Środa, 21 lutego 202421/02/2024
690 680 960
690 680 960

Będą pracować cztery dni w tygodniu i mniej zarabiać. Jest porozumienie w PZL Świdnik

Wszystkie działające w PZL Świdnik związki zawodowe zgodziły się na zaproponowane przez zarząd spółki działania mające na celu zachowanie płynności finansowej firmy. Od maja pracownicy będą pracować krócej, zarobią też 20 proc. mniej.

W PZL Świdnik zawarte zostało porozumienie pomiędzy zarządem a związkami zawodowymi w sprawie obniżenia wynagrodzeń, zmniejszenia wymiaru pracy oraz zwolnienia części załogi. Jak już informowaliśmy, zarząd spółki podjął działania mające na celu zachowanie płynności finansowej firmy po znaczącym spadku zamówień na produkty wytwarzane przez włoską grupę Leonardo, do której należy świdnicki zakładach.

Po ogłoszeniu epidemii koronawirusa rozpoczęły się problemy w branży lotniczej, w świdnickim zakładzie praktycznie z dnia na dzień zamówienia zostały okrojone o blisko 50 procent. Bez zmian funkcjonuje tylko program AW101. Praktycznie ustały zaś zamówienia z rynku cywilnego.

Dlatego też zarząd spółki postanowił o wprowadzeniu działań, które mają pomóc zakładowi w Świdniku przetrwać w dobie kryzysu. Pracę ma stracić 90 osób, wśród których są ci, którzy osiągnęli już wiek emerytalny, zatrudnieni na czas określony oraz pracownicy tymczasowi. Załoga, która pozostanie na stanowiskach, ma sukcesywnie wykorzystywać urlopy, zaś od poniedziałku do końca miesiąca zakład wprowadzi przestój w pracy. Od maja obowiązywać ma krótszy o 20 proc. wymiar czasu pracy. W zależności od działu, pracownicy maja mieć wolny piątek lub poniedziałek. Wiąże się to również ze zmniejszeniem pensji również o ok. 20 proc.

Wszystkie działające w PZL Świdnik związki zawodowe przystały na propozycję zarządu. Zwłaszcza, że mniejszy wymiar czasu pracy oraz obniżenie otrzymywanego wynagrodzenia dotyczy nie tylko stanowisk robotniczych, lecz również kadry kierowniczej oraz zarządu. PZL-Świdnik zatrudnia obecnie około 3 tysięcy osób.

(fot. PZL Świdnik)

25 komentarzy

  1. Witam,
    Dlaczego zawsze piszecie tylko o „WSK” innych firm nie ma? W innych firmach nic się nie dzieje?

  2. ja już mam -15% a teraz będę pracował od maja tylko 4 dni czyli ile mniej zarobie??

  3. Rząd nie daje żadnych dodatkowych pieniędzy od siebie dla pracodawców, to są nasze latami odprowadzane składki do funduszu pracy i funduszu gwarantowanych świadczeń pracowniczych. Zrozumcie to wreszcie i przestańcie pisać głupoty o wsparciu rządu. Zapytajcie PIS w osobach Sobonia, Błaszczaka, Morawieckiego, Dudy czy chociażby przewodniczącego NSZZ Solidarność w WSK Świdnik Andrzeja Kuchtę gdzie są te szumnie obiecywane zamówienia dla tej fabryki. Banda oszustów rządowych i ich koalicjantów z Solidarności sprzedała roboli za garść srebrników. Nie czepiajcie się włoskiego właściciela bo gdyby nie on to w tych halach latał by już wiatr, a Świdnik był skupiskiem bezrobotnych

Z kraju

Polityka i społeczeństwo