690 680 960

Bogdanka idzie na wojnę z Kompanią Węglową. Poszło o dotacje

Dotowanie przez rząd upadającej Kompani Węglowej powoduje, że sprzedaje ona węgiel poniżej kosztów produkcji. W ten sposób maja tracić inne, rentowne kopalnie, w tym ta w Bogdance.

Wspierana szerokim strumieniem pieniędzy Kompania Węglowa usiłuje odebrać klientów innym kopalniom, oferując do sprzedaży węgiel energetyczny poniżej kosztów jego produkcji. W ostatnich dniach większość firm energetycznych w kraju, czyli największych odbiorców węgla, otrzymało ofertę z KW, która proponuje im surowiec po około 170 zł za tonę, gdy inne kopalnie sprzedają go po około 210 zł za tonę. Jeszcze taniej upadająca firma chce sprzedawać węgiel za granicę, gdzie w ofercie proponuje stawkę ok. 115 zł/t. Ta cena ma przebić nawet tani i słabej jakości węgiel z Rosji.

Działanie to najprawdopodobniej ma na celu zrobienie wszystkiego, żeby tylko podtrzymywać wydobycie. Jak alarmują specjaliści, oznacza to, że Kompania Węglowa jest w stanie sprzedawać węgiel nawet ze stratą aż 180 złotych na tonie, gdyż według oficjalnych danych, średni koszt wydobycia w Kompanii wynosi około 300 zł za tonę. Działania te spotkały się z ostrą reakcja kopalń, które od lat dobrze sobie radzą na rynku.

Prezes kopalni w Bogdance wystosował wraz z Katowickim Holdingiem Węglowym pismo w tej sprawie do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dodatkowo dopatrzono się także niezgodności z prawem. Informacja o tym ma trafić do Brukseli, gdyż dofinansowywane są kopalnie, które mają trafić do Spółki Restrukturyzacji Kopalń a później odsprzedane innym podmiotom. Tymczasem rząd dotuje je dużymi kwotami, by tylko sztucznie podtrzymać zatrudnienie.

(fot. LW Bogdanka)
2015-02-26 19:59:02

21 komentarzy

 1. Człowiek kupuje węgiel po 600zł za tonę, a te sk***wysyny sprzedają za granicę po 115.

  • hugo z palooo dlugoo

   zgadza się tylko pomyśl ilu pośredników jest stad takie ceny

   • to może lekarstwem dla przemysłu wydobywczego, jest ustawowe skrócenie pośrednictwa, wtedy i producent na tym zyska i kupujący

    • To by było najlepsze, już gdzieś o tym pisałem, że najlepiej żadnych pośredników, chyba że Kopalnia nie chce sama zajmować się detalem i nie chce stworzyć swoich składów to jeden pośrednik i max, marża 20% oczywiście już z kosztami transportu. wtedy byśmy mieli węgiel na składzie po 360 no powiedzmy że max. 400zł. To mnie zwyzywali od komunistów hehehehe
     Dla mnie to jest debilizm jakich mało, gdybym był w żadzie to węgiel był by o 50% tańszy , bo cena 800zł na składzie jest o 100% wyższa od tej która być powinna!!
     Ale to nie tylko to się tak ma. Budowa mieszkań w blokach to koszt ok. 1500zł m2 wraz z zakupem gruntów , a sprzedaż mieszkań po 5tys.zł. Gdyby państwo się zajęło budową, to już nie mówię o sprzedaży po kosztach , ale nie musiało by płacić za grunty, a mieszkania mogły by być po 1500-2000zł już o wyższym standardzie.
     Mamy wszystko najdroższe przez zawyżanie kosztów usług itd. no ale cóż, potrzeba młodych ludzi do rządzenia krajem, ale żeby się dostać jako młody bezpartyjny, to trzeba mieć plecy. Po za tym samemu się nic nie zrobi, a jak będzie się głośno krzyczeć i pokazywać jak być powinno to się skończy jak z Niemcowem 🙁

  • Chciałbym kupować tonę za 600zł, koszt tony to ok 800zł 8 razy więcej… paranoja

 2. przypomnę tylko, że przez ponad dwie dekady cała Polska pompowała pieniądze w budowę (i nie tylko) Kopalni w Bogdance…

  • „Pompowała”.. czas przeszły to słowo klucz. A w Śląsk cała Polska pompuje kasę od dziesięcioleci i końca nie widać. Myślenie nie powinno boleć.

  • Bogdanka jest w rekach prywatnych i jest rentowna tez dlatego ze znajduje sie na wschodzie polski, cp za tym idzie sa konkurencyjni w tym rejonie bo klientom odchodzi transport z zachodu polski na wschod.

 3. dodam tylko jeszcze, ze chodzi o ówczesną nazwę która brzmiała KLZW a następne LCHGW…

 4. Macie klasyczny przykład jak to rząd „ratuje miejsca pracy” albo „tworzy miejsca pracy”. Tu uratują jedno… a gdzieś indziej prace stracą dwie osoby. Ot taki socjalistyczny ustrój.

 5. Chyba im sie w d***ch poprzewracalo od tych strajkow.

 6. dopłaty do L4,obiady, ubrania, wczasy, kasa na barbórkę, 13-stka, 14-stka, ośrodki wczasowe, 10 lat gwarancji zatrudnienia, finansowane dojazdy do pracy to tylko mała część z tego jakie mają przywileje górnicy.

  • hugo z palooo dlugoo

   tylko pozazdrościć
   ale pracy to nie koniecznie 😉

  • wszędzie dobrze gdzie nas nie ma, a Polak Polakowi zawsze będzie wilkiem. Ja dziaduje to on niech też dziaduje.
   chcesz pracować na kopalni? zapraszamy do RGB (Roboty Górnicze Bogdanka). przyjmą Ciebie bez problemu i sprawdzą Twoje zdrowie kilometr pod ziemią, a pieniędzy też się nachapiesz.
   Zapraszamy wszystkich chętnych!

   • Chciałem się tam dostać, to mnie nie przyjęli, nawet na badania nie dostałem skierowania. Średnie to za mało czy plecy mam za małe? O czym mowa, nie masz pleców, zapomnij!!

  • pomysłowy donek

   Te informacje to masz z Wyborczej?

  • Należy im się za ciężką pracę!!!

 7. pracę każdy wybiera sobie sami nikt nie karze pracować w kopalni, przywileje mają duże (ja o 13 czy 14 pensji słyszałam z opowiadań) Inne kopalnie bardzo dobrze że wzięły się za tą sprawę

 8. Policjanci, urzednicy, wojskowi, gornicy, sedziowie prawnicy lekarze wszyscy maja, 13 albo 14 wiekszosc doplaty do biletow, mundurowke albo barborke, doplaty do wczasow, czy do mieszkan.. Walczcie o Swoje a nie patrzcie co maja inni,,,, Bo jak bedziemy patrzec na Niemcow to popadniemy w depresje, bo maja nawet doplaty do nawych aut….

 9. Na bogdance trzynastej pensji nie ma została zabrana lata temu a górnik zarabia 3500 – 4000 tys miesięcznie a nie tak jak piszą w gazetach 7000 jestem górnikiem i pracowałem wcześniej w innych zakładach pracy i uwierzcie mi ze praca i warunki są naprawdę ciężkie za ta prace powinni płacić 2 razy tyle kto nie był na dole w kopalni niech sie nawet nie wypowiada o zarobkach i przywilejach !!!

 10. Takie cyry tylko w Polsce.. pompownanie pieniędzy w gnijącego trupa..

Kursy walut

 • USD 4.1887zł -0.18%
 • GBP 5.2109zł -0.04%
 • EUR 4.479zł -0.25%
 • CHF 4.6211zł -0.19%

Polub nas