Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Bogdanka musiała zweryfikować swoje plany na ten rok. Wydobycie będzie sporo niższe

Kopalnia w Bogdance ogłosiła, że tegoroczne wydobycie węgla będzie sporo mniejsze, niż rok wcześniej. Wpływ na to miały problemy występujące w obszarach wydobywczych jak też mniejsze zamówienia ze strony elektrowni.

W ubiegłym roku kopalnia w Bogdance wydobywała i sprzedała 8,4 mln ton węgla. Na ten rok planowane było nieco mniejsze wydobycie, gdyż wynoszące 8,3 mln ton. Wiadomo już jednak, że będzie ono sporo mniejsze.

Spółka dokonała bowiem aktualizacji celu produkcyjnego zmniejszając go do 7 mln ton. Przy czym zaznaczając, iż dopuszcza odchylenie wynoszącym +/- 15% w stosunku do obowiązujących wolumenów na ten rok.

Decyzję podjęto po otrzymaniu informacji o zmniejszeniu zapotrzebowania na węgiel ze strony elektrowni należących do Grupy Kapitałowej Enea. Wykorzystają one o ponad milion ton węgla mniej, niż wynikało z wcześniejszych kalkulacji.

Decyzja ma wynikać także z presji zdarzeń geologicznych, jakie miały miejsce pod koniec 2022 r. i w trakcie pierwszego półrocza b.r. Mowa tu o zakleszczeniu się jednej ze ścian wydobywczych oraz podtopieniu obszarów wydobywczego. To wszystko miało wpływ na mniejsze wydobycie.

Kopalnia w Bogdance ma 16,5 proc. udziału w rynku węgla kamiennego w Polsce oraz blisko 22 proc. udziałów w rynku węgla energetycznego.

21 komentarzy

 1. trzeba jak najszybciej zawierzyć maryjce, Pomaga w radzie polityki pieniężnej, pomoże i tu.

 2. Po co produkować swoje jak na każdym statku z węglem jest jeden Sasin bez roboty a kasa leci do rządu.
  A jak zima okaże się ostra nie taka jak w tym roku będzie panika, Gdzie jest węgiel, Gdzie jest węgiel.

 3. Łgaż z opozycji

  Węgla nie będzie cukru nie będzie paliwo będzie po 10 zł a chleb po 15.

 4. To tak jak z cenami malin , są lata lepsze i gorsze .
  Rok temu zarobili potrójnie na tonie , ” bo takie są ceny na rynku” ale żaden górnik nie dostał potrójnej podwyżki i wszystko poszło w budżet . To w tym roku mogą leżeć i nic nie wydobywać.

 5. Będzie teraz czas na zaręczyny w kopalni i takie tam ?

  • Gubernator wiejski

   Zaręczyny to nic. Teraz drużyna żeńska Górnika zjeżdża oglądać kopalnie. Tylko patrzeć jak zrobią w ścianie paradę miłośći

 6. W sumie dobrze. Wiatraki i panele słoneczne robią robotę. A ile popiołu i zasolonej wody mniej

  • Taaa, to idź sobie obejrzeć bilans na stronie PSE. Jeśli akurat nie importujemy z zagramanicy to generacja cieplnej jest zawsze wyższa niż foto/wiatr/woda razem wzięte. Tak +/- od 55 do nawet 90%.

 7. Zwolnienia po wyborach?

 8. Bo taki mamy klimat. Wyngla ni ma i nie bedzie, a jak bedzie to do wioski przywiozo i wam sprzedadzą po 5tys za tonę.

 9. Pisowski aparatczyk w roli prezesa robi swoje wykończyli Śląsk a teraz przyszła pora na Bogdanke

Dodaj komentarz

Z kraju