690 680 960

Bocian „z plecakiem” zamieszkał w naszym regionie. Jest bacznie obserwowany przez ornitologów (zdjęcia)

Do tej pory zamieszkiwał w województwie mazowieckim, w tym roku osiedlił się na Lubelszczyźnie. Co więcej okazało się, że Zbigniew, gdyż takie imię nadali patkowi ornitolodzy, jest samicą.

Pod koniec kwietnia na terenie gminy Stanin w powiecie łukowskim zaobserwowano bociana z zamontowanym na grzbiecie urządzeniem. Jak się okazało, jest to jeden z nielicznych w Polsce dorosłych ptaków, który posiada plecakowy nadajnik GPS. Został on założony w czerwcu ub. roku przez ornitologów z Grupy EkoLogicznej. Zadaniem urządzenia jest systematyczne przekazywanie danych dotyczących lokalizacji ptaka, dzięki czemu ornitolodzy poznają dokładne szlaki jego migracji.

Do tej pory bocian zamieszkiwał gniazdo w województwie mazowieckim. Dokładnie w miejscowości Bejdy w gminie Olszanka w powiecie łosickim. Tam też został zaobrączkowany, wyposażony w nadajnik, jak też otrzymał imię Zbyś. Cały czas sądzono bowiem, że jest to samiec. Tymczasem teraz wyszło na jaw, że to samica. Jak wyjaśniają ornitolodzy, aby określić płeć konieczne jest bowiem pobranie materiału do badań genetycznych lub też zaobserwowanie kopulującej pary.

Z danych z urządzenia GPS wynika, że bocian zimę spędził w Sudanie, a po powrocie do Polski wybrał nowe miejsce gniazdowania, tym razem na Lubelszczyźnie.

– W pobliżu swojego nowego gniazda Zbigniewa i jej partner mają idealne warunki do żerowania. Łąki w okolicach rzeki Wilkojadki obfitują w owady i drobne bezkręgowce, a w czasie wychowywania młodych, bocian musi upolować wiele pożywienia dla stale głodnych i szybko rosnących piskląt – wyjaśnia Wójt Gminy Stanin Krzysztof Kazana.

Z kolei Prezes Grupy EkoLogicznej Ireneusz Kaługa twierdzi, że jest spora szansa, że w przyszłym roku bocian ponownie osiedli się w tym samym miejscu. Wszystko zależeć będzie od przebiegu lęgu, gdyż w gnieździe powinny znajdować się już jaja. Jeśli samica wychowa w tym gnieździe młode, jest szansa, że za rok tu wróci. Jednak biorąc pod uwagę tegoroczną emigrację z gniazda w gminie Olszanka, można się po niej spodziewać wszystkiego.

(fot. Grupa EkoLogiczna)

9 komentarzy

 1. Pamiętam, kolega miał kota -Leopolda i wszystko było fajnie póki Leopold się nie okocił.

 2. I proszę pamiętać, że Zbyszek i Zbigniew to to samo i zostawić go w spokoju.

 3. Z chłopa, Polaka, dumnego ptaka robią babę a rząd i kościół nie reaguje?^^

 4. [email protected][email protected] dręczyciele!!! Sami sobie na stałe taki plecak załóżcie !!

 5. Zbigniew i jego partner. A co na to Kraśnik?

 6. Żeby określić płeć to trzeba pobrać materiał genetyczny albo zaobserwować kopulujaca parę. A jeśli bocian jest gejem???

 7. Janko szuwarek

  Czyli co stare znajomości zostawił? Szczęścia gdzie indziej szuka? Tak samice potrafią dobrze że ma plecak bo trzeba by na policję zgłaszać że zaginęła.

 8. Po co bocianowi iphon na plecach ?

Kursy walut

 • USD 4.2803zł -1.04%
 • GBP 5.2838zł -0.83%
 • EUR 4.7079zł -0%
 • CHF 4.7147zł -0.16%

Polub nas