Środa, 28 lutego 202428/02/2024
690 680 960
690 680 960

Będzie rozbudowa drogi Lublin – Nałęczów, powstaną też obwodnice. 560 mln zł na inwestycje

Przedstawione zostały plany związane z inwestycjami na drogach wojewódzkich w naszym regionie w przyszłym roku. Dziś zatwierdzili je radni Sejmiku.

W przyjętym dziś przez radnych Sejmiku Województwa Lubelskiego budżecie na przyszły rok zarezerwowano 722 mln zł na wydatki inwestycyjne. Znaczna część tej kwoty, gdyż 561,64 mln zł, przeznaczone zostanie na rozbudowę dróg wojewódzkich. Część z tych inwestycji to wyczekiwane od wielu lat przez kierowców zadania.

Jednym z ważniejszych, jest rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 830 Lublin – Nałęczów. Prace mają objąć odcinek od węzła Lublin Szerokie w miejscowości Płouszowice do początku powstającej właśnie obwodnicy Nałęczowa w Bochotnicy Kolonii. Jest to blisko 12 km trasy.

Obecnie trwają prace przygotowawcze, w tym dotyczące stworzenia projektu. Plany wskazują, iż trasa będzie przebiegała głównie w ciągu obecnej drogi, jednak mogą być też odstępstwa. Jednym z miejsc, gdzie projektanci muszą zmierzyć się z wieloma problemami, to aleja lipowa w Tomaszowicach Kolonii. Drzewa, między którymi biegnie obecnie droga, objęte są ochroną jako pomniki przyrody. Nowa droga ma być gotowa do 2025 roku.

Kolejną inwestycją ma być budowa drogi wojewódzkiej nr 801 w Dęblinie wraz z nowym mostem na rzece Wieprz. Nowy przebieg trasy ma pozwolić na udrożnienie ruchu w mieście. Do tego poprawi się bezpieczeństwo zarówno mieszkańców, jak też kierowców.

Na liście jest też budowa obwodnicy Tarnogrodu w ciągu drogi wojewódzkiej nr 835, budowa obwodnicy Hrubieszowa w ciągu drogi wojewódzkiej nr 844, drugi etap rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 833 Chodel-Kraśnik oraz rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 820 Łęczna – Sosnowica Dwór. W planie jest też kładka pieszo-rowerowa przez Wisłę pomiędzy Kazimierzem Dolnym i Janowcem.

Jak wyjaśnia Remigiusz Małecki z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, większość powyższych inwestycji realizowana jest
w cyklu wieloletnim i ich zakończenie przypada na lata późniejsze.

(fot. GSV)

6 komentarzy

 1. To może strażnicy miejscy z Nałęczowa znajdą robotę na budowie.

 2. To może w końcu zbudują wiadukt w Miłocinie i zlikwidują ten sławny już chyba na całą Polskę przejazd kolejowy. Główny obrońca, największy społecznik wg. gnoma poszedł do bozi więc już nie zaszkodzi to może się uda? Co ty na to radny-bezradny (ale za to coraz lepiej wynagradzany z naszych pieniędzy) Marku Wojciechowski?

 3. To powinno być zrobione dwadzieścia albo i trzydzieści lat temu. Ale radujmy się z tego co teraz. Dobre i to.

 4. A może napiszcie, że na odcinku od Lublina do Tomaszowic będą rozbierać chodnik i latarnie i przesuwać, bo to co zbudowała Gmina Jastków z projektu unijnego to teraz będzie rozbierane i przesuwane. Wiadomo, kostkę może w części się wykorzysta ale podbudowa od nowa.
  Takie planowanie to tylko w Polsce

 5. A co z odcinkiem od Szerokiego do węzła obwodnicy ? Ludziom światłowodu do internetu nie podciągnęli bo będzie rozbudowa drogi a teraz nie będzie ?

 6. O drodze Opole lubelskie – Poniatowa – Bełżyce zapomnieli wszyscy.
  Starosta opolski, burmistrzowie tych miast obiecywali to już wiele, wiele lat temu…
  I co ? gow…no

Z kraju

Polityka i społeczeństwo