Sobota, 24 lutego 202424/02/2024
690 680 960
690 680 960

Będą maszerować nocą, po bezdrożach, w skupieniu i modlitwie. Ruszyły zapisy na Ekstremalną Drogę Krzyżową

Już po raz dziewiąty z Lublina wyruszy Ekstremalna Droga Krzyżowa. Jej uczestnicy będą poruszać się w ciszy i samotności, nie bacząc na warunki atmosferyczne, stan dróg i ścieżek. Pokonywać będą nocą od 30 do 50 km.

W środę rozpoczęły się zapisy do udziału w tegorocznej Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. Uczestnicy wyruszą na wybraną przez siebie trasę w piątek 17 marca, po mszy św., która o godz. 19:00 odprawiona zostanie w Archikatedrze Lubelskiej. Do dyspozycji jest dziewięć tras o różnym stopniu trudności. Tradycyjnie wytyczono je nie tylko drogami utwardzonymi, lecz często ścieżkami, drogami gruntowymi lub też traktami leśnymi z dala od siedzib ludzkich.

Najkrótsza z tras 30 km, najdłuższa ponad 50 km. Cztery z nich prowadzi do Sanktuarium MB Kębelskiej w Wąwolnicy, po dwie do Bazyliki św. Anny w Lubartowie i Bazyliki oo. Dominikanów na Starym Mieście jedna zaś szlakiem św. Jakuba Apostoła do kościoła pw. św. Jakuba w Głusku. Dwie z tras, jedna do Wąwolnicy, druga do Głuska, to trasy tzw. samotne, na których nie będzie żadnych oznaczeń ani patroli medycznych.

Tradycyjnie już przygotowania do Ekstremalnej Drogi Krzyżowej prowadzi Duszpasterstwo Pielgrzymka Lubelska wraz z ks. Mirosławem Ładniakiem na czele. W trakcie trwającej niejednokrotnie całą noc wyprawy, uczestnicy mają mieć czas na refleksję i spotkanie z Bogiem. Jest to również wewnętrzna podróż, która pozwala spojrzeć w głąb siebie i uczy pokory.

Przed wyruszeniem w drogę należy się dobrze się do niej przygotować. Warto zabrać ze sobą ciepłe ubranie, 2 pary skarpet na zmianę, oświetlenie, najlepiej tzw. czołówkę z żarówkami typu LED i tradycyjną latarkę oraz zapasowe baterie, przenośną ładowarkę do telefonu, prowiant na drogę a także elementy odblaskowe.

(fot. EDK)

45 komentarzy

  1. Maurycy_spod_picy

    Woreczki na niespodzianki też biorą? Wspominam tym, ponieważ później będą pisać, że to była wyjątkowo ekstrementalna droga i zacznie się kolejna odchodoburza.

  2. Widzę, że czerwona zaraza wyje pod KK jak i pod UA buahaha. Przegrywy.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo