrzebny.

     • w punkt ! popieram… ale wiesz jak jest „śwagry” muszą zarobić swoje! :/

      • Aneks do umowy był i w tej inwestycji robiony, jak i przy przebudowie parku ludowego. Reasumując, najtańsza firma to raczej, mogę się mylić, nie wygrała.

       • dziwnym trafem wszystkie przetargi „wygrywa” zawsze firma na B. ! jakim cudem firmie budowlanej zlecili „rewitalizacje „;) parku ludowego! ? to to powinna robić jakaś firma co jest w temacie zieleni, nawadniania, parków itp ! i to kosztowało 44 mln zł! w dodatku 'babrali się ” ponad 2 lata! i co ? po pół roku trzeba było wydać kolejne 8 mln zł bo spartolili coś z odprowadzaniem wody! i myśle że nic sie nie zmieni.. rączka rączke myje…krewni i znajomi będą mili napchane kabzy $ :/

  • Ta, ciągle skromniej…
   Po co? Jest szansa trzeba budować. Ja nigdy nie oszczędzam i jest dobrze.
   Pieniądz robi pieniądz.

  • To samo mozna zarzucic pissowi w sprawie CPK

   • najlepszy argument lewaków / opozycji : ” ale oni też „kradną” „! ” zamiast walczyć z patologią to najłatwiej odbijać piłeczkę ! no ale tak to jest jak sieę nie ma PROGRAMU na uzdrowienie Polski !

  • Oho, zwolennik Wasila ?

 3. Czyli co znowu autobusy bedą inaczej na tym dworcu jeździć?

 4. Ja to czekam kiedy to wreszcie ktoś z magistratu zauważy np. na Unii Lubelskiej skocznie i koleiny, nawierzchnię schodkową na Zanna, klepisko na Kunickiego i tak można bez końca. ALE jak szwagry lepią drogi ze smoły to nigdy to się nie zmieni.

  • No i most przy Gali, gdzie jest ważniejszy niż na Żeglarskiej i nic, z tym nie robią.

  • to się nie doczekasz! przecie „ważniejszy” jest most ala siekerkowski na żeglarskiej za ponad 100 mln zł! ważniejsze jest kładzenie nowego asfaltu wokół zalewu, budowa tego dworca, itp bzdury za setki mln zł ! ale dróg w najważniejszych miejscach miasta nie naprawią! ot pełowskie nie’rządy !

 5. Ja mogli przedłużyć Dworcową skoro ona sięgała w głąb parku ludowego zanim jeszcze ktokolwiek pomyślał o targach …?

 6. Ciekawe czy zdążą do końca roku z tym dworcem.

 7. szansa na co? jaki pięniądz? co że krewni i znajomi królika zarobią grube mln to jest według ciebie fajnie? Po kiego wała budować taki drogi moloch? nie można było za 1/3 wybudować ? można było ale po co! jak zadłużać to na całego.! Co ci z tego dworca? myślisz że co wycieczki będą do nas przyjeżdżać i podziwiać tego „potworka”? Jeśli chodzi o wydawanie publicznej NASZEJ kasy na drogie misiowe inwestycje to pełowcy z LBN są pierwsi! park ludowy za 44 mln zł + 8 mln na naprawy, ławeczki usb solarne ( nigdy nie działały) 1oo tys zł, przystanki eko /led na zad . iu za kilkaset tysi, promo tęczowych i cih chorych marszy, mosiry na mega minusie , arena gdzie koszty to kilkanaście mln zł ! za to MY płacimy podatnicy! a gdzie zakłady pracy, gdzie godne zarobki? co tam ważne żeby plebs się cieszył z ledowego mostka ! łatka przypisana na jako POlska klasy B ba nawet C nigdy nie zniknie jak będzie taka władza niegospodarna jak pełowcy !

  • Przepraszam bardzo.
   To teraz samorządy za pieniądze z podatków powinny budować zakłady pracy???
   Oj widzę tęskni się niektórym za komuną i dążeniem aby wszystko było „państwowe”.
   Jeszcze tylko rozprawić się z kułakami i przywrócić PGR-y.

   • nie budować ale „ułatwiać ” inwestycje ! np. parę lat temu chciała się wybudować fabryka stihl’a ! ale urzędole tak zaczeli kręcić nosem , że to, że tamto że tam nie można:/ I skończyło się na tym że wybudowali się na 2 końcu Polski! I to nie pierwszy taki przypadek! wiele firm się nie otworzyło bo na przeszkodzie staneło „urzędolowe lobby”;) ikea to chyba ze 14 lat walczyła żeby się wybudować …

    • Mam nadzieję, że powstanie ta elektrocieplowania na odpady. To jest przyszłość.

     • może tak a może nie

      „.” raczej będzie tak, jak z telefonią komórkową.
      Wieczne narzekanie, że słaby zasięg i wolny internet.
      Ale gdy ma powstać kolejna stacja bazowa to ci sami narzekający zaczynają protestować.
      Przykład?
      Niemce – skuteczne protesty mieszkańców w sprawie budowy fabryki karmy dla zwierząt.

  • @szczera prawda
   Piszesz jak typowy PiS-ior XD

   • ale nim nie jestem! właśnie wspomniałem w jakimś poście że jak krytykuje się peło to z automatu jest się pisorem! a ja wyznaje właśnie filozofię XD jeśli wiesz o co kaman lewaczku;)

 8. Wał tak samo jak park za 44miliony.

  • Albo przekop mierzei do nikąd, co mogą tam wpływać statki o 2,5m zanurzenia.
   Brawo PiS.

   • alb największy wał z historii z ofe na 150 mld zł ! ryży sam mówił ” to nie są pieniądze Polaków” ! a po drodze gdzieś znikło 19 mld !!! wpisz sobie w YT ” Kidawa-Błońska nie wie co stało się z pieniędzmi z OFE. 19 mld złotych trafiło w dobre ręce.” to zobaczysz jak się tłumaczy kandydatka na prezydenta Polski z 3 % poparciem! zajumać 19 mld! w „biały dzień” to tylko pełowce potrafili !

    • A Sasin wie gdzie poszło się je..ć 70 baniek i nikt mu nic za to nie zrobił i nie zrobi.
     Brawo PiS.

     • co ty porównujesz „głupie ” 70 mln zł do 19 mld zł!!! poza tym jeśli chodzi o te 70 mln zł to wszystko przez peło ! kto krzyczał ” koperty śmierci”! ? a tak naprawdę chodziło o to że kidawa wpadka błońska miała 3 % poparcia! i gdyby te wybory się odbyły to peło było by wizerunkowo zniszczone! a tak podmienili szybko na szmbelana warszawskiego który miał lepsze noty . I tak przegrał:) jedni i drudzy robią wały ale za peło to szło w dziesiątki jak nie setki mld złotych! i nikomu włos z głowy nie spadł:(

    • Albo jesteś smarkaczem albo od dawna emerytem.
     A może masz wiedzę ale świadomie jesteś oszustem.
     Wciskasz kit, że znikły pieniądze z OFE.
     Przecież na corocznym wyciągu z ZUS wszystko masz policzone.
     To co było na koncie pracownika w OFE znalazło się co do grosza na subkoncie ZUS.
     I co ważne nadal z prawem do dziedziczenia.
     Te 19mld też nigdzie nie znikły i wszystko zostało wyjaśnione.
     Ale dla ciebie nadal będzie najważniejsze, że w lutym 2014 roku rzeczniczka rządu nie potrafiła odpowiedzieć na zadane pytanie.
     Dlaczego zatrzymałeś się w rozwoju umysłowym na wypowiedzi rzeczniczki a nie wspominasz o dokładnej informacji podanej jeszcze tego samego dnia przez Ministerstwo Finansów?

     • Nie łżyj sługusie ryżego zdrajcy.

      • No proszę jaka konkretna odpowiedź 🙂
       Tylko tematy ci się pomyliły.
       Nikt nie oczekiwał od ciebie dowodów jakim jesteś umysłowym kaleką.
       Ale przy okazji trzeba przyznać rację pewnemu człowiekowi niedawno odwołanemu ze stanowiska.
       Mówił jaki lud to kupi.
       Możesz się cieszyć, że taka znana „osobistość” mówiła publicznie o tobie 🙂

    • Następny, któremu ukradli pieniądze z OFE.
     Może zamiast pisać o miliardach powiedz krótko i konkretnie – ile pieniędzy z konta OFE ukradli tobie?
     Bo ja całą kwotę, którą miałem w OFE mam na subkoncie w ZUS.