Będą kolejne wozy strażackie za najwyższą frekwencję w wyborach prezydenckich. Tym razem dla 49 gmin

W II turze wyborów prezydenckich ponownie zachętą do udania się do lokali wyborczych mają być nowe wozy dla ochotniczej straży pożarnej. Tym razem pojazdów ma być więcej, gdyż aż 49.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i administracji ogłosiło właśnie, że w związku z II turą wyborów prezydenckich, zorganizowana zostanie kolejna edycja „Bitwy o wozy”. Podobnie jak poprzednio, celem akcji jest zachęcenie mieszkańców do aktywnego udziału w wyborach. Pojazdy trafią do strażaków w gminach w których odnotowana zostanie najwyższa frekwencja.

Tym razem jednak nowoczesnych samochodów ratowniczo-gaśniczych będzie nie 16 a 49. O ile w pierwszej edycji przeznaczono po jednym pojeździe dla każdego województwa, to teraz będzie podobnie, jednak chodzi o województwa według starego podziału administracyjnego, który obowiązywał do 31.12.1998 r. Oznacza to, że wozów będzie 49. W naszym regionie a pojazdy starać się będą gminy z dawnych województw: lubelskiego, zamojskiego, chełmskiego oraz bialskopodlaskiego. Z kolei gminy z obecnego powiatu janowskiego i części kraśnickiego o pojazdy będą walczyć z innymi gminami z dawnego województwa tarnobrzeskiego, zaś powiat łukowski z gminami dawnego województwa siedleckiego.

– Chcemy, żeby rozłożenie dysponowania wozami było równomierne w całej Polsce. Przyjęliśmy, że środki trafią do gminy na terenie każdego dawnego województwa, gdzie będzie najwyższa frekwencja w II turze wyborów prezydenckich. Jedynym elementem, który będzie brany pod uwagę, będzie tylko i wyłącznie frekwencja, a nie wynik wyborczy – powiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Pojazdy sfinansuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, zaś przekaże je Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej po uzgodnieniu z danym wójtem lub burmistrzem. Co ważne, a drugiej turze „Bitwy o wozy”nie będą mogły brać udziału gminy, które otrzymały samochody za najwyższą frekwencję w I turze wyborów prezydenckich.W naszym regionie jest to gmina Godziszów.

(fot. MSWiA)

18 komentarzy

 1. Obywatel major

  eh jak za prl… partia decyduje co, gdzie i dla kogo…

 2. jak czeki z drukarki

 3. Inicjatywa może i słuszna. Jednak czy wozy nie powinny trafić do jednostek, które tego potrzebują? Są jednostki gdzie strażacy OSP jeżdżą starymi Lublinami albo nawet Żukami. Proszą gminę o pomoc w zakupie używanego sprzętu np z Niemiec, a w odpowiedzi tylko: „Nie ma na to funduszy”. Z drugiej strony dlaczego rząd mobilizuje tylko mieszkańców wsi i małych miejscowości? Czyżby dlatego, że tam mieszka większość elektoratu? A co z miastami? Tam frekwencje były niższe. Niepokój człowieka ogarnia, gdy widzi jak za wszelką cenę czołowe partie polityczne starają się utrzymać przy władzy, mając na uwadze tylko swoje interesy, a społeczeństwo traktując jak stado baranów.

 4. Jest pytanie czy beda to samochody w pelni wyposazone gotowe w kazdej chwili wyjechac do akcj czy tylko same samochody bez zadnego wyposazenia? I co bedzie gdy wygra rafi tez gminy dostana wozy czy moze sa to jedynie papierowe samochody ?

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8342zł 0.52%
  • GBP 5.2727zł 0.6%
  • EUR 4.5627zł 0.66%
  • CHF 4.1473zł 0.61%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Trwa akcja charytatywna w Parafii Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku
  Oprowadzania po wystawach w Galerii Labirynt
  Dzisiaj zaczynają się Wydziałowe Drzwi Otwarte UMCS
  W Lublinie odbędzie się kolejna edycja „Nocy Sów”. Tym razem w formie online
  W Chatce Żaka na żywo zagra Orkiestra św. Mikołaja