690 680 960

Bardzo prawdopodobne oblodzenie dróg i chodników. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność w regionie

Przeważający obszar Polski jest w polu obniżonego ciśnienia. Z zachodu na wschód przemieszcza się rozmywający stopniowo front okluzji. Występują w jego zasięgu opady mżawki, deszczu ze śniegiem oraz śniegu z chmur Stratus oraz Nimbostratus. Przy temperaturze na lekkim minusie może prowadzić to do oblodzenia dróg i chodników, dlatego kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność.

Z danych pomiarowych IMGW wynika, że we wschodniej części Mazowsza występują opady marznącej mżawki, która powoduje gołoledź. Strefa opadów o niewielkim natężeniu przesuwa się na wschód i może objąć również przeważający obszar woj. lubelskiego. Noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie temperaturę od 0°C do -1°C. Mogą utrzymać się okresowe opady mżawki, deszczu ze śniegiem oraz śniegu w wielu powiatach naszego regionu.

W poniedziałek dostaniemy się w zasięg niżu przemieszczającego znad Morza Śródziemnego dalej na północny-wschód. Występować będą opady śniegu o natężeniu słabym i umiarkowanym. Szczególnie obfite są możliwe na południu i wschodzie regionu, skutkując przyrostem pokrywy śnieżnej do 2-8 cm. Najmniejsze opady wystąpią na północy woj. lubelskiego. Termometry pokażą od 0°C do -1°C w najcieplejszym momencie dnia.

Noc z poniedziałku na wtorek przyniesie słabnące stopniowo opady śniegu przy temperaturze na niewielkim minusie. Kierowcy powinni zachować ostrożność, gdyż na drogach może być ślisko. Prawdopodobne jest lokalne oblodzenie. Termometry pokażą od -4°C do -2°C.

Od wtorku coraz większy wpływ na warunki pogodowe zacznie mieć wyż skandynawsko-rosyjski, który ściągać będzie zimne powietrze z północy i północnego-wschodu. Zdarzyć mogą się jeszcze opady śniegu.

Noc z wtorku na środę przynieść może znaczne spadki temperatury. Nawet poniżej -13°C w obszarach rozpogodzeń. Prawdopodobnie ostatnia tak chłodna noc w pierwszej dekadzie grudnia zdarzy się w nocy ze środy na czwartek. W najbliższych dniach panować będzie termiczna zima z całodobowym mrozem na obszarze woj. lubelskiego.

Od połowy najbliższego tygodnia temperatura zacznie rosnąć, pojawić mogą się częstsze opady atmosferyczne. Głównie śniegu i deszczu ze śniegiem, a na froncie ciepłym również o charakterze marznącym powodującym gołoledź.

Dopiero pod koniec najbliższego tygodnia jest szansa na dodatnie temperatury w ciągu dnia, ale nocami zdarzyć mogą się przymrozki. Zimne masy powietrza mogą pozostać z nami okresami do połowy miesiąca, potem możliwy jest trend z ociepleniem i temperaturą przez całą dobę powyżej zera. Znów okres świąteczny może przynieść wartości powyżej normy, a trwała zima powinna nadejść dopiero pod koniec roku, bądź na początku stycznia.

Najnowsze informacje pogodowe
Aktualna temperatura w Polsce

(fot. pixabay.com)

5 komentarzy

 1. Bardzo prawdopodobne oblodzenie dróg i chodników, jakby wróżby się spełniły to będzie się działooo !!!
  Już sobie wyobrażam nakładanie gipsu przez telefon i kolejki do posiadaczy lawet.
  Grabarze i „dobrodzieje” przygotujcie się na większą ilość stanów stabilnych. 😆

 2. stop ograniczaniu wolności

  To co będzie na początku stycznia, to zwykłe wróżenie z fusów.
  W zimie pogoda się nawet na kilka godzin do przodu nie sprawdza, to nie lato.

 3. Może jak klecha w cebulowie pokropi nowy most i ma być dobry, to może klecha chodniki w cebulowie zacznie kropić :d

 4. Dobrze, że są takie ostrzeżenia. Jeszcze troche to będą ostrzegać, że jak wyjdziesz na dwór to będziesz na dworze 🤣

  • Anioł Cieć Dyżurny

   A zaczęło sie w USA… jakaś idiotka podała do sądu Mc Donalda, bo nie dostała ostrzeżenia na piśmie,
   że kawa którą zamówiła jest gorąca i poparzyła sobie usteczka.

Materiały wideo

Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

Co? Gdzie? Kiedy?

Ireneusz Krosny „Mowa ciała” w amfiteatrze na Poczekajce
Zaproszenie na terenowe akcje poboru krwi
Rekrutacja do drużyny futbolu australijskiego
Zasmakuj w Tradycji w Bychawie
Światowy Dzień Zwierząt – Dzień Otwarty Schroniska