Piątek, 23 lutego 202423/02/2024
690 680 960
690 680 960

Bielika nie udało się uratować. Wszystko wskazuje na to, że ptak został otruty

Ściągnięty z dachu budynku mieszkalnego w gminie Obsza bielik został najprawdopodobniej otruty środkiem chemicznym. To nie pierwszy tego typu przypadek w tej części naszego regionu.

Lekarzom weterynarii nie udało się uratować bielika, który został znaleziony na dachu jednego z domów w miejscowości Olchowiec w gminie Obsza w powiecie biłgorajskim. Jak już informowaliśmy, ptak był przysypany śniegiem, nie mógł się poruszać, jednak co ważne, żył. O wszystkim zostali powiadomieni członkowie Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego.

Ruszyła akcja ratowania ptaka. O pomoc poproszono straż pożarną. Strażacy przy użyciu podnośnika koszowego zdjęli bielika z dachu i przekazali znajdującym się na miejscu ornitologom. Ptak trafił pod opiekę lekarza weterynarii. Niestety niebawem padł. Obecnie trwa ustalanie co było przyczyną jego śmierci, jednak wszystko wskazuje, że to kolejne w tej okolicy otrucie karbofuranem.

W grudniu 2019 roku również w tym rejonie ornitolodzy natknęli się na martwego bielika. Obok ptaka leżał też martwy lis, który mógł być jego ostatnim posiłkiem. Przyczyną śmierci obu zwierząt były właśnie substancje chemiczne zawarte w dawniej używanych, a obecnie zakazanych środkach ochrony roślin. Bielik miał trzy lata, był zaobrączkowany w 2016 roku jako pisklę w Starzawie pod Przemyślem.

Tego typu zdarzeń w naszym regionie było więcej. Wcześniej nieopodal miejscowości Przeorsk w powiecie tomaszowskim znaleziono dwa bieliki, obok których leżało truchło lisa. Na szczęście ptaki żyły i po długim leczeniu udało się je uratować. Tyle szczęścia nie miały bieliki, jakie znaleziono na terenie sąsiedniego nadleśnictwa Narol. Cztery ptaki padły. Badania wykazały, że wszystkie otruły się karbofuranem.

Tym samym specyfikiem zatruły się również sokoły wędrowne mieszkające na kominie Elektrociepłowni Wrotków w Lublinie. Dwa z nich, pisklęta, nie przeżyły. Samica i trójka kolejnych piskląt z biegiem czasu zaczęły nabierać sił i odzyskiwać sprawność. Z kolei również na zatrutego bielika natknięto się w rejonie Poleskiego Parku Narodowego, na terenie powiatu włodawskiego. Był on bliski śmierci. Nie mógł ustać o własnych siłach oraz miał drgawki i oczopląs. Lekarzom z lubelskiej Fundacji Epicrates udało się ptaka uratować.

Obecnie karbofuran, jak twierdzą ornitolodzy, jest nielegalnie wykorzystywany do eliminowania zwierząt drapieżnych. W rejonie Puszczy Solskiej mieszkańcy od dawna walczą z lisami właśnie stosując tego typu środki. Żeby ochronić zwierzęta gospodarskie, będące często lisim pożywieniem, mieszkańcy potrafią wykładają żywność nafaszerowaną tym opryskiem. W ten sposób pozbywają się lisów, jednak te stają się pożywieniem bielików, przez co uśmiercane są też ptaki.

Bielika nie udało się uratować. Wszystko wskazuje na to, że ptak został otruty

Bielika nie udało się uratować. Wszystko wskazuje na to, że ptak został otruty

(fot. LTO)

20 komentarzy

 1. Człowiek to zło w czystej postaci. Dopóki będzie istniał zniszczy wszystko.

 2. Lisy zjadły prawie wszystkie zające i kuropatwy. Teraz to samo próbują zrobić z drobiem domowym i gołębiami. A na to pozwolić nie można. Sytuacja wydaje się bardzo trudna i nie będzie łatwo znaleźć jakieś dobre rozwiązanie. Ptaków bardzo szkoda ale lisy trzeba tępić wszelkimi dostępnymi metodami bo już dawno przekroczyły cienką czerwoną linię.

  • O czym ty pitolisz człowieku? Przecież wiadomo, że to skutek celowej działalności kłusowników gamoniu

  • Co ma piernik do wiatraka?
   Czyżby hodowca srajców?

  • Tępić to takich jak ty. Kury trzymaj na ogrodzonym podwórku to lis ci nie zje 🙁

   • Lis nie ale latające drapole już tak.
    Pomyśl czasem.

    • A o czym borys pisze o lisach czy latających drapolach? Chyba orzeł jest więcej wartniż zakichana kura za 15zl? Pomyśl czasem.

     • Dla kogo jest więcej warty, dla ekoterrorystow czy właściciela tej kury?
      Moje kury, moje podwórko i moje zasady.
      Lis podkopuje siatkę lub przechodzi górą jak ma możliwość.
      Chcesz coś chronić czyimś kosztem i rękoma.
      Klasyczny obraz myślenia wychowanka bloku czy 10 arowej działeczki.

      • Czyim kosztem? Twoim? Chyba nie ja ustalam listę gatunków pod ochroną a orzeł do nich należy a kury i gołębie raczej nie ?

  • przeciez gołebie to latające szczury

 3. Tego rządu nie przetrwa nawet nasz symbol narodowy… Wpuściliśmy chamstwo na salony i nawet i korona po nim nie zostanie.

 4. Zdechł ze starości

 5. Borys jesteś durny i się nie leczysz . To nie list są winne, to Ty i tobie podobni ignoranci. To Was należy ***. Roztoczanskie ***.

 6. Boratpolska, napisałeś dokładnie to co ja chciałam. Człowiek to jednak najpodlejsza istota na ziemi

 7. Golebiarze kurnikowcy gesiarze kaczarze. Niewolnicy własnej głupoty.
  Siatka metalowa cement łopata.
  I nie trzeba niczego truc tylko wziąć się do roboty.

 8. oj dajcie spokój zerwane wiązadła to jeszcze nie otrucie, każdemu się może zdarzyć no lipa ze 2 raz w tym samym kolanie, ale Bielik Trzymaj się wrócisz silniejszy.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo