Sobota, 13 lipca 202413/07/2024
690 680 960
690 680 960

Biegacze opanują ulice Lublina i Świdnika. Przed nami Bieg Solidarności „Lubelski Lipiec 1980” i Półmaraton Solidarności

Z ulicy Strażackiej, nieopodal historycznej bramy zakładu WSK PZL Świdnik, po raz kolejny wyruszą uczestnicy Półmaratonu Solidarności. Będzie też kolejna edycja Biegu Solidarności „Lubelski Lipiec 1980”.

W sobotę 4 czerwca odbędzie się kolejna, dziewiąta edycja PKO Półmaratonu Solidarności oraz dwudziesta dziewiąta edycja Biegu Solidarności „Lubelski Lipiec 1980”. Wzorem lat ubiegłych półmaraton rozpocznie się w Świdniku, natomiast linia mety została zorganizowana na stadionie lekkoatletycznym w Lublinie. Organizatorzy zapowiadają wiele atrakcji dla biegaczy, kibiców, ich rodzin oraz wszystkich miłośników zdrowego i aktywnego trybu życia.

Tradycyjnie już imprezę otworzą młodzież i studenci startując o godz. 8:00 z ul. Królewskiej. O godz. 9:00 wystartuje PKO Półmaraton Solidarności, w tym samym czasie rozpoczną się biegi najmłodszych uczestników na stadionie lekkoatletycznym. Jednym z najbardziej emocjonujących biegów ma być ten, w którym wezmą udział przedszkolaki oraz uczniowie klas 1-4 ze szkół podstawowych. W tym roku organizowany jest również 1. Lubelski Bieg Rodziców i Nauczycieli na dystansie 2,3 km.

– Ideą biegu jest niesienie historii Lubelskiego Lipca 1980 w Polskę i świat. Od wielu lat, dzięki partnerom i sponsorom, niewątpliwie nam się to udaje. Po raz kolejny będziemy gościć zawodników światowej klasy– wyjaśnia Marek Wątorski, dyrektor biegu dodając, że zawodnicy wyruszą na trasę z ulicy Strażackiej, nieopodal historycznej bramy zakładu WSK PZL Świdnik. To w tym zakładzie w 1980 roku doszło do strajku robotników, który zapoczątkował falę strajków w całym regionie.

To samo podkreśla burmistrz Świdnika Waldemar Jakson tłumacząc, że bez znajomości historii, która jest lepiszczem narodu, także więzi lokalnych, nie ma narodu i nie ma społeczeństwa. Zwłaszcza, że długo walczono o pamięć historyczną, ponieważ nie chciano przyjąć do wiadomości, że przed wydarzeniami sierpniowymi był lipiec i to właśnie w Świdniku strajkowały dziesiątki zakładów. To dało początek fali, która wstrząsnęła całą Lubelszczyzną.

Trasę 29. Międzynarodowego Biegu Solidarności „Lubelski Lipiec 1980” wyznaczono następującymi ulicami: pl. Łokietka – Królewska – Wyszyńskiego – Zamojska – al. Unii Lubelskiej – rondo Lubelskiego Lipca ’80 – Al. Zygmuntowskie – Stadion Lekkoatletyczny przy al. Piłsudskiego. W godz. 7.00-9.00 z ruchu wyłączone zostaną ulice: Królewska, Wyszyńskiego i Zamojska. Dodatkowo nastąpi zawężenie jednego pasa ruchu al. Unii Lubelskiej oraz zawężenie Al. Zygmuntowskich z utrzymaniem ruchu jednokierunkowego od al. Piłsudskiego w stronę ronda Lubelskiego Lipca ’80.

Uczestnicy 9. PKO Półmaratonu Solidarności pokonają trasę: al. Lotników Polskich w Świdniku a w Lublinie ul: Franczaka „Lalka” – Droga Męczenników Majdanka – Fabryczna – rondo Lubelskiego Lipca ’80 – Al. Zygmuntowskie – Stadion Lekkoatletyczny przy al. Piłsudskiego. W godz. 9.00-12.00 nastąpi częściowe ograniczenie ruchu. Zamknięte zostaną ulice: Franczaka „Lalka” od granicy miasta do ul. Doświadczalnej i od Doświadczalnej do Dekutowskiego oraz Droga Męczenników Majdanka. Ruch poprzeczny na wszystkich skrzyżowaniach będzie utrzymany, podobnie jak ruch jednokierunkowy na Al. Zygmuntowskich od al. Piłsudskiego w stronę ronda Lubelskiego Lipca ’80. Zostaną też wyłączone sygnalizacje świetlne na skrzyżowaniach.

Objazdami będą również kursowały pojazdy komunikacji miejskiej. Chodzi tu o linie nr: 1,3,4,6,7, 13, 14, 16, 17, 21, 23, 25, 29, 35, 39, 47, 55, 73, 153, 156, 157, 158, 159, 160 i 161. Za przednią szybą autobusów i trolejbusów przewoźnicy
umieszczą tabliczki o treści „Trasa Zmieniona”.

(fot. lublin112)

12 komentarzy

 1. bieg „Lubelski Lipiec 80” odbędzie się w Lublinie w czerwcu. logiczne.

 2. Solidarność to dno

 3. Kolejny rok ta głupota jest kontynuowana, niedobrze się robi na te wszystkie biegi i inne pseudo prozdrowotne imprezy. Sztucznie wymyślane zajęcia dla tych co nie maja pomysłu co ze sobą zrobić w weekend.

  • Przestań biadolić – niedawno w Paryżu odbył się maraton na który zjechało sie ok 40tys biegaczy z z całego świata. Zawładnęli na jeden dzień centrum Paryża i jakoś nikt tam z tego powodu nie umarł. Każdy rozumie – będą utrudnienia. Jedni się denerwują, drudzy wyklinają kogo się da, reszta sobie radzi bo wie że to na chwilę, a jednocześnie napływ takiej masy biegaczy musi skutkować zajęciem pokoi hotelowych, ruchem w restauracjach itp itd. – jendym słowem niejeden na tym zarobi.

   A u nas? półmaraton z metropolii Świdnik do metropolii Lublin, którego trasa w połowa przebiega serwisówką wzdłuż „ESKI” a potem kawałek dzielnicą VIP-ów, Felinem i później Majdankiem w stronę Gali (chyba, przynajmniej tak było kiedyś). W dodatku to jest tylko półmaraton, więc czas na ukończenie to chyba ze 3, góra 4 godziny. W ciągu 2 godzin przebiegną wszyscy, którzy jako tako się ruszają, a dalej zostaną „kulawi”, ponadto w Lublinie biegacze będą już na tyle rozpierzchnięci, że pomiędzy grupkami policja będzie normalnie przepuszczać ten chwilowo wstrzymany ruch – A NIE ZAMKNIETY NA AMEN. Zawsze tak było. Więc drogi „LU” racz nie popuścić w gacie z wrażenia. Do galerji i tak nie pojedziesz bo bedą zamknięte…

  • Ale kopnąć w koło, czy wypalić kiepa trzymając łokieć na dachu auta na zlocie moto to już fajnie.

 4. Bo ma za dużo energii bo ręka już boli

Z kraju

Sport