Poniedziałek, 22 lipca 202422/07/2024
690 680 960
690 680 960

Bezpieczeństwo w trakcie wakacji w województwie lubelskim

W środę w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, dotyczące stanu gotowości służb, inspekcji i straży do działań podczas letniego wypoczynku dzieci i młodzieży na terenie województwa.

O bezpieczeństwo podróżujących, jak co roku o tej porze, zadbają policjanci z drogówki, a także funkcjonariusze ITD. Mundurowi będą zwracać szczególną uwagę na niechronionych uczestników ruchu drogowego: pieszych, rowerzystów i motorowerzystów, będą kontrolować kierujących pojazdami pod kątem sprawdzenia ich stanu trzeźwości, a także przekraczania dopuszczalnej prędkości. Funkcjonariusze skontrolują także stan techniczny pojazdów i ich wyposażenie, zaś niesprawne technicznie pojazdy będą eliminować z ruchu.

– Wakacje to również czas spędzany nad wodą, która co roku zbiera śmiertelne żniwo. Dlatego niezmiernie ważne jest dbanie o bezpieczeństwo podczas uprawiania sportów wodnych, rekreacji na wodzie czy najzwyklejszych kąpieli. Główne przyczyny tych tragicznych w skutkach zdarzeń na wodą to niezmiennie: brawura, brak wyobraźni, ostrożności i niestety także alkohol. Do wielu tragicznych zdarzeń nad wodą dochodzi na terenie niestrzeżonych prywatnych kąpielisk. Dlatego zaapelowano, aby wybierając się na wypoczynek, wybierać te kąpieliska, na których bezpieczeństwa wypoczywających strzeże ratownik – informuje nadkomisarz Andrzej Fijołek rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

– Tym, na czym zależy nam najbardziej, jest bezpieczeństwo. Podczas odprawy zwróciliśmy uwagę na wszystkie najważniejsze aspekty, zarówno na bezpieczeństwo tych, którzy wyjeżdżają na zewnątrz, jak i tych, zostających na terenie województwa. Mamy dzikie kąpieliska, Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie, bardzo dużo infrastruktury, na którą trzeba zwrócić uwagę zwłaszcza w okresie wakacyjnym – powiedział wojewoda lubelski Krzysztof Komorski.

Środki odurzające na cenzurowanym

– Z niestandardowych tematów położyłem szczególny nacisk na potencjalne korzystanie przez młodzież z fentanylu i innych opioidów, o których ostatnio jest głośno. Poleciłem Kuratorium Oświaty, by wystosowało apel do wszystkich organizatorów wycieczek, kampusów, czy kolonii, by zwrócili szczególną uwagę na niestandardowe zachowania, czy korzystanie przez młodzież z takich środków. Rząd 17 czerwca powołał zespół, który ma badać wystawianie i realizację recept na opioidy, w tym fentanyl. U nas również takie polecenie dostanie Nadzór Farmaceutyczny, a jeszcze dziś spotkam się z wojewódzkim konsultantem ds. toksykologii. Nie bagatelizujemy tego tematu, mimo że nasz region do tej pory nie został dotknięty skutkami. My nie chcemy leczyć, chcemy zapobiegać – podkreślił wojewoda.

Dzikie kąpieliska i groźne zjawiska pogodowe

– Lubelszczyzna to piękne jeziora, lasy, miejsca odpoczynku, ale również granica i rzeka graniczna Bug, która często jest dzikim kąpieliskiem. Pamiętajmy o obostrzeniach, jakie mogą zaistnieć na terenach granicznych. Pamiętajmy również o tym, że mamy okres występowania bardzo intensywnych zjawisk meteorologicznych, które też niosą za sobą zagrożenia, a o których również rozmawialiśmy – dodał wicewojewoda lubelski Wojciech Wołoch.

– Okres letni jest okresem wzmożonych prac polowych. Do gospodarstw często przyjeżdża młodzież z ośrodków miejskich, angażując się w pracę. Najlepszą prewencją jest instruktaż przeprowadzony przez samego rolnika. Zwróćmy na to uwagę, by te wakacje były bezpieczne – zaznaczył wicewojewoda lubelski Andrzej Maj.

Zgłoszenia wypoczynku

Do 19 czerwca Kuratorium Oświaty w Lublinie zatwierdziło 622 zgłoszenia wypoczynku dla prawie 19 000 uczestników, w tym 41 zagranicznych dla ponad 1500 uczestników.

Na terenie województwa lubelskiego zarejestrowano 385 form wypoczynku dla ponad 14 500 osób, w tym 203 półkolonie dla ponad 6000 uczestników.

Od 24 czerwca rozpoczną się kontrole wypoczynku odbywającego się na terenie województwa lubelskiego, objęte nadzorem Lubelskiego Kuratora Oświaty. W pierwszym tygodniu zaplanowano przeprowadzenie dwudziestu kontroli.

(Źródło: LUW\Policja Lublin)

17 komentarzy

  1. Na pewno te całe 11 karetek na Lublin i Niemce dadzą radę.

Dodaj komentarz

Z kraju

Sport