Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Brodacze znów wyjdą na ulice, będą zaczepiać ludzi. Taka tradycja tylko w Sławatyczach

W ostatnich dniach grudnia na ulicach Sławatycz znów będzie można natknąć się na przebierańców zaczepiających kierowców i pieszych. Zgodnie z tradycją, spotkanie z nimi ma przynieść szczęście.

W Sławatyczach trwają przygotowania do cieszącej się dużą popularnością regionalnej tradycji pożegnania starego roku. Chodzi o Brodaczy, którzy w ostatnich dniach roku paradują po ulicach, zaczepiając przechodniów czy też kierowców. Zgodnie z wierzeniami, spotkanie z nimi przynosi szczęście w nadchodzącym roku.

Tradycja sławatyckich brodaczy kultywowana jest dzięki członkom Gminnego Ośrodka Kultury. To oni każdego roku starają się, by znani już w całym kraju przebierańcy nie przeszli do historii. Aby zachęcić do udziału w wydarzeniu jak najwięcej mieszkańców, organizowany jest konkurs na najładniejszy strój Brodacza.

Oceniane będą trzy elementy stroju: okrycie, maska i kapelusz Brodacza. Prezentacje poszczególnych strojów, jak też wybory Brodacza roku 2017 odbędą się w centrum Sławatycz w sobotę 30 grudnia o godzinie 13.00. W przerwie zaplanowano występy solistów w repertuarze kolęd i pastorałek. Dla trzech osób, które stworzą najładniejsze stroje, organizatorzy zapewniają nagrody pieniężne.

Kiedy pierwsi brodacze pojawili się w rejonie Sławatycz, tego obecnie już nikt nie pamięta. Wiadomo jest, że tradycja przekazywana jest z pokolenia na pokolenie, od bardzo dawna. Jak wyjaśniają najstarsi mieszkańcy, odkąd sięgnąć pamięcią, w tej okolicy zawsze w ten sposób żegnano stary rok. Określenie brodacze wzięło się od bardzo długich bród wykonanych z lnianego włókna, które przyczepiała sobie miejscowa ludność. Miały one przynieść długie życie, duże doświadczenie a także bogactwo przeżyć.

(fot. GOK)
2017-12-23 17:17:59

5 komentarzy

  1. mam zużyte maszynki dogolenia oddam za darmo

  2. To jest straszne ??????????????????

  3. Śnieg mają a u nas nie ma.

    Tak wiem foto archiwum.

  4. Pojadę tam swoim BMW e 60 535 d hehe. Ja tez ostatnio nie gole się . W ten sposób zaoszczędzę na paliwo do mojej poliftowej wersji hehe. Trochę więcej pali na tych 19 kolach ale jak zwykle mogę liczyć na ziomka z Dysa za 20pln u niego kupuje hehe dziady